Државна или приватна болница

Сите теми што се поврзани со породувањето. Термин за породување, болница, искуства итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Одговори
Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Државна или приватна болница

Post by Lejla7 » 11 Aug 2012, 16:02

Бамбино, а какви се тоалетите во новата ГАК (со WC школки или чучавци, чисти, топла вода има-нема)? Ај пиши ако не ти е тешко или пак некој кој има искуство од таму нека каже

melek
Нов член
Нов член
Мислења: 16
Придружен: 15 Apr 2012, 19:51

Re: Државна или приватна болница

Post by melek » 20 Aug 2012, 22:40

lejla jas se porodiv na 21.06.2012 vo novata gak porogajot super pomina tamu se e novo boksovite se novi i dr.oprema so epiduralna se poragav i super bese samo bolkite na gi osekas drugo se osekas nozeta naponot sto ti doagav taka bi rodila puno deca e posle na odelenie e katastrofa stari kreveti ali novi sobi wc so tus kabina i solja kako doma samo so ne cistat ja bev 7 dena i nitu ednas ne go iscistija wc ali ke si mocas vo kadata i taka direkno so voda da se zamivas nikako sapun toale v.maramcinja samo cista topla voda i za doma toa vazi a koga ke ti se priodi po golema nuzda ke asi naREDIS TOALET NA KAPAKOT OD SOLJAta I TAKA POSTO IMA ZENI SI SEDAT na kapakot pa krvista i ne e higienski a negata za bebinjata mene ne mi se dopadna ke se tepav tamu so pedijatrite i sestrite posto nisto ne ti kazuvaat katastrofa se sekoe 2 bebe ima infekcija bozem od tebe na poragaj si mu prenela a nema veze posto site prethodni ispituvanja vo bremenosta mi bea uredni i taka
so lesno neka ti e qako ne si se porodil a ako si se porodila da e zivo i zdravo

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Државна или приватна болница

Post by Lejla7 » 21 Aug 2012, 14:29

Фала Мелек за исцрпниот одговор (a2) Јас не само што не сум се породила, туку и не сум останала бремена, мака мачам со забременување, ама сакам да си ги знам однапред условите и опциите (smile) А зошто велиш дека те задржале 7 дена со природно породување, нели толку ги држат само оние со царски рез?

melek
Нов член
Нов член
Мислења: 16
Придружен: 15 Apr 2012, 19:51

Re: Државна или приватна болница

Post by melek » 22 Aug 2012, 00:20

eeeeeeeeeeee istorija e mojot poragaj me zadrzaa radi bebeto fati zoltica aj u redu pa posle infekcija nekoja ne ti kazuvaat od so e taa infekcija a tamu ne gi ni gledaat bebinjata i zamalce ke gi istepav sestrite i pedijatrite pa sea zamisli koja nervoza mi bila i na kraj na moe baranje si izlegov i mi olesna i za dva dena bebeto kako novo ni infekcija ni nisto e toa tie
a kako sto razbrav za vo sistina plakas 65000 za prirodno imas i epiduralna( jas so nea se poragav i gospod zdravje na toj sto ja izmislil )i site saltanati znaci 24 saata se grizat i za tebe i za bebeto a ne u drzavna da vikas u sred nok sestra 1h i da ne ti dojde a taa cimerkata so bese so mene u soba nemozese da stane a i se moca da nee bev jas ke se izmocase vo krevet i idam tamu taa bolnicarkata a (rabota i e toa da ne nosi da mocame i red dr.raboti)taa igra karti nakomp.i ja si vikam ela na zenava i se moca nemozam jas da i pomognam i ona mi vika hitno li e ccc c cc c c c c katasrofa i za sistina da prodolzam vo soba imas spavaki kolku sakas peskiri i se sto ti treba i uloski idr.raboti ti samo so tebe mobilen i pari heheeh

Milly
Редовен член
Редовен член
Мислења: 302
Придружен: 10 Feb 2011, 20:21
Му се допанале: 4 пати
Им се допаднал: 15 пати

Re: Државна или приватна болница

Post by Milly » 22 Aug 2012, 12:14

Melek mnogu cuden mi dojde muabetov za GAK deka ne gi cistele vecinjata. A mene i bebus mi go gledaa kako sto treba, nemav ama bas nikakov problem.
Jas se porodiv na 18.03 ovaa godina na GAK i sum prezadovolna. Sprema toa sto go imam slusano kakvo bilo na starata GAK ovde e premija. Se porodiv prirodno bez epiduralna i so mala epiziotomija i pominav super, prezadovolna sum. Bev zadrzana samo 2 dena ama i za tie 2 dena nemam od sto da se pozalam. Carsafi mi smenija 2pati, spavaca isto taka mi dadoa 2 pati posto lom gi pravev (kade jas so uloska megu noze a bez gaki (scared) ), bebus mi go preslekoa 2pati, hranata ne bese losa mada jas samo ovosje,jogurt i supa probav ama bitno mi se dopagase. Wc-to go cistea nautro i navecer koga proagaa i so dzoger po sobite. I zdravje boze ako se zadrzi istiot standard za nekolku godini koga ke idam na 2ro dete, pak ke idam tamu. I da imam pari za privatna bolnica, tie poprvo ke gi dadam za zacuvuvanje na maticni kletki ili ke gi stavam na stedna kniska na deteto, otkolku jas da se luksuziram. Ne sum ni prva ni posledna sto se porodila tamu, pa da cuknam vo drvo bilo se vo red.

imambebe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1603
Придружен: 30 Apr 2011, 00:18
Му се допанале: 216 пати
Им се допаднал: 588 пати

Re: Државна или приватна болница

Post by imambebe » 22 Aug 2012, 18:39

Mene mi e uste rano za da razmisluvam kade ke se poragam, ama celo vreme si velam da bese se ok i da ostanev prirodno bremena ke si odam na klinika, znaci drzavna, ama vaka so in vitro vo sistina, a jas da se poragam vo drzavna nekako ne mi ide, zdravje boze ke vidime

Hera
Домашен член
Домашен член
Мислења: 736
Придружен: 20 Nov 2010, 23:27
Му се допанале: 89 пати
Им се допаднал: 75 пати

Re: Државна или приватна болница

Post by Hera » 22 Aug 2012, 22:37

Ај и јас како најтазе породена да ви го кажам мојот впечаток.
Ако можете да си дозволите парично, тогаш во приватните болници секако дека ќе добиете хотелско сместување со се што ви треба и хигиена на ниво. Ама ако сметате дека сепак се ќе биде во ред и без тој луксуз и сте решени ништо да ви пречи, психички сте подготвени дека не одите во хотел туку во јавно здравство и дека штедите пари што добро ќе ви дојдат за нешто друго, тогаш многу полесно ќе го прифатите престојот на ГАК.
Јас сум презадоволна од персоналот. И од тие што ме пораѓаа и од тие што се грижеа за мајките и од педијатрите. Сите беа млади, пријатни, достапни за разговор. Секое сабајле поминува визита прво за мајките, а подоцна поминуваат педијатрите. Пред мене го мереа, му ставаа вакцина и ми објаснуваа како напредува. Нон стоп поминуваа сестри, едни задолжени да се грижат за мајките, а други за бебињата. Имаше и предавање за контрацепција и правилно доење, е сега филмот ни го пуштија на едно прастаро видео и снимката беше хаос ... ама корисно. Сите беа фини и расположени, и сум задоволна како се грижеа за син ми. И од храната сум презадоволна, запакувани вакумски порции за ручек што мене ми беа вкусни, а обично сум голема маанџика за храна.
Е сега јас бев во болница 5 дена, се породив во викенд кога изгледа имаат застој со техничкиот персонал. Мислам дека бев во единствената соба во која беа 6 родилки, сите други се за по две. Градбата е супер и нова, со телевизор во секоја соба, ама купатилото не го исчистија ниту еднаш додека бев таму. Поминуваа со џогер и метла, ама ниту еднаш не ставија средство. Креветите и целиот друг инвентар од таа соба беа стари, донесени од старата клиника. Високи и многу незгодни за родилки и многу крцкаа. За креветчето за бебето немав никаква прекривка, го легнував во моја крпа за лице. За викенд немаа чисти чаршави да заменуваат со изговор дека има премногу родилки и навистина беше така. За 3 дена се родија 50 бебиња. Им фалеа и спавачи, па втората што ми ја дадоа беше прастара и прекуса за мене. Жените што чистат беа фини и свесни што се случува и ни се жалеа дека поради одморите се многу малку и не постигнуваат се сами. Посетата кај родилките е строго забранета и тоа баш ми се допаѓа што е така. Облеката за бебињата им е за грев, ама двапати ми го избањаа и секогаш ми го носеа чист и пресоблечен.
И покрај се впечатокот од се таму ми е убав и ако уште еднаш затруднам сепак би отишла повторно да се породам таму.

Mia85
Редовен член
Редовен член
Мислења: 377
Придружен: 06 Mar 2011, 23:11
Им се допаднал: 10 пати

Re: Државна или приватна болница

Post by Mia85 » 22 Aug 2012, 23:17

Si imala malku povekje srekja:) Mozebi e nova gradbata, ama navikite i higienata voopsto ne se spored nekoi standardi, barem malku svesta da bid ena povisoko nivo...nova gradba stari kreveti...ne ide:)))Megjutoa se e srekja...Bitno sega bebusot e so tebe i golem da si raste....:)))

Mia85
Редовен член
Редовен член
Мислења: 377
Придружен: 06 Mar 2011, 23:11
Им се допаднал: 10 пати

Re: Државна или приватна болница

Post by Mia85 » 22 Aug 2012, 23:23

Melek vo sistina treba da odat na obuka sestrite od GAK i cistackite da vidat kako se cisti...Jas se porodiv tamu nemam zborovi za personalot...i vtoro dete zdravje ako ragjam odam tamu...so mazmi se dogovoriv nema selska svadba so 300 gosti i celiot kic sto sleduva, normalna mala proslava, za da si imame pari za sistina i maticni kletki...po priroda sum panicar i nema sansa da odam na drugo mesto...sekoj koj moze treba da si se porodi tamu..Jas bev sama vo soba sestrite bea preljubezni vo sekoe vreme mozes da gi viknes...bebeto si bes eso mene, ne im go davav...samo koga trebase d ago banjaat..baska mi se svigja delot koga te ucat kako treba banjanje, povivanje, etc...jas sum prezadovolna:))))i super sto sega e namalena cenata...

Hera
Домашен член
Домашен член
Мислења: 736
Придружен: 20 Nov 2010, 23:27
Му се допанале: 89 пати
Им се допаднал: 75 пати

Re: Државна или приватна болница

Post by Hera » 22 Aug 2012, 23:31

Миа сега вака си го препрочитувам постов и си викам море да имам пари, ќе си сакам и јас луксуз, да не се лажеме. (smile) Вака некако си се тешам дека ако се решиш да не ти смета, нема да ти смета. Инаку треба да си инвентивен таму уште. Нема закачалки во вецето и нема крпа кај да си ставиш за да се истушираш. Треба да патентирам изум како се оди со кеса, па крпата во неа, па замотување на квака што не се затвара. И заборавив да кажам дека се изнагледав секакви мајки. Јас наивна, одам во wc и како непушач ќе се угушев. Изчегувам и смрдам целата од чад и пуштам-исклучувам аспиратор да видам од каде ми го носи мирисот. И уште се жалев дека нешто не е во ред, кога после ги начекав мајките кај се затвараат и пушат во wc-то. (ner)
А за среќата така е, јас цело време викав само среќа човек да има, па и на нива ќе се породи.

Одговори

Return to “Породување”