Државна или приватна болница

Сите теми што се поврзани со породувањето. Термин за породување, болница, искуства итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Nadja
Редовен член
Редовен член
Мислења: 445
Придружен: 26 Aug 2012, 19:03
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 52 пати

Re: Државна или приватна болница

Post by Nadja » 12 Feb 2013, 00:32

Jas se porodiv na GAK, vo stariot del. Dobro pominav, iako nemav vrski. Zadovolna sum i od uslovite i od personalot. Prvo sakav da se poragam vo Remedika. Posle toa razmisliv i resiv da ne frlam tolku mnogu pari za nesto koesto mozam da go napravam bez pari. Ne sakav da se luksuziram. Poznavam mnogu zeni koisto se porodile na GAK, pa od tamu izlegle zdravi i pravi so svoite bebinja. Ne mora da znaci deka ako se poragate vo privatna bolnica se ke pomine vo najdobar red. Znam za edna zena kojasto se porodila vo Remedika i na kojasto bebeto za malku ke i umrelo po poroduvanjeto zaradi nestrucnosta na doktorite. Sepak koja kako saka. Se e pravo na izbor.

Nadja
Редовен член
Редовен член
Мислења: 445
Придружен: 26 Aug 2012, 19:03
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 52 пати

Re: Во која болница се породивте?

Post by Nadja » 15 Feb 2013, 22:52

Mia85 wrote:Ne daj boze na nikoj da mu se sluci, ama jas sepak mislam deka privatna bolnica e najdobar izbor, normalno dokolku se ima uslovi za toa....jas sum prezadeovolna od Sistina...i ne razmisluvam za druga opcija, ako nekogas ragjam vtoro dete:))))))))))))
Ne se soglasuvam so tebe deka privatna bolnica e najdobar izbor. I vo privatnite bolnici ima losi slucki. Ke navedam eden primer. Zena se poraga vo Remedika i po nekolku casa bebeto za malku ke i pocinese zaradi nestrucnosta na doktorite.

Herra
Редовен член
Редовен член
Мислења: 264
Придружен: 12 Dec 2011, 03:13
Му се допанале: 107 пати
Им се допаднал: 22 пати

Re: Во која болница се породивте?

Post by Herra » 15 Feb 2013, 23:35

Nadja wrote:
Mia85 wrote:Ne daj boze na nikoj da mu se sluci, ama jas sepak mislam deka privatna bolnica e najdobar izbor, normalno dokolku se ima uslovi za toa....jas sum prezadeovolna od Sistina...i ne razmisluvam za druga opcija, ako nekogas ragjam vtoro dete:))))))))))))
Ne se soglasuvam so tebe deka privatna bolnica e najdobar izbor. I vo privatnite bolnici ima losi slucki. Ke navedam eden primer. Zena se poraga vo Remedika i po nekolku casa bebeto za malku ke i pocinese zaradi nestrucnosta na doktorite.

Мила а во државна колку само не што за малку ќе починело, него починале и никому ништо. Во приватните дека посветуваат поголемо внимение, верувам дека е така, еве тргнувајќи и од самите прегледи, не сум се пораѓала за да можам да зборам, но знам која разлика ја има кога одам ете конкретно во Ремедика на преглед и кога одам негде на државно, на државно ајде што ќе те измалтретираат максимално, ќе те направат како да си крив што си дошол за нешто. А и незнам поради која нестручност на докторите, можеби конкретно од еден доктор но не верувам од мнозината затоа што сите најдобри доктори се заминати по приватниве клиники (unsure) Господ само да е со нас во тие моменти, тоа би рекла.

SIMONA
Редовен член
Редовен член
Мислења: 273
Придружен: 27 Nov 2012, 19:01
Му се допанале: 73 пати
Им се допаднал: 81 пати

Re: Државна или приватна болница

Post by SIMONA » 16 Feb 2013, 21:13

Herra апсолутно се согласувам со тебе оној дел дека ќе те направат и крив што си отишол,само незнам како не им е срам барем малку....во приватнине се каде-каде пољубезни,а зимаат дупло помала плата од државниве....Незнам зошто немаат мотив и воља за работо,а за љубов кон работата да не правам муабет...
Со ова работа по учинок како ќе се средат работиве ама ајде ќе видиме колку само знам дека 2010та немаше жива докторка,сестра низ цела државна да умреш никој нема да те види...Се криеја и спиеа како глувци

Herra
Редовен член
Редовен член
Мислења: 264
Придружен: 12 Dec 2011, 03:13
Му се допанале: 107 пати
Им се допаднал: 22 пати

Re: Државна или приватна болница

Post by Herra » 21 Feb 2013, 13:42

Милички одлуката падна, решивме со мм дека најдобро ќе биде да одам во некоја од приватниве болници. Уште некоја недела ќе видиме да потегнеме некои врски за во државна ако се најдат, да можам да си обезбедам епидурална и ако најдеме некој доктор кој ќе дојде на пораѓајот или пак во спротивно одам на приватно и готово. Од сите досегашни муабети што ги слушав за државна, си велам за во тие мизерии да потплатуваме доктор за нешто што и онака му е работа и мора да ја заврши, сите писмени и неписмени сестри таму да си ги лечат комплексите на мене, епа не фала. Е сега, далеку од тоа дека на приватна ќе бидеш поштеден од нешто лошо ако треба да се случи, или некоја компликација ама ете, посигурно се осеќам таму некако. Бар знам нема да те шутнат и да ги игнорираат повиците доколку нешто ти треба за да си спијат сестрите или да си пијат кафе. И така милички, на овој памет сме со мм, ќе подразмислиме уште некое време ако се најде некоја врска за на државна, ако не, па ќе си скратиме по некој одмор со мм или нешто што сме планирале да го купиме за нас, ама бебушко не ми се остава таму на милост и немлост на сестрите кои треба да се молам да ги начекам да не се станати на лева нога за да ти пружат нешто човечко бар колку толку. Е сега милички да ве прашам нешто, во споредба Систина - Ремедика, која според вас е подобра опција и поради што? Јас до сега ја водев бременоста во Ремедика, таму ги правев сите испитувања па можеби е подобро таму да одам, или пак нема тоа врска? Во која болница пружаат подобра нега, услуги итн.? Читав некој пост пред некој ден дека во Систина можело да се плаќа и на рати, некој запознаен е со ова дали и како функционира? (kup)

Nadja
Редовен член
Редовен член
Мислења: 445
Придружен: 26 Aug 2012, 19:03
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 52 пати

Re: Државна или приватна болница

Post by Nadja » 21 Feb 2013, 15:05

Herra jas te sovetuvam da se poragas vo Remedika. Tamu e poevtino otkolku vo Sistina. A stom si odela tamu na pregledi, mozes da se dogovoris so doktorot sto te pregleduval tamu toj da te porodi. Sistina ne ti ja preporacuvam. Mnogu poskapo ke platis tamu. Jas sakav da se poragam vo Remedika, ama se premisliv. Moj sovet ti e da se obides da najdes nekoja vrska vo drzavna. Tamu barem nema da platis nisto, ama dobro ke te cuvaat. A imas i opcija da bides vo apartman. A za anestezijata razmisli. I jas sakav da platam za nea, ama se premisliv koga razbrav deka e rizicna. Mozni se posledici od nea. Ne moze sekoj organizam da ja podnese anestezijata. Koga se porodiv sfativ deka sum vo pravo. Edna rodilka ne mozese da mrdne od anestezijata. Imase mnogu bolki vo grbot.

Herra
Редовен член
Редовен член
Мислења: 264
Придружен: 12 Dec 2011, 03:13
Му се допанале: 107 пати
Им се допаднал: 22 пати

Re: Државна или приватна болница

Post by Herra » 21 Feb 2013, 21:57

Ќе заборавев, Надја мила државна секако иде во план ама само ако најдеме врски, за апартман би било супер ама колку што разбрав за тоа неможеш да фаќаш врски однапред зашто нели никој незнае кога ке биде пораѓајот и дали ќе има тогаш слободен апартман, уствари тоа ти е кој прв стигне, не е ништо сигурно тука (unsure) И да прашам уште нешто, во некој пост читав некоја женичка рече била во апартман и имала сестра со неа цело време, е сега ме интересира ова точно е? Тоа доаѓа како вклучено во апартманот или зависи од врската? Убаво би било да имаш некој покрај себе да ти објасни некои работи, да ти помогне доколку е потребно со капењето на бебушот, превивање итн...

Nadja
Редовен член
Редовен член
Мислења: 445
Придружен: 26 Aug 2012, 19:03
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 52 пати

Re: Државна или приватна болница

Post by Nadja » 22 Feb 2013, 00:14

Herra, za da imas sestra vo apartmanot treba da imas vrski. Ova so sigurnost go tvrdam bidejki se poragav vo drzavna (vo stariot del). Onie rodilki koi sto bea smesteni vo apartman imaa pomos od sestrite, ama bea so vrski. Sestrite najmnogu odea kaj niv. Jas tamu nemav vrski i sreka bese sto sestrite se pogodija kako sto treba. I jas ne sakav da se poragam vo drzavna, zatoa sto slusav losi raboti za tamu.

davidkjara
Редовен член
Редовен член
Мислења: 376
Придружен: 14 Jul 2012, 08:46
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 125 пати

Re: Државна или приватна болница

Post by davidkjara » 22 Feb 2013, 22:45

Da imam dovolno sredstva definitivno ke odev privatno ic ne mu ja mislam ne glumam e vaka pak se dava nesto ama samo gospod da ne cuva pa vo brzo ke vi kazam inace vo cair ke odam

Mia85
Редовен член
Редовен член
Мислења: 377
Придружен: 06 Mar 2011, 23:11
Им се допаднал: 10 пати

Re: Државна или приватна болница

Post by Mia85 » 26 Feb 2013, 17:33

Herra ne se dvoumi ja si vtoroto dete kje si go rodam vo Sistina prezadovolna sum od se...Sega cenite im se namaleni 65.000den e spontan poragjaj so epiduralna i tri bolnicki denovi....pregledi na bebeto, ortoped, tvoj pregled posle poragjaj i vakcina....Toplo ti j apreporacuvam doktor Elizabeta Matevska...jas ne se delam od nea, za mene e Gospod... (joy)

Одговори

Return to “Породување”