Државна или приватна болница

Сите теми што се поврзани со породувањето. Термин за породување, болница, искуства итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Neda_Jovan
Редовен член
Редовен член
Мислења: 384
Придружен: 18 Jun 2013, 14:40
Му се допанале: 362 пати
Им се допаднал: 155 пати

Re: Државна или приватна болница

Post by Neda_Jovan » 30 Jul 2014, 11:24

Taze mamicki porodeni vo Cair sakam da ve prasam nekolku raboti bidejki za sega Cair ni e vo plan za poroduvanje.
Dali bez problem davaat Epuduralna anastezija ako si pobaram ili treba da imam vrski za toa (bidejki nemame nikoj, a so prvoto se porodiv so epidural i bese odlicno)
I dali drugite sobi (osven apartmanite) se so po kolku zeni vo soba? Dali nekoja znae koja e cenata na apartman i obicna soba
Vi Blagodaram od napred na site
Pozdravce

merlin
Редовен член
Редовен член
Мислења: 257
Придружен: 19 Apr 2013, 14:49
Му се допанале: 184 пати
Им се допаднал: 98 пати

Re: Царски рез

Post by merlin » 15 Apr 2015, 10:25

Мене малку ми е рано за пораѓај (23 г.н) но со оглед дека сум со абдоминален серклаж и ќе морам со царски, немам избор. Се мислиме дали во Систина или во Чаир, најмногу ми е заради негата и хигиената, операција како операција сите доктори мислам ќе си ја завршат работата. За на Чаир немаме "луѓе", мислев ако си платиме ќе добиеме нешто подобро но како што се одвиваат работите досега и си плаќаме и пак мислам не е ништо посебно имам пропусти во водењето на бременоста ако таква услуга имам и за пораѓај многу ќе ми биде криво, за парите, дека не сме баш со многу пари а кога ќе размислам па и матични клетки, мекици...многу пари се тоа..За Чаир кој има искуство со царски и кој доктор да го барам, се даваат пари, имаат тарифа? и сл.. (racinja)

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Царски рез

Post by Vesela » 15 Apr 2015, 10:50

Merilin za zal kaj nas vo drzavava daleku sme od toa deka ako platis ke bide podobro. Ova go kazuvam od iskustvo( dodusa od pred 9 godini, I se nadevam deka e smeneto na pozitivno). Jas se porodiv vo Remedika, so carski I za malku ke umrevme I jas I sinko. A otidovme demek plakame privatno I se e vo red. Aj da ne se navrakam na toa, ti posakuvam so lesno da pomines. Pozdrav

Maceto
Домашен член
Домашен член
Мислења: 668
Придружен: 28 Oct 2014, 14:39
Му се допанале: 574 пати
Им се допаднал: 396 пати

Re: Царски рез

Post by Maceto » 15 Apr 2015, 11:55

Мерлин и мене ми е рано за пораѓај но мое мислење е дека ако веќе одиш царски болките ќе ги имаш и таму и таму а да си дадеш 1500 евра не се малку нели, за нешто што трае 20мин,а за во Чаир за царски не ти треба плаќање, си одиш на цтг си закажуваш со докторот и си тераш, а секако знам дека и во Чаир персоналот бил љубезен и како така се 5 дена и после си дома (drool) Што и да одлучиш со среќа и со лесно (big-hug)

ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: Царски рез

Post by ivvi<3 » 15 Apr 2015, 12:54

Гаранција не постои дека ако одиш на приватно или државно сѐ ќе биде во ред. Секој има различно искуство. Јас на пр. бев решена да одам на ГАК бидејќи имав врски, и тоа јаки. Меѓутоа, кога го видов односот на тие неколку прегледи и покрај врските, се одлучив за приватно. Тука ми помогнаа и личните искуства на мои другарки и познанички, како и форумите. Еве ќе го наведам искуството на Радост. Јас не сакав да дојде до тоа во последен момент да барам доктор. Дека болките и таму и таму ќе бидат исти, не се согласувам. Јас имав 24 часовна нега, немав јаки болки, цело време ме проверуваа сестри и доктори. Најважни ми беа константната медицинска нега, хигиената и односот, ништо друго, бидејќи во такви моменти тоа и треба да биде приоритет. А и да не беше нешто како што мислам дека треба, немаше да ми биде срам или страв да се побунам, баш од тие причини што плаќам, за разлика од државните болници каде што, дури и да потплатиш, ќе ќутиш и траеш, нели, за да не ти направат полошо. Исто така, не се во прашање само тие пет дена. Јас си заминав со еден куп информации во врска со одгледувањето и негата на бебето потоа. Споредувам со другарки кои си заминаа дома скоро без ништо да им кажат, значи најосновните работи, правилно доење, бањање, облекување, вежби, нега на раната и сл. Многу ми велеа дека се "фрлени пари", ама воопшто не се согласувам. Демек што и да ти се случи, сѐ се заборава. Е не е така. Се памти. И доброто и лошото. Јас си заминав пресреќна и одморена, и покрај тоа што бев со царски :) Па тоа е најважно. Во моменти на хаос со хормони, не ми фали уште некоја траума. И веднаш се посветив на бебето, а по една недела си продолжив и со домаќинските обврски. А во врска со парите, дигаме огромни кредити за свадби, одмори и сл., а за здравје никогаш немаме. Ете, тоа е моето мислење и став. Инаку мене бременоста од седми месец па до крај ми ја водеше Петрова, и сите пропусти од мојата матична докторка, таа ги реши. А ме оперираше со Ефремовски. Прекрасен тандем :)

merlin
Редовен член
Редовен член
Мислења: 257
Придружен: 19 Apr 2013, 14:49
Му се допанале: 184 пати
Им се допаднал: 98 пати

Re: Царски рез

Post by merlin » 15 Apr 2015, 13:10

ivvi во право си, од тие причини и јас сум за приватно, имам голема траума од гинекологија клиника што дури покрај неа кога поминувам морници ме лазат но вчера сетив дека и на приватно ако не си некој или се знеш со др си само бројка што се штанца иако плаќаш.. има време ќе одлучам но ако продолжи односот на др полн со суета ќе размислам за приватно☝️, ти благодарам за споделеното искуство, Ефремовски е одличен доктор пред се Човек

ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: Царски рез

Post by ivvi<3 » 15 Apr 2015, 15:01

Мерлин, не знам кој ти е доктор, ама од Систина во последно време се жалат. Јас кога се одлучував за пороѓај, им пратив маил за цени, бидејќи немаше ценовник на нивниот сајт, и ми вратија да се јавам на телефон. Се јавив и таа од таму гледаше што побрзо да ме откачи, не ни стигнав да ја прашам сѐ што ме интересираше, а цените ми ги издиктира толку брзо како да се подразбираат и јас треба да ги знам. Во Ре Медика го добив третманот што го заслужува секој пациент, од доктори кои доаѓаа на визита и не ме познаваат до сестри, рецепционерки, чистачки и болничарки. А да не зборувам за Петрова, жена со големо и топло срце, која и после пороѓај се јави да праша како сум и да ме потсети да одам на контрола, бидејќи јас скроз изумив :) Ефремовски го запознав првпат пред да се породам, ме третираше како негов долгогодишен пациент, едноставно срце човек. Е тоа е однос кој го заслужува секој, без разлика дали е приватно или државно. Тоа е до човекот. Со лесно и се надевам дека ќе ја донесеш најдобрата одлука за тебе и бебушот (big-hug)

merlin
Редовен член
Редовен член
Мислења: 257
Придружен: 19 Apr 2013, 14:49
Му се допанале: 184 пати
Им се допаднал: 98 пати

Re: Царски рез

Post by merlin » 15 Apr 2015, 17:10

ти благодарам ivvi за споделеното искуство, ке пишам што ке одлучам, ти праќам гушка, пишам од тел па не се снаоѓам со смешковците

Iki
Нов член
Нов член
Мислења: 6
Придружен: 30 Jun 2015, 16:54
Му се допанале: 1 time

Re: Царски рез

Post by Iki » 01 Jul 2015, 02:34

Се сложувам со Ивви. Јас исто многу размислував за дали да се породам во државна или приватна .Се одлучив за Ремедика, откако прочитав и слушнав 1000 приказни, и откако сфатив дека имам поголеми шанси за подобро да поминам... Не ми беа важни парите , парите идат и одат..а сме ги фрлале за мобилни телефони, за свадби за глупости..(се задолжив овојпат, ама се работи за два жнивота,па ...) и не жалам не само заради тоа дека ме оперира Ефремовски со Котларова,( анестезиологот пак ми правеше и муабет и пренос во живо и за се што следи :), што ќе осетам...а спиналната ми ја стави за 1 сек) ептен мал рез имам и мн брзо заздравуваше, туку не ги жалам парите и заради за мене мн важен дел..-делот после раѓањето. Односот на сите беше супер. Првиот ден по царскиот ме стана сестра и ми помогна да се истуширам, и секогаш за било што доаѓаа.Нон-стоп чистеа, на копче беа и сестри и чистачки, ме научија се буквално. Јас претходно не знаев ни да држам бебе, а ме научија и да ја капам, да дојам, вежби, масажа на бебе,..Ми кажаа со што да мачкам брадвици, што да очекувам, како и раната со што да ја мачкам итн. Два пати во денот мене ме прегледуваа, им ѕвонев на мобилен тел на докторите и ми креваа за обични прашања и да беа на сред преглед.Ако требаше и ќе дојдеа в соба. Педијатрите два пати во денот цел извештај за бебушко ми кажуваа, за секој преглед, за секој качен грам, секој скрининг, итн. Јас толку мн сакав да се породам природно, што ќе паднев во депресија ако не беше целиот тој тим.
Два дена пред породување бев и на ЦТГ на ГАК, но само една пријателка на тетка ми имаше човечен однос откако и се претставив. Другите не те фермаат. Нели..за плата обична работат.. Сестрата пак ми рече:" Кој те пратил тебе на ЦТГсо толкав стомак? Близнаци носиш?.".јас не можев да легнам ја прашав дали се поткрева креветот, таа..:"Не! Снајди се!" А чекав 2 саати..одвај доседив.Плус прашав и две три докторки подалечни познанички и не доаѓале специјално за породување од крајот на минатата год. кога имаше уапсен доктор ..Епидурална или спинална ако имаш среќа ќе добиеш...и тоа ако се пораѓаш на сабајле до 13 саат. Покасно - сонувај.Од друга страна веќе мои врсници (30 годишни) вчера што специјализирале почнаа да пораѓаат таму..па не сакав ни да се погоди некој да се учи на мене. И точно е дека и докторите од Систина и Ремедика дошле од таму, но барем одиш на сигурно.Имаат високи плати и работат со задоволство. Таква ни е државата...За што плаќаме здравство?! ..Луѓето ги третираат како овци, чекаат по чекални и тешко болни и оперирани и од далеку дојдени, а колективната пауза и во 21век кај нас никој не ја укинал од државните институции. Уво ги боли.Инаку не ми е лошото искуство само од таму..туку и од Хематологија (ми утнаја крвна група!!! Ќе ме умреа да не сум ја знаела!!! ), Ендокринологија..итн.,..
И затоа ако треба на одмор не одам и ќе скратам од други работи, ама и за второ дете ќе одам во приватна..Убаво во државна поминале само со ептен тешки врски и среќајлии..Е, па..животов не ми е на коцка да го ставам..и не верувам дека за брзо ќе се смени нешто во оваа наша државичка.

Iki
Нов член
Нов член
Мислења: 6
Придружен: 30 Jun 2015, 16:54
Му се допанале: 1 time

Re: Царски рез

Post by Iki » 01 Jul 2015, 04:10

Мала исправка -на Трансфузиологија ми утнаа крвна група, не на Хематологија.

Одговори

Return to “Породување”