Страв од породување

Сите теми што се поврзани со породувањето. Термин за породување, болница, искуства итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Mici
Нов член
Нов член
Мислења: 2
Придружен: 28 Nov 2009, 07:20
Им се допаднал: 1 time

Re: Страв од породување

Post by Mici » 28 Nov 2009, 08:31

Ana wrote:fala Debora! Najiskreno se nadevam... sto se se nemam iznaslusano! so igla kako se bodel vodenjakot, kako placentata na 3 pati se kinela, za bolkite da ne zboruvam... a i normalno site zaboravaat deka treba doprva da ragam pa kazuvaat kako nivnoto poraganje bilo najstrashno, postrashno od nivnoto nemalo... i kako da ne se uplasam?
Приказните се најчесто страшни за оние што не родиле, ама кога си таму некако поинаку ги доживуваш тие работи. Не изгледаат толку страшни. Пострашно ми изгледаше кога гледав породување на „Дискавери“ отколку што го доживеав.
И не се секирај за „докторските работи“ и како технички се изведува породувањето, плацента, игла и др., нема ни да знаеш дека се случило.
За да не мислиш дека сум до оние среќници што родиле „додека да трепнеш“ - 15 часа (smile) па потоа царски рез. бидејќи бебето се заглави, ама претходно ми дадоа да потпишам еден договор или што и да беше тоа од 10 страни, за ако не се разбудам да не ги тужи семејството. Така што дефинитивно природно е поздраво.

Ana
Домашен член
Домашен член
Мислења: 624
Придружен: 20 Nov 2009, 11:24
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 11 пати

Re: Царски рез

Post by Ana » 24 Nov 2010, 09:46

jas, zdravje boze sakam carski. ednostavno se plasam od bolka i mislam deka nema da bidam psihicki spremna.
spored mene ne e vazno kako ke se donese bebus na svet... najvazen e bebus (smile)

anja
Член
Член
Мислења: 158
Придружен: 17 Feb 2010, 20:48
Им се допаднал: 7 пати

Re: Царски рез

Post by anja » 24 Nov 2010, 15:21

jas, zdravje boze sakam carski. ednostavno se plasam od bolka i mislam deka nema da bidam psihicki spremna
(thumbsup) баш исто и јас

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Царски рез

Post by Petra » 24 Nov 2010, 16:23

Ana и anja немојте пред време да се плашите. (smile) Јас исто се плашам од болка и мислев дека нема психички да бидам подготвена. Но кога останав бремена не размислував толку многу, само прашував далимногу боли. (smile)
Јас се породив природно и ако треба повторно мојот избор ќе биде природно и без никакви интервенции.
Жената мора да биде свесна дека нејзиното тело е создадено за да раѓа. Ако се сомнева за тоа дали е способна,секако дека однапред ќе биде ослабена и ќе помине потешко.
Инаку пораѓај со царски рез не е безболен, се работи за голема операција. Исто така и за заздравување на мајката е потребно повеќе време, отколку при вагиналното породување.
Царски рез се препорачува само ако се смета дека е тоа побезбедно за мајката и за бебето, отколку вагиналното породување.
Овде има за царскиот рез.
http://tvoebebe.com/BREMENOST/carskirez.php

Marija
Нов член
Нов член
Мислења: 40
Придружен: 24 Oct 2010, 10:00

Re: Страв од породување

Post by Marija » 24 Nov 2010, 18:24

Jas sega sum na samiot pocetok od 7 mesec, voopso ne ni pomisluvav da mi e strav od poroduvanjeto. Si vikam kako mene mama me rodila taka i jas ke si go rodam ova bebce. Samo ne slusajte losi prikazni i mislete pozitivno ili voopsto ne mislete. Jas edno vreme samo mislev deka nesto ne mi e vo red so bremenosta i posle toa si dobiv bolki vo dolniot del kaj jajnicite. Sega sum sosema dobro. Nekogas i pishata vlijae na Nas. daj boze samo site da rodime zdravi bebcinja a se drugo sigurno e zanamarlivo (t3)

Ana.I
Домашен член
Домашен член
Мислења: 523
Придружен: 27 Oct 2010, 22:03
Им се допаднал: 8 пати

Re: Страв од породување

Post by Ana.I » 24 Nov 2010, 19:42

i jas voopsto ne se plasam,edvaj cekam da dojde krajot na zimata,pocetokot na proletta i da se poroda.kako site sto gi istrpele bolkite,taka i jas ke gi istrpam i ke pomine i ke zaboravam na bilo kakva bolka,samo se neka si bide dobro ic ne mi e gajle za bolkite,pa zeni sme,mora da ragame

elka
Нов член
Нов член
Мислења: 31
Придружен: 24 Nov 2010, 17:02

Re: Страв од породување

Post by elka » 26 Nov 2010, 17:58

E pa ne e deka ne postoi strav od poroduvanje no za nasite malecki se ke izdrzime pa ne sme samo nie ima tolku mnogu majki na ovoj svet sto ragale ajde malku hrabro i so krenata glava i se ke se izdrzi jas licno sakam priroden poragaj so gospod napred

sanjicka
Нов член
Нов член
Мислења: 72
Придружен: 06 Dec 2010, 00:15

Re: Страв од породување

Post by sanjicka » 13 Jan 2011, 12:31

I jas moram da se nadovrzam so ovaa tema. Jas po priroda sum najgolema panicarka na celiot svet, mislam deka nema nikoj pogololem panicar od mene. Ama za poragaj ne se plasam voopsto i nikogas ne razmisluvam ova moze da se sluci, ona moze da se sluci. Site prikazni gi stavam na ignor i samata si vika jas sum sigurna deka ke se porodam najlesno i deka se ke bide ok i so mene i so bebeto. Neznam zasto ama uverena sum vo toa deka se ke bide kako sto treba. Zatoa idni mamicki ne se zamarajte so crni misli tuku samo pozitivno mislete koga mozam jas moze sekoja idna mamicka. I gledajte da se poragate prirodno za da pametite koga ste stanale majka, so carski rez samo ti go nosat bebeto kako na posluzavnik epa ne e isto custvoto prirodno i so carski rez. Pozdrav i guski do site (a2) (a2) (a2)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Страв од породување

Post by Debora » 13 Jan 2011, 14:08

Стравот е еден од најолемите непријатели на породувањето:
http://tvoebebe.com/BREMENOST/soveti-za ... oduvanjeto

Novatrudnica
Нов член
Нов член
Мислења: 43
Придружен: 15 Nov 2010, 13:29

Re: Страв од породување

Post by Novatrudnica » 25 Mar 2011, 11:57

Јас дефинитивно сакам природно породување, недајбоже царски ако мора! Се имам оперирано на градата и знам како е лошо да примиш анестезија, 3 дена не можев на себе да си дојдам. Која е целта да не ме боли кога ќе сечат, а после да имам јаки болки и да не можам детето да си го земам или дојам. Имам слушано две различни приказни за породување до детал од сестра ми, таа има две деца и со двете си помина целосно различно а се работеше за исто тело. Така ништо нема да ме поколеба за природен пораѓај, страв немам, едвај чекам да дојде јули (t3)

Одговори

Return to “Породување”