Страв од породување

Сите теми што се поврзани со породувањето. Термин за породување, болница, искуства итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Одговори
happy cumulus
Домашен член
Домашен член
Мислења: 759
Придружен: 13 Oct 2011, 04:57
Му се допанале: 83 пати
Им се допаднал: 169 пати

Re: Страв од породување

Post by happy cumulus » 01 Dec 2012, 18:25

Неспретна, јас ти ветувам дека кога моментот ќе дојде стравот ќе го снема. Ќе те преокупира само една мисла "детето да ми искочи живо и здраво" и тоа ќе ти даде сила да не мислиш на болите многу многу. Ветувам! (smile)

sunshine_2012
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1153
Придружен: 04 Jul 2012, 23:01
Location: Tetovo
Му се допанале: 548 пати
Им се допаднал: 738 пати

Re: Страв од породување

Post by sunshine_2012 » 02 Dec 2012, 05:26

vcera pisav za ovaa no ne go iprativ po greska nesto napraviv
Lea i Nespretna sekoja zena sto e rodila e pominala niz toj strav, sto ke bide, kako ke bide itn. Normalno e da si gi postavuvas tie prasanja i da razmisluvas na niv, no koga ke dojde momentot na prvite kontrakcii so ublazeni bolki nekoi pak i bez bolki nema poveke mesto na mislenje sto ke bide i kako ke bide tuku mislite ke gi nasoces kon toa deka ide momentot koga ke go gusnes bebceto, toj Bozenstven moment kade sto bolkite veke ke ti bidat minato.
normalno bolki se ima no vsusnost koga dojde toj cin na raganje ti i nemas bolki poveke tuku toa se custvo na napnuvanje toa ne e bolno, (barem jas taka go doziveav)i so najmnogu 5 napnuvanje bebceto e nadvor, stom glavceto izleze veke se e polesno :).
Jas rodiv 3 prekrasni maski decinja i so site tri se porodiv prirodno bez epiduralna ma da mi nudea jas im rekov ne podobro nekolku h bolki otkolku posle toa da imam jaki glavobolki i toa ne eden den tuku moze i cela nedela. so tretoto koga se porodiv, zenata so mene sto bese vo soba bese so epiduralna i iskreno epten se izmaci so glavobolkite i nemozese duri da si go drze bebceto i da go doe, bas mi bese zal za nea i pomagav okolu doenjeto ama morase da leze i tesko i bese. Nesakam da ve isplasam vo vrska so epid. no sakam da ve predupredam deka mozni se takvi posledici od epid.
Taka da podobro e bez epiduralna ke si bidete raat posle poragajot. :)
sega uzivkajte si vo bremenosta :)
pozdravce :)

konstantina 6
Редовен член
Редовен член
Мислења: 302
Придружен: 26 Mar 2012, 10:30
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 23 пати

Re: Страв од породување

Post by konstantina 6 » 02 Dec 2012, 10:32

Da vi kazam kako se custvuvam od aspekt na zena sto moze vo sekoj moment da se porodi..na kraj od celoto prekrasno patesestvie ke dojdete do toj aspekt, koga samo ke cekate da se olesnite i nema ama ic da ve faka strav i panika, ednostavno vaseto telo ke e dojdeno do toj stepen sto samoto ke vi pomogne da se otvorite i da mu pomognete na bebeto da izleze od matkata, veruvajte mi od mene pogolemi panicarki ne ste..na zabar koga ke odam mi se kreva adrenalinot od strav...koga Jas vlegov bez Nikakov strav so sim mi a i bev i pomlada i sednav na topka pilates i za 4 saati bev porodena, pa za drugo da ne praime muabet...mene i vezbite mnooogu mi pomognaa..i sega pak si odev i mnogu dobro se custvuvam..psihicki spremna sum i fala mu na Boga sum elasticna i sekoj den si vezbam bez problem, a za pesacenje da ne praam muabet...za cela bremenost samo 5 kg sum zdebelena..cesen zbor, a so sin mi bev okolu 14 kg zdebelena....
Eve i ovaa tipka mnogu mi pomogna vo celiot proces...

2qo_nCKpTcM

, carica e, alal da i e..nie ja napravivne bremenosta ko bolest a ne normalna sostojba na teloto...
Samo pozitivna misla i nisto drugo..cmoook!!!! (kup)

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Страв од породување

Post by Petra » 02 Dec 2012, 15:13

Неспретна епидуралната не е така безбедна опција. Кога би имало навистина некој начин да се помине пораѓајот безболно, а при тоа да не постои ризик за бебето и мајката би било супер. Инаку епидуралната си има свои ризици http://tvoebebe.com/category/%D1%82%D0% ... 1%98%D0%B0 Овде можеш да прочиташ.
Кај сите постои страв како ќе се одвива пораѓајот. Најдобро би било да се биде подготвен за тоа што следи. Тоа е сосема природна работа. Што вика Константина телото само ти помага. Мене ми викаа диши додека бев на боксот. Им викам, јас раѓам. Кога дојдоа да проверат главата излегуваше на бебето, значи телото е подготвено, спремно за пораѓај.
Подобро е да се насочат мислите на вистината, создадени сме да можеме да раѓаме. И тие мисли да се чуваат. Дека боли боли, само тоа се спонатани болки, подносливи, не се мисли на нив туку мислиш на тоа што иде на овој свет. Така да јас решавав тогаш и крстозбор да не мислам на болките, туку го чекав бебето. (smile)

SIMONA
Редовен член
Редовен член
Мислења: 273
Придружен: 27 Nov 2012, 19:01
Му се допанале: 73 пати
Им се допаднал: 81 пати

Re: Страв од породување

Post by SIMONA » 03 Dec 2012, 18:17

DA VI KAZAM ISKRENO VUJNA MI E VO DRZAVNA MI RECE:AKO TOLKU SE PLASIS MOZEME I EPIDURALNA DA TI STAVIME.AMA KAKO POMINUVA VREMETO NESAKAM NISTO OSVEN PRIRODEN PORAGAJ I ZDRVO I ZIVO BEBE!!!
NE ODAM TAMU NA ODMOR PA DA OCEKUVAM NEKOJ DA ME SLUZI ILI DA UZIVAM ODAM DA RAGAM I STO I DE E SO LESNO DA PROJDE NAJBITNO E DA BIDEME ZIVI I ZDRVI!!POZZ (rad)

happy mom
Нов член
Нов член
Мислења: 10
Придружен: 27 Nov 2012, 14:46
Му се допанале: 10 пати
Им се допаднал: 2 пати

Re: Страв од породување

Post by happy mom » 12 Dec 2012, 15:50

Pa kako da pocnam (smile) ne e deka stravot e od poroduvanjeto, mislam normalno e neli i da cuvstvuvas odredena doza na strav ( ziv covek neli ) megutoa mislam deka za sin mi ke izdrzam sekakov vid na bolka. Najgolemiot strav doaga od nasite bolnici i strucniot kadar i od nedaj boze moznite komplikacii kaj bebceto ! E toa e toa sto me vadi od pamet ! Jas sum od kavadarci, a tuka prikaznite na ginekologija se straotni (scared) znaci ako porodilnite bolki pocnat vo tekot na nokta nemozes ni da se nadevas deka ke vidis ginekolog poroduvanjeto se izvrsuva od strana na sestrite , ako treba da te secat toa go pravat sestrite, a koga ke treba da te sijat poosle secenjeto ke go cekas ginekologot cela nok na boks za da mu posne utrinskata smena ( a znaeme kako mu posnuvaat smenite i so kolku utrinski kafinja ) za da t sosie ! A pak da se vratam na stravot znaci nedaj nedaj nedaj boze da se sluci nesto na bebceto ! Koj ke mi intervenira ?? E toa e mojot strav . Znaci stvarno neznam sto da pravam , razmisluvam za poroduvanje vo nekoa od privatnite bolnici megutoa kako prvo site mi se daleku , kako vtoro finansii ???!!!!! Aj za vtoroto nekako i ke se snajdam ... (scared) Nekoj so predlog kako da go resam stravot ili sto bi pravela ?? Znam deka e moja odluka megutoa stvarno mi treba i vase mislenje !!

Pozdrav najgolem !

Fiona
Редовен член
Редовен член
Мислења: 324
Придружен: 13 Jul 2012, 12:56
Location: Скопје
Му се допанале: 35 пати
Им се допаднал: 137 пати

Re: Страв од породување

Post by Fiona » 12 Dec 2012, 18:39

happy mom nemoj da se opteretuvas so toa, ima nekoj gore site sto ne cuva (a2)
A ako nisto drugo, pa dojdi si tuka na klinika, znam edna prijatelka od stip specijalno dojde za tuka da se porodi.. pa i Kavadarci ne e kojznae kade!!!
Dojdi vo Skopje (smile)

mamamama
Нов член
Нов член
Мислења: 54
Придружен: 25 Mar 2013, 21:17
Му се допанале: 24 пати
Им се допаднал: 10 пати

Re: Страв од породување

Post by mamamama » 25 May 2013, 19:30

Zdravo do site mami4ki. Bremena sum vo 32 nedela do sega mozam da receam deka ne ni razmisluvav za poroduvanjeto ama kako so se blizi vremeto mene me faka mnogu strav (sad1) mojot maticen ginekolog vika deka se e vo red so bebeto i so mene i vika poroduvanjeto da bidi po priroden pat ama jas sakam carski rez. ne slusam drugi so kazuva imam gledano mnogu poroduvanja oti zavrsiv akuserka i imam videno sekakvi raboti od srana na poroiduvanje i me faka mnogu strav i panika :/ ve molam za sovet carski rez ili sepak priroden poragaj? pozz

Nadja
Редовен член
Редовен член
Мислења: 445
Придружен: 26 Aug 2012, 19:03
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 52 пати

Re: Страв од породување

Post by Nadja » 27 May 2013, 11:37

mamamama wrote:Zdravo do site mami4ki. Bremena sum vo 32 nedela do sega mozam da receam deka ne ni razmisluvav za poroduvanjeto ama kako so se blizi vremeto mene me faka mnogu strav (sad1) mojot maticen ginekolog vika deka se e vo red so bebeto i so mene i vika poroduvanjeto da bidi po priroden pat ama jas sakam carski rez. ne slusam drugi so kazuva imam gledano mnogu poroduvanja oti zavrsiv akuserka i imam videno sekakvi raboti od srana na poroiduvanje i me faka mnogu strav i panika :/ ve molam za sovet carski rez ili sepak priroden poragaj? pozz
Јас те советувам да се породиш природно. Подобро е така. Јас се породив природно и добро поминав. Тие што паничат како тебе спасот за породување го гледаат во царски, ама после тоа има последици од царскиот. Јас сум против царски, освен ако навистина има потреба.

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Страв од породување

Post by Vesela » 27 May 2013, 13:09

Дефинитивно природно, освен ако нема медицински индикации за царски. Јас се породив царски, зошто така мораше,неможеше да се отворам и покрај провокациите, а папочната врпца му беше многу замотана оклку врат. Немаше друг избор. Но, кога би бирала јас сум за природно. Болките после Царски не се баш пријатни и трааат подолго.

Одговори

Return to “Породување”