Страв од породување

Сите теми што се поврзани со породувањето. Термин за породување, болница, искуства итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Bilence 123
Член
Член
Мислења: 156
Придружен: 18 Aug 2014, 18:33
Им се допаднал: 18 пати

Re: Страв од породување

Post by Bilence 123 » 12 Feb 2015, 10:27

И јас почнувам да размислувам за царски, некако посигурно ми е за бебето, е сега за мајката што е тоа е, ќе се помачи неколку дена повеќе ама ќе помине, можеби не размислувам правилно, ама се плашам дали ќе биде се во ред, затоа што на една другарка бебето не и слегуваше на самиот чина на породување се качуваше нагоре, и ја породија со вакум. Сега детенцето има трајно оштетување на нерв на раката и не му е подвижна и не расте во согласност со другата рака. Многу се плашам да не дојде до такво нешто не дај боже. Знам дека мора да си давам сила ама мислам царски е посигурно за бебенцето. Само тоа да се роди живо и здраво. (love5)

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Страв од породување

Post by happiness » 12 Feb 2015, 11:08

bilence od koj grad si?
mene S mi beshe visoko postaven so puknat vodenjak 5 saati ne mrdna doktor me pregledvashe gi stavashe dvete race na stomak i me masiraste malku beshe neprijatno custvo ama koga pocna da sleguva S deka nemav bolki saati odma provokacija mi dadoja i sleze za saat vreme (w1)
a mi rekoja ako ne slegva bebeto ke pocekame duri smeeme ,bidi psihicki spremna za carski (smile)
prijatelka imam zaedno nosevme bremenost taa beshe malku pred mene bebe i sleze uste vo bremenosta dolu koga pa zavrshi so carski a se porodi posle mene (smile)
tuka nema pravila ,vakum se izbegava do maximum kaj nas duri nemam slusnato nekoja so vakum da ja porodile a imam 30 decinja od prijateli sto zborav pred bremenosta (pipi)
edinstveno na casovite ni rekoja deka vakum koristat ako bebe navlezi vo mala krlica( a toa e spusteno bebe ) i majkata ako ne mozi da daj napon ili bebe nekako ako se svrti, t.e likot na bebeto treba da gleda nadolu vo zemja pri cinot na rajganje a mnogu bilo retko da se svrti so likot na strana pa tesko da izlegva od mala karlica ....
a ako e visoko postaveno i ne slegva togas so carski se odi, prijatelkata tvoja koga se poroduvashe ???
a majkami za mene imala poroduvanje so vakum pa sum zdrava prava (thumbsup) toa beshe pred 30 godini sega e smeneto
mm e roden so zavrzana papocna vrvca okolu vratot sto sega toe ne go dozvoluvaat
braceda moja e rodena karlicno so gazeto izlezena pa stravuvaa kolku e iscashena (scared)
sreka ovie slucaevi koi bile sekojdnevie sega se odbegnuvaat i se golema retkost

od poroduvanje nemoj da se plasis bebe e silno, otkako se porodiv pisav na nekoja tema deka bebe ima nekoj instikt znae kako treba jas samo sto istrpiv nekoja bolka a toj i sleze i mala karlica uspea da rashiri i da izlezi (thumbup) a od mene golema [pomosh nemashe na cinot na poroduvanje koga se kaciv na boks izgubiv sekakvi bolki ne znaev koga treba da napnauvam (rolll) i pak D-r so race na stomak mi veli sega! i za 10 sekundi S dojde na svet (joy)

stravot e normalen jas denot koga vlegov vo deveti mesec bev mnogu srekna ama vo eden moment pocnav da placam t.e lipav za vozduh se borev mm beshe na rabota i si se isplakav ubavo a zosto i sega ne znam (rolll) (rolll) si zamisluvav deka e mnogu strasno poroduvanjeto si zamisluvav deka dolu so skalperi ke me secat i sto uste ne (fr) (fr) (fr) ama nisto od toa nemashe (kup) (kup)
samo so lesno neka ti e mila (a2) (a2) (a2) (a2) (a2)

Anence66
Член
Член
Мислења: 126
Придружен: 27 Aug 2014, 11:15
Му се допанале: 34 пати
Им се допаднал: 66 пати

Re: Страв од породување

Post by Anence66 » 10 Mar 2015, 04:54

Иако знаев уште од почетокот дека ќе се породам царски,до последната минута имав страв.Ете едноставно сум паничар и до крај влегов така.Среќа имав добар тим од млади луѓе кои ми правеа муабет цело време но се додека не видов дека јас и детето сме здрави и живи јас не бев смирена.Сега после се и кога си го гушкаш детето сваѓаш дека немало потреба од толку големи стресови но јас сум по природа паничар и до крај ќе си останам така. (tongue).

Dorotea111
Домашен член
Домашен член
Мислења: 538
Придружен: 07 May 2013, 10:14
Му се допанале: 128 пати
Им се допаднал: 142 пати

Re: Страв од породување

Post by Dorotea111 » 03 May 2015, 21:42

Pocna da me fakja strav od poroduvanje , stom gi zatvoram ocite sonuvam kako se poroduvam, cela soba krv. Ne mozam da spijam po celi nokji, a mi ee spie epten. Strav mi e i od epiduralnata za carski, slusam paraliziran mozelo da se ostane. Celata sum ispanicena. Dali ima nekoe chare za ova? Ne znam, odednas, inaku nisto ne mi bese. Stom pomislam se tresam id strav. :(

ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: Страв од породување

Post by ivvi<3 » 03 May 2015, 22:05

Доротеа, најди си занимација, гледај филмови, серии, некои комедии итн. Премногу слободното време те тера на размислување, најчесто негативни мисли. И нека те води мислата дека на крај ќе се вратиш дома со бебе. А во врска со спиналната (не епидурална, таа е за природно породување), не се оптеретувај. Анестезиолозите имаат искуства, ставиле илјадници, ќе биде во најдобар ред, башка што бебе ќе си го видиш одма :) Само со позитивни мисли, размислувај на моментот кога ти го вадат бебето од стомак, првиот плач, преубаво нешто, па ти даваат да го видиш :) Еве јас уште си мислам на тоа какво беше моето породување, едвај чекав да ми ја покажат, нетрпелива да ја бакнам, незаборавен момент. Со лесно и гледај FRIENDS на телма секој ден околу 19ч. да се посмееш :)

bebuvce555
Нов член
Нов член
Мислења: 11
Придружен: 13 Dec 2014, 22:46
Location: Germany

Re: Страв од породување

Post by bebuvce555 » 04 May 2015, 00:42

Мене за неколку дена ми е Терминот. Усте од пред недела дена имам немирен сон, секакви мисли ме мачат некој си страв од незнам ни јас што ... Чудно ! Целата бременост бев тотално опуштена и возбудена а сега на крајот се осекам толку негативна нерасположена ко без енергија и волја за било што ... Се осеќа некој вака како мене или со мене нешто се случува ?

Ве поздравувам мешиња

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Страв од породување

Post by Vesela » 04 May 2015, 10:45

Нормално е идни мамички да се чувствува страв од непознато, како ќе биде, дали ќе боли многу.........но верувајте не е толку страшно. За миг поминува кога ќе го видите бебушот. Башка медицината сега толку е напредната што навистина нема место за паника. Нека ви е со лесно :) (big-hug)

Ariela
Нов член
Нов член
Мислења: 85
Придружен: 24 Nov 2014, 14:52
Му се допанале: 23 пати
Им се допаднал: 43 пати

Re: Страв од породување

Post by Ariela » 04 May 2015, 15:18

Bebuvce potpolno te razbiram a i site drugi idni mamiki i jas se cuvstvuvav isto taka kako sto kazuvas ti, no seto toa e normalno. uste malku i se ke pomine, ke vidis posle kako za tebe ke ima sosema nov zivot nasocen samo kon bebenceto.
za da dojde toj nov zivot treba da pomines niz tie nekolku saati kolku sto ke trae poroduvanjeto.
koga ke dojde toj moment nema da imas strav ke mislis samo na bebceto.
i veruvaj ne e tolku strasno kako sto izgleda, da e taka nemase nikoj da ima vtoro ili treto dete.
Toa e prirodna rabota i samoto od sebe si doaaga.
Jas voopsto ne sum za carski rez, mislam za zakazan carski zaradi strav od nepoznatoto.
pozdrav
so lesno na site i samo hrabro

bebuvce555
Нов член
Нов член
Мислења: 11
Придружен: 13 Dec 2014, 22:46
Location: Germany

Re: Страв од породување

Post by bebuvce555 » 07 May 2015, 15:52

fala na podrskata °Se podsmiriv malce▪Denes mi bese terminot ama ctg to pokazuva deka nemam nikakvi bolki :(
znaete nesto sto moze da go potpomogne poradjajot pobr
zo da pocne ?

orhidea
Нов член
Нов член
Мислења: 38
Придружен: 17 Nov 2014, 09:34
Му се допанале: 37 пати
Им се допаднал: 15 пати

Re: Страв од породување

Post by orhidea » 08 May 2015, 22:44

cao mamicki eve i jas ovie denovi sum vo iscekuvanje,go moleme zlatceto nase da izleguva ama nesto inat ni vodi (rolll) no koga saka toa miloto ke si izleze,za pobrzo poraganje mi kazaa treba luto da se jade,da imas sex,i kacuvanje po skali eve ovie metodi se od doktori od evropskite drzavi,zasto kaj nas malku se zaostanati so ova,taka da vidi sto mozes da napravis,jas ke cekam uste mlaku,ako ne naredna ned so provokacija ke mora da izleze (t3) dance so lesno mamicki koja e vo iscekuvanje mesecov pa so novosti i se da bide vo red (b4) (grupna-gushka)

Одговори

Return to “Породување”