Што ако ми пукне водењакот дома?

Сите теми што се поврзани со породувањето. Термин за породување, болница, искуства итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Одговори
majaatan
Член
Член
Мислења: 176
Придружен: 02 Nov 2012, 23:23
Location: Скопје
Му се допанале: 56 пати
Им се допаднал: 56 пати

Што ако ми пукне водењакот дома?

Post by majaatan » 28 Mar 2013, 19:05

Мене ме интересира што треба да направам ако ми пукне водењакот дома. Еве на една моја колешка и се случило и сега...за колку време треба да се отиде во болница...или да се чека дома додека не се осетат болки? исто така ме интересира дали можеш да се истушираш откако се случи тоа, и што треба да облечеш...сепак си отворен на доста инфекции тогаш..па ми спомнаа и дека би било фино да се напиеш цефалексин за да не дојде до некоја инфекција...после дали треба да се стави влошка и што се не...
ако има некој одговор на сетоа ова би било фино да пише.

SIMONA
Редовен член
Редовен член
Мислења: 273
Придружен: 27 Nov 2012, 19:01
Му се допанале: 73 пати
Им се допаднал: 81 пати

Re: Што ако ми пукне водењакот дома?

Post by SIMONA » 09 Apr 2013, 10:48

Majataan ova e top tema...ubavo e da se znae pogotovo za infekciite koi nastanuvaat zosto si otvorena...
Mene mi pukna doma I ima vreme da se tusiras samo ne koristi sapun,gel I bilo sto samo voda,posle spremaj si za tebe I za bebeto I cekaj bolki doma jas otidov posle dva saati ama mi protekuvase postepeno
E sega imam nekoja infekcija dolu I bebeto pokaceni leukociti so napraveni ispituvanja nema infekcija I prima cefaleksin kako preventiva....
Jas bev so puknat vodenjak 15 saati

ljubica Doneva
Нов член
Нов член
Мислења: 90
Придружен: 21 Jul 2011, 11:45
Им се допаднал: 25 пати

Re: Што ако ми пукне водењакот дома?

Post by ljubica Doneva » 08 Jun 2013, 12:06

ako saakte da mi odgovorete jas sum 40 nedela i 3 dena a sabajle nakaj 8 h koga izlegov od wc bev mokra se smeniv potoa pak 3 4 pati menam gaki i se sam si mokra a ne e cista voda ima i kako ligavo po nego neznam dali e vodenak ako ima nekoj vakvo iskustvo neka mi pise ve molam a i pocnaa po malku i bolki da imam vo dolniot del na stomakot i polovinata a cera bev na ctg i nemase bolki pisejte

sunshine_2012
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1153
Придружен: 04 Jul 2012, 23:01
Location: Tetovo
Му се допанале: 548 пати
Им се допаднал: 738 пати

Re: Што ако ми пукне водењакот дома?

Post by sunshine_2012 » 08 Jun 2013, 12:49

Zdrtavo Lubica Doneva, jas imav slicno iskustvo so 2to detre, mene ustvari mi prsna vodenjakot i si cedurkase voda no bolki nemav nikako, koga otidov vo bolnica mi go skros puknaa vodenjakot i celata voda istece i togas pocnaa bolkite, jas mislam deka e vodenjakot, pa bi ti rekla da si otides do doktorot sto ti ja vode bremenosta i da te proverwe, ajde mozebi e vreme za bebceto da si izleze, bez griza (smile)

ljubica Doneva
Нов член
Нов член
Мислења: 90
Придружен: 21 Jul 2011, 11:45
Им се допаднал: 25 пати

Re: Што ако ми пукне водењакот дома?

Post by ljubica Doneva » 08 Jun 2013, 13:02

а колку многу ли треба да теце вода и дали нон стоп треба или

tina
Член
Член
Мислења: 110
Придружен: 07 Feb 2011, 17:53
Му се допанале: 32 пати
Им се допаднал: 12 пати

Re: Што ако ми пукне водењакот дома?

Post by tina » 08 Jun 2013, 13:07

Ljubica toa e vodenjakot,odma vo bolnica,mene taka mi tecese nemav nikakvi bolki,koga otidov 7 santima otvorena za3-4 saati duri dojdoa bolkite i se porodiv bez nikakov problem.So lesno!

iva-iva
Нов член
Нов член
Мислења: 94
Придружен: 03 Dec 2013, 17:59
Му се допанале: 16 пати
Им се допаднал: 25 пати

Re: Што ако ми пукне водењакот дома?

Post by iva-iva » 04 Jan 2014, 02:17

дали во моментот кога "пука" водењакот се чуствува некоја болка?? и после колку време да очекувам да почнат болките за породување?? можеби ви звучам смешно меѓутоа би ми значело доколку ми одговорите. фала

imambebe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1603
Придружен: 30 Apr 2011, 00:18
Му се допанале: 216 пати
Им се допаднал: 588 пати

Re: Што ако ми пукне водењакот дома?

Post by imambebe » 06 Jan 2014, 19:05

Уф ива ива, мене прво ми почнаа болките, а водењакот таму ми го пукнаа. А од искуство на другите сите велат дека има време.

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Што ако ми пукне водењакот дома?

Post by happiness » 02 Oct 2014, 06:01

Mene doma mi pukna vodenjakot se istushorav so topla voda bez sapun toa duri se preporacva posle pregledi vo predrodilna jas se tushirav i na bolnica a bolki mene prirodno ne me fatija posle tri i pol casa so provokacija dobiv (pipi)

Neda_Jovan
Редовен член
Редовен член
Мислења: 384
Придружен: 18 Jun 2013, 14:40
Му се допанале: 362 пати
Им се допаднал: 155 пати

Re: Што ако ми пукне водењакот дома?

Post by Neda_Jovan » 17 Oct 2014, 14:05

Ne, pukanjeto na vodenjakot voopsto ne boli, duri e i mnogu slicno na koga vi tece menstruacija, toplo, ligavo, samo bela tecnost - mozebi da ima malku krv
Mene mi pukna sabajleto okolu 09h - se istusirav - probav uloski da stavam, no nisto ne go sopirase tecenjeto :)
Nemav ni B od bolki, koga oditov u bolnica me pregledaa i mi kazaa deka sum otvorena 2 prsta i me zadrzaa
Bolkite pocnaa posle 2-3 saati i do vecerta se otvaravpo 1 prst na sekoj saat
Sinko se rodi vo 18:24h

pozdravce

Одговори

Return to “Породување”