Епидурална анестезија

Сите теми што се поврзани со породувањето. Термин за породување, болница, искуства итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Одговори
Annabel
Редовен член
Редовен член
Мислења: 490
Придружен: 09 Nov 2009, 21:21
Им се допаднал: 13 пати

Епидурална анестезија

Post by Annabel » 10 Dec 2009, 11:56

Со Дебора баш си се расприкажавме околу епидуралната анестезија во темата Природно породување...па мислев дека е убаво да имаме посебна тема за тоа.

Ако има некоја мајка која што се породила со епидурална, би можела да го сподели своето искуство со нас...

Annabel
Редовен член
Редовен член
Мислења: 490
Придружен: 09 Nov 2009, 21:21
Им се допаднал: 13 пати

Re: Епидурална анестезија

Post by Annabel » 11 Dec 2009, 11:16

Девојки, еве што најдов за епидуралот на http://www.yumama.com:(Извинете за српскиот)

Šta je epiduralna anestezija?

- Reč je o ubacivanju lokalnog anestetika putem katetera u epiduralni prostor, čime se omogućava blokada senzornog nerva, odnosno sistem bezbolnog porođaja u porodilištu. Epiduralni kateter je plastični deo debljine vunice - čiji se jedan kraj, kroz epiduralnu iglu, ubacuje u epiduralni prostor, a drugi preko leđa porodilje izvede do levog ili desnog ramena. Zatim se u tako postavljen kateter u određenom trenutku ubacuje anestetik. Epiduralna igla služi da se ubaci kateter u prostor, zatim se prilikom postupka izvadi i baci. Ostaje samo tanka epiduralna cevčica (kateter), tako da pacijentkinja može sasvim normalno da leži na leđima.

Koliko pre porođaja se postavlja epiduralni kateter?

- Njegovo postavljanje nije direktno vezano sa davanjem anestetika. Može da se postavi nekoliko sati ranije, ukoliko pacijentkinja dođe bez kontrakcija u porodilište, a davanje anestetika je strogo povezano sa povoljnim akušerskim nalazom, koji omogućava ovu intervenciju. To nikada ne radi sam anesteziolog, nego u sadejstvu sa ginekologom. Anesteziolog je tu da stavi kateter, da odredi i daje doze anestetika po kilogramu težine i omogući ženi da se na porođajnom stolu opusti bez bolova. Sam tok porođaja (dilataciju - otvaranje, tonove bebe) prati akušer. Porođaj u epiduralu podrazumeva besprekornu saradnju anesteziologa i ginekologa. Tu su još anestetičarka (potrebna je prilikom plasiranja katetera) i babica.

Anestetik se daje kada se stekne povoljan akušerski nalaz, kada su kontrakcije jake i sinhronizovano dolaze na dva do tri minuta. Kontrakcije traju 45 sekundi do jednog minuta. Drugi uslov je da je grlić otvoren dva do tri poprečna prsta, odnosno tri do pet centimetara, a treći uslov je prokidanje vodenjaka, ili kada on pukne spontano, kod kuće. Ako izlazi plodova voda, kontrakcije često budu jače, pa se sa davanjem anestetika počinje što je pre moguće.

Kada porodilja počinje da oseća dejstvo anestetika?

- Nakon deset do petnaest minuta od prve doze anestetika, porodilja počinje da se opušta i da sve slabije oseća bol. Anestetik deluje 60 do 120 minuta. Daje se na svakih sat ipo vremena, i tako do kraja porođaja. Porodilja za to vreme ne oseća kontrakcije, ali oseća napone. Pri dobro vođenom porođaju u epiduralu, jedino «pravo» učestvovanje majke je da dobro koristi napone, kako bi dete došlo na svet. Kada se to dogodi, porodilji se daje završna doza anestetika, da ne bi osetila bol pri daljim intervencijama akušera - kao što su epiziotomija, ušivanje grlića ili revizija materice.

U kojim slučajevima se ne preporučuje epiduralna anestezija?

- Vrlo su retke kontraindikacije, kada žene ne mogu da dobiju epidural. Obično se radi o trudnicama koje su alergične na lokalni anestetik, ako su bilo kada imale anafilaktički šok tokom davanja lokalnog anestetika (pri stomatološkim ili hirurškim intervencijama, na primer). Sa iskustvom od skoro 4.000 porođaja u epiduralu, ja nikad nisam video alergiju na lokalni anestetik, što znači da je potpuno bezbedan i može da se daje trudnicama.

Zatim, epidural se ne primenjuje kod trudnica koje imaju poremećaj faktora koagulacije, odnosno bilo koje hematološko oboljenje. Njima se prethodno utvrđuje vreme koagulacije, pa ako postoji bilo kakav poremećaj, izuzimaju se od pomenute metode. Međutim, to se prilično retko dešava. Takođe, kontraindikaciju predstavljaju problemi sa kičmom (povreda ili operacija kičmenog stuba), kao i infekcija u predelu gde se postavlja epidural. U knjigama se navodi čak i nizak pritisak, ali ja tvrdim da to nije smetnja, već i da te trudnice mogu da dobiju anesteziju, uz primenu odgovarajućeg slanog rastvora.

Da li epidural skraćuje porođajno vreme?

- Prednost epidurala je da pacijentkinja ne oseća bolove, a druga velika prednost jeste što skraćuje vreme trajanja porođaja: ubrzava fazu dilatacije (otvaranja), omogućava trudnicama da se što pre porode. Porođaj od 12, 14 sati u epiduralu ne postoji. Od momenta davanja anestetika, dobro vođen porođaj može lako da se završi kroz nekoliko sati.

Može li skraćen porođajni tok na neki način da naškodi mami ili bebi?

- Logika govori da je, ako porođaj kraće traje, trauma bebe zbog prolaska kroz porođajni kanal manja. Naučni radovi pokazuju, pa čak i pedijatri to kažu - da su deca rođena uz epidural u daleko boljem stanju. Što kraće traje porođaj, dete se manje zadržava u porođajnom kanalu, što znači da će u boljoj opštoj kondiciji izaći na svet.

Postavljanje epiduralnog katetera je suptilna intervencija. Šta može da se dogodi ako manje iskusnom doktoru zadrhti ruka?

- Ukoliko anesteziolog kvalitetno stavi kateter, i akušer dobro vodi porođaj, u 90 odsto i više slučajeva će sve biti u redu. Kada plasirate kateter (to je slepa metoda), ne vidite gde ulazi, već to činite na osnovu iskustva i svog osećaja. Naravno, ne vidite ni kakav je epiduralni prostor. Ako ima bilo kakvih promena (anatomskih, tipa stenoza ili priraslica), kateter može loše da se postavi, da eventualno dođe do laterizacije (pacijent je bezbedan, ali ga leva ili desna strana boli). Međutim, anesteziolog rešava taj problem i nikakvih posledica nema.

Inače, može da dođe do blage hipofunkcije bešike. Naime, usled anestetika, bešika se ulenji, pa pacijentkinja ne može sama da mokri. Dok je na odeljenju, problem se rešava punkcijom. Ubrzo, kada prestane dejstvo anestetika, bešika uspostavlja svoj normalni tok. Ali, to kratko traje i retko se dešava.

Kada se stavlja kateter, uvek treba proveriti da nije u nekoj epiduralnoj veni, koje su kod trudnica malo proširene. Ukoliko se to ne primeti, anestetik će dospeti u cirkulaciju, umesto u epiduralni prostor, i tu može da dođe do nekih tegoba. Na to upozorava literatura, ali se u praksi ne dešava, jer svaki anesteziolog vodi računa da do toga ne dođe.

Ako doktoru ipak zadrhti ruka, ili se pacijent trgne, igla može da prođe epiduralni prostor i probuši opnu (duru), koja razdvaja epiduralni (prazan) prostor od spinalnog. Najgora stvar koja zbog toga može da se desi jesu jake glavobolje porodilje, koje dobije kroz 48 do 72 sata. Terapija je ležanje, infuzija, analgetici... Za dan, dva, najviše tri do pet, ta rupica će sama da se zatvori, a porodilja će se sećati da je imala jake glavobolje, koje se više neće pojaviti.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Епидурална анестезија

Post by Debora » 11 Dec 2009, 11:41

Има убави информации на следниов сајт: http://www.medicina.hr/clanci/epiduralna_anestezija.htm

Ова е од нашиот сајт:
ЕПИДУРАЛНА АНЕСТЕЗИЈА

Овој вид на олеснување на болките се состои во внесување на катетер во долниот дел на рбетниот столб, преку кој се регулира дозата на анестетик за време на целото породување. Користа е во намалувањето на болките, но има и недостатоци. При епидуралната анестезија, често пати се појавуваат следните проблеми:

* Неколку часа после породувањето нема да можете да одите.
* Откако ќе ја примите епидуралната анестезија, ќе морате да лежите на едната или другата страна, а тоа може да го успори или запре породувањето.
* Може наеднаш да го намали Вашиот крвен притисок, а со тоа и да го успори чукањето на срцето на Вашето бебе.
* Ја намалува силата за давање напон кога ќе треба да го правите тоа и го оневозможува бебето да се намести во најдобрата позиција за раѓање. Тоа придонесува да има зачестена потреба од индуцирано и потпомогнато породување (употреба на клешти и вакум за да се извлече бебето) или царски рез.
* Во многу ретки случаи може да се случи трајно нервно оштетување, предизвикано од катетерот.
* Може да чувствувате болки во грбот во наредните неколку дена.
* Може да се јават тешки главоболки, како резултат на истекување на рбетната течност.
* Често пати може да се продолжи времетраењето на првата и втората фаза од породувањето.
* Некое време нема да имате контрола врз мокрењето.

Одберете го она што сметате дека е најдобро за Вас и за Вашето бебе.

Annabel
Редовен член
Редовен член
Мислења: 490
Придружен: 09 Nov 2009, 21:21
Им се допаднал: 13 пати

Re: Епидурална анестезија

Post by Annabel » 11 Dec 2009, 11:50

Леле колку се мислам околу епидуралната. Имам еден доктор на ГАК што ме води, па ќе морам да се консултирам и со него, што мисли. Се надевам дека на ГАК има добри анестезиолози...

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Епидурална анестезија

Post by Debora » 11 Dec 2009, 11:58

Имаш време добро да ги проучиш сите аспекти, не мора да одлучиш денес ни утре. (smile)
Не се сомневам дека ќе одбереш тоа што мислиш дека е најдобро за тебе и за бебето. (thumbup)

Derceto
Нов член
Нов член
Мислења: 2
Придружен: 28 Jan 2010, 15:23
Им се допаднал: 1 time

Re: Епидурална анестезија

Post by Derceto » 28 Jan 2010, 18:15

Здраво на сите ! Ова ми е прв пост (smile) !
Се почувствував повикана да искоментирам на темава, бидејки ми е мноооогу свежо секавањето од порагај со епидурал.
Инаку јас пред неполни триесет дена се породив со епидурална во државна болница(на 31.декември 2009).
Како ближеа деновите така спобудалував и незнаев дали епидурална, дали спинална, царски не царски..... тоа беше една агонија од 1 месец и на крај си реков ``не договарам ништо ке одам да се породам па како сака господ така нека нека биде``.
Епа така и бидна (smile) , еден ден пред да се породам ме фатија ужасни болки. дојдоа до 1о мин од контракција до контракција отидов на дежурен во државна (во 10 пм) и ми рекоа дека сум само еден прст отворена да си одам дома и да се јавам ако ми пукне водењак.
Си отидов дома и за 4 саати ми пукна и си се вратив како попче на пораѓај (smile)
Во 3 ам ме примија на патолошка, до 8ам се мрднав од болки и на крај почна да ми тече зелена плодова вода и кога ме прегледаа на ЦТГ имав силни контракции а бев едвај два прста отворена. Заради бојата на плодовата вода и крварењето ме качија дирекно во родилна сала.
Таму во целата болка се погоди да ме прегледува професорка со студенти(мислев ке полудам кога сватив дека на цела мука и ке учат на мене) но во целата несрека среката беше што професорката рече дека заради положбата на постелката ова било најболен порагај и мора да се стави итно епидурална. Заради ``експидитивноста`` на вработените во државна болница дури во 11ам ми ја ставија,(но тоа е друга тема) и тука заврши се! Болките во момент престануваат. Непријатно е само кога ке те боцнат во р`бет, и мој совет е да соработувате со анестезиологот, и да тие неколку минути бидете 100% мирни и сконцентрирани на тоа што ви го казува анестезиологот бидејки колку повеке соработувате толку побрзо ке ја намести, а благословот доага веднаш од кога ке почне да тече анестезијата. Кај мене ја стави за една минута, и воопшто не беше страшно. Само е језива идеата за тоа што го прави и затоа може да ве фати паника.
Понатаму се беше другачие. Болките практично се сведоа на минимум, значи само ме болеше десниот јајник, како да имам циклус (но не боли цело време, туку на контракции, така можете да мерите на колку време ви се контракциите) Инаку епидуралната не може совршено да ги обезболи подеднакво деснта и левата страна од телото( од половина надолу ) Цело време, на едната страна ја чувствувате болката повеке.Тоа е нормално .
Но тоа е совршена анестезија. Ја препорачувам 100% Бидејки јас ги осетив контракциите колку можат да болат(до лудило (smile) ) и затоа велам дека епидуралната ја препорачувам и вистински ОБЕЗБОЛУВА ПОРАЃАЈ.
Понатаму наредните 6 саати ми течеше анестезијата а јас се отворив само 3 прсти (иако меѓувреме, ми течеше провокација), кога дојде докторката рече дека мора да ме породат до 7пм. затоа ми ставија појака провокација, ми ја исклучија анестезијата и ми ставија тромадол. Епидуралната ми ја исклучија саат ипол пред да родам, за да сум можела да соработувам на пораѓај и да можам да ги осекам контракциите за да давам напон кога треба.
Така и бидна, се отворив 8 прста едвај, и во 6 и 45 се роди Давид (во друга тема ке ви кажам што понатаму се случи.... за жал) Но во контекс на темата апсолутно ја препорачувам епидуралната, бидејки обезболува а воедно кај мене немаше апсолутно никакви последици.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Епидурална анестезија

Post by Debora » 28 Jan 2010, 22:07

Не знам за положбата на плацентата, ама породување со провокации е многу поболно од природното. Фала Му на Бога што си поминала без последици.
Велиш одма те примија на патолошка, значи знаеле од претходно дека може да има проблеми?

Derceto
Нов член
Нов член
Мислења: 2
Придружен: 28 Jan 2010, 15:23
Им се допаднал: 1 time

Re: Епидурална анестезија

Post by Derceto » 28 Jan 2010, 23:12

Па..... на патолошка ме примија бидејки кога ми пукна водењакот веке 30 саати бев со интезивни болки и контракции (регистрирани и на ЦТГ, бидејки последните две недели одев по два пати на ден на ЦТГ и секој трет ден плус на ехо) и после 30 саати контракции кои дојдоа на 7 мин јас бев само прст-два отворена. Претпоставувам тоа значело нешто за нив и ме задржаа. (cry1) (confus) (unsure)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Епидурална анестезија

Post by Debora » 02 Feb 2010, 14:01

Не ми се истава од глава епидуралнава анестезија. Освен во случаи кога се работи за навистина комплицирано породување, ми е непотребен ризик.

Je li epiduralna sigurna?
Epiduralna anestezija smatra se sigurnom za majku i dijete. Postoje rizici, međutim. Porođaj se za vrijeme ove anestezije često treba dovršiti porodnim forcepsom ili drugim pomoćnim sredstvima što je dodatni rizik. Najčešća neželjena nuspojava je iznenadan pad majčinog krvnog tlaka. Pojavljuje se u 1-2% slučajeva i može biti opasan za majku i dijete.
Kad se to dogodi. Medicinsko će osoblje poduzeti hitne akcije i obično riješiti problem. Često mjerenje tlaka je potrebno nakon svake doze lijeka.

Kad se daje epiduralna anestezija i hoće li naškoditi djetetu?
Epiduralna anestezija daje se kad porođaj počne. Međutim, epiduralna anestezija može porod usporiti i oslabiti trudove. Ukoliko se ovo dogodi, može se dati lijek okistocin koji pojačava trudove. Ukoliko se da oksitocin, žena je pod pojačanim nadzorom jer taj lijek može pretjerano stimulirati maternicu i uzrokovati prejako stezanje.
http://www.medicina.hr/clanci/epiduralna_anestezija.htm
Окситоцинот, форцепсот ит.н. пак сами по себе си носат други ризици. Една интервенција води во друга.

Bilo koji lijek koji primite za vrijeme poroda, dolazi do djeteta u roku od nekoliko minuta. Imajte na umu da količina lijeka može odgovarati vama, ali vaše dijete koristi vaš krvni sustav pa prima istu količinu lijeka koju primate i vi. Sigurno ste vidjeli dječje lijekove protiv bolova ili gripe. Na omotu uvijek piše koja količina odgovara određenoj starosnoj dobi i tjelesnoj težini djeteta. Kad su lijekovi protiv bolova dani vama, majci, količina je prilagođena vašim, a ne djetetovim potrebama. Vama treba dovoljna količina lijeka da vam otupi bol pa dobivate količinu za odrasle, a ona je prevelika za vaše dijete. Da je djetetu koje je već izašlo iz maternice liječnik dao toliku količinu lijeka, zasigurno bi bio optužen za nesavjesno vršenje dužnosti. Budući da je vaše dijete manje od vas, a količina lijekova u njegovom sustavu prevelika, puno je više vremena potrebno da bi lijek izašao iz djetetovog organizma, nego iz vašeg. Djeca majki koje su primile epiduralnu analgeziju imaju više nepravilnosti u funkcioniranju respiratornog sustava od ostale djece. Kad se takvo dijete rodi, ono je uglavnom letargično i spava više nego što je to normalno. Često, takva djeca dulje vrijeme nakon poroda nisu zainteresirana za dojenje. Ona ne dožive mirno, budno stanje koje osjete prirodno rođena djeca - stanje tihe živahnosti koje je važno zbog što većeg poslijeporođajnog zbližavanja mame i bebe.
http://roda.hr/tekstovi.php?TekstID=124 ... =&Show=761
Да не ставам текстови на англиски, ама има ризик, иако ретко се зборува за него. Особено ризикот е голем ако бебето веќе има некакви проблеми, а тоа не може никогаш предвреме да се исклучи. Намалување на притисокот и како резултат на тоа недоволна снабденост на матката со кислород не е ретко. Повеќето бебиња се опоравуват "без проблем". Ама зошто да го доведам во ситуација да се опоравува?
Повеќе се зборува за последиците врз мајката, а нема никаква логика бебето воопшто да не е засегнато од толкаво количество на анестетик. Додека мајката е бремена внимава на секое апченце, а на породувањето зема таков силен лек. Не ме чуди што не се зборува за нуспојавите, затоа што е во прашање цел бизнис. Ама јас сакам што побезбедно да е за моето бебе. Не сакам никој да ме свати погрешно, немам ништо против жените кои ќе одлучат да ја примат. Ама сакам да се знае и она што се прикрива. Некогаш породувањето сигурно може да биде екстремно болно, на пример ако се провоцира вештачки со хормони..., ама тоа не е редовна постапка. За нормално породување мислам дека вреди да се издржи за добро на бебето. Колку и да е мал ризикот, НЕ САКАМ да го превземам.
Изборот е на мајката.

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Епидурална анестезија

Post by Petra » 02 Feb 2010, 14:19

Многу сум против “модерните“ работи кои сакаат да ги наметнат,и кога се работи несовесно,а целта е успешен бизнис. (sad1) Сеогаш ги трубат само позитивните работи. (sad1) Водена сум од тоа дека кога бев бремена стравував да не се разболам,да нема потреба од таблети. Знчи тука сите се плашиме да се напиеме и обично апче за доброто на нашето бебе. А зошто размислуваме да поминеме лесно на пораѓај,а цената е нашето бебе да се роди хај фај. Треба да се земат во предвид негативните појави кои мислам дека се поверодостојни. Дај Боже сите мајки да си минат лесно на пораѓај. Од тоа нема подобро. Но тоа нека биде природно без штете на нашиот бебуш. За ова е потребно трезвено да се размисли и се да се земе во обзир за после да не бидеме изненадени од несакани последици. (bu)

Одговори

Return to “Породување”