Епидурална анестезија

Сите теми што се поврзани со породувањето. Термин за породување, болница, искуства итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Mia85
Редовен член
Редовен член
Мислења: 377
Придружен: 06 Mar 2011, 23:11
Им се допаднал: 10 пати

Re: Епидурална анестезија

Post by Mia85 » 25 Oct 2011, 22:44

Jas sakam da s eporagjam so epiduralna anestezija. Me interesira koja e razlikata megju epiduralna i spinalna? Vi blagodaram

None
Нов член
Нов член
Мислења: 9
Придружен: 17 Oct 2011, 22:14

Re: Епидурална анестезија

Post by None » 27 Oct 2011, 18:11

Cestitki (con) i od mene Macence i fala mnogu za informaciite (l2)

Marina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 643
Придружен: 22 Mar 2011, 15:00
Location: Giessen,Germany
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 20 пати

Re: Епидурална анестезија

Post by Marina » 27 Oct 2011, 18:52

Mia i dvete anestezii se stavaat vo grb.spinalnata anestezija se stava samo ednas i dejstvuva posle nekolku minuti.poradi brzinata na dejstvuvanje se koristi najcesto za carski rez,poretko za obicen poragjaj,bidejkji moznosta na zenata da se dvizi e mnogu ogranicena. Za edirualna se stava tenko cevce vo grbot i ako dejstvoto prekine ili oslabe,se stava uste edna doza,ne znam koja e granicata,ama moze nekolku pati da se dozira. ovaa metoda povekje se upotrebuva od spinalnata za obicen poragjaj,bidejki zenata ima moznost da se dvizi (ako se ispadne ok) i aktivno da 'sorabotuva' (thumbup)

bellasofija
Нов член
Нов член
Мислења: 6
Придружен: 17 May 2012, 13:43

Re: Епидурална анестезија

Post by bellasofija » 21 May 2012, 22:13

Jas bev sso epiduralnaa anestezija ..
Mnogu imav strav kako ke mi ja stavaat i dr ... ama za razlika od prethodno kakvi bolki imav izdrzav maski koga mi ja stavaa .... Mi ja stavija vo 10 sabajle a se porodiv vo 20 h .. Imav sansa da prespijam nekolku saati .. raat vidov od anestezijata (laugh1) (laugh1) posle mi ja prekinaa anestezijata za da mozam da sorabotuvam ( da napnuvam) i taka priridno si se porodiv (smile)

Mia85
Редовен член
Редовен член
Мислења: 377
Придружен: 06 Mar 2011, 23:11
Им се допаднал: 10 пати

Re: Епидурална анестезија

Post by Mia85 » 22 May 2012, 12:31

I jas sum mnogu zadovolna od epiduralnata, ne e deka ne cuvstvuvas bolka, megjutoa se izdrzuva...Super rabota e...Dokolku mozete da si dozvolite obavezno barajte ja...I ne potpisav nikakov dokument, vo Sistina e zadolzitelna za skeoj priroden(spontan) poragjaj, nema sakas, nejkes..si vleguva vo cenata:)

bellasofija
Нов член
Нов член
Мислења: 6
Придружен: 17 May 2012, 13:43

Re: Епидурална анестезија

Post by bellasofija » 22 May 2012, 13:13

Mm mi prelista na kratko kakvi rizici ima od anestezijaata , amaa vo toj momeent seedno mi bese Samo sakav da mi pestanat bolkite vo grbot .. toa bilo neizdrzlivo 2 dena bez spienje od bolki sto imav (scared)

melek
Нов член
Нов член
Мислења: 16
Придружен: 15 Apr 2012, 19:51

Re: Епидурална анестезија

Post by melek » 23 Aug 2012, 01:45

epidural koj ja izmisli ako e ziv uste 100 god.da zivee a akonee pokolenieto negovo raj na planetava mene mi ja ponudija jas ja odbiv posto ne ni zamisluvav deka tolku ke boli a se smeev na zenite so vikaat isto ko u klanica izvinete ali mene mi e smesno ali boli lelel pa kog adojdoa bolkite au majko ako ne mi ja stavea mislam deka ke umrev ozbilno pocna u glava da mi se vrti crno pred oci srceto 200 + strav katasrofa e koga mi ja stavija eee super e samo me cudi zasto ne ja nudat na site zeni u GAK pa koj saka saka koj ne nemora i ako treba ke si ja platime ali ponudeteja mene mi ja ponudija posto imam vrski a drugive ne cudno

Nadja
Редовен член
Редовен член
Мислења: 445
Придружен: 26 Aug 2012, 19:03
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 52 пати

Re: Епидурална анестезија

Post by Nadja » 18 Sep 2012, 20:06

Јас се продив природно, без епидурална анестезија. Не ми ни текна да побарам на ГАК. И јас имам слушнато дека таму даваат епидурална анестезија со врски и се плаќа 100 евра.

Neda
Нов член
Нов член
Мислења: 64
Придружен: 02 May 2012, 13:49
Му се допанале: 60 пати
Им се допаднал: 18 пати

Re: Епидурална анестезија

Post by Neda » 26 Sep 2012, 12:03

Dragi moi da vi go prenesam moeto iskustvo so epiduralnata anestezija koe bese pred tocno 2 god...no e svezo kako da bilo vcera. Na kratko - se porodiv vo Remedika, ja nudat na site i velat deka 85 % od zenite so priroden poragjaj na odbiraat. Jas bev vo nedoumica pred toa dali da ja zemam, ama sepak ja zemav...epten profesionalno i recisi bez bolka mi go stavija kateterot vo grb (navistina ne se oseka recisi nisto) i odma po 5-10 min prethodnite bolki sto gi imav (a se macev edno 6 saat prethodno i veke poznav da grebam zidovi :)) se namalija na skoro nikakvi bolki i vremetraenjeto se namali na kratko. Posle toa se odese mnogu podobro i pobezbolno. Si se otvoriv posle 2-3 saati ubavo edno 8-9 sm i so se epidduralniot spric vo raka si otidov na boks. Kontrakciite se osekaat tocno - za da znaete koga da turkate i posle 3 napon se rodi Jovan - ne ni osetiv dole koga izleze bidejki mestoto e pod anastezija kako na zabar koga vadite zab :) - se nadevam slikovito objasniv...i ja preporacuvam na site sto sakaat da ja koristat - obavezno da ja zemat. Vo Remedika ja plativ 100 eur, a drugarka moja se porodi vo Klinicki centar sega pred 3 meseci - ja plati istata 50 eur, no dopolnitelno cekase anasteziolog da najdat da i ja stavi bidejki bile deficitarni so niv.

Se najubavo mesinja !!!!

lavanda
Нов член
Нов член
Мислења: 66
Придружен: 29 Jul 2012, 20:02
Им се допаднал: 11 пати

Re: Епидурална анестезија

Post by lavanda » 11 Oct 2012, 11:59

i jas pocnav da se poroduvam so epuduralna, ama zavrsiv so carski rez pod celosna anestezija. Za zal kaj mene ne uspea epiduralot ( se slucuvalo kaj odreden procent zeni,, da ne fati epiduralot, i jas se pogodiv bas vo toj %) belja rabota. od licno iskustvo nemozam da kazam dali e ok ili ne, bidejki ne fati , ama mislam deka ima nekoi posledici bidejki odvereme - navreme osekam nekoi blagi bolki vo grbot kade me bockaa. Mozebi e od nesto drugo ili sugestivno, a mozebi i od toa sto nekolku pati bezuspesno se obiduvaa da go pogodat mestoto pa nekoj nerv mi pogodile. Sepak , ako e se vo red so " kako bi rekle doktorite -administracijata na epiduralot" mislam deka e blagoslov za zeni zatoa sto so lezet bez bolki se poroduvas.

Одговори

Return to “Породување”