Епидурална анестезија

Сите теми што се поврзани со породувањето. Термин за породување, болница, искуства итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
None
Нов член
Нов член
Мислења: 9
Придружен: 17 Oct 2011, 22:14

Re: Епидурална анестезија

Post by None » 21 Oct 2011, 21:54

Zdravo,ako nekoj moze da mi kaze:dali mozi da se porodis kade sakas,da receme vo Skopje i dali na drzavna bolnica,konkretno znaci vo Skopje stavat epiduralna anestezija? Jas sum od Bitola,mnogu sakam da se porodam so epidralan anestezija,ama tuka vo drzavnata bolnica takva anestezija ne stavat. (confus)

Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Епидурална анестезија

Post by Mamino_srce » 22 Oct 2011, 11:38

None, jas mislam deka epiduralna mozes da baras samo ako se poragas vo nekoja od privatnite bolnici. Vo drzavna mislam deka ne davaat epiduralna kolku jas sto znam. E sega ako ima nekoi izmeni konkretno za vo Skopje mozebi nekoj ke pise.

JasminaJN
Домашен член
Домашен член
Мислења: 627
Придружен: 09 May 2011, 15:18
Им се допаднал: 3 пати

Re: Епидурална анестезија

Post by JasminaJN » 22 Oct 2011, 21:05

Да може на Клиника ти даваат но треба да се распрашаш убаво и сепак врскички да си побараш, Македонија и се е можно.

Marina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 643
Придружен: 22 Mar 2011, 15:00
Location: Giessen,Germany
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 20 пати

Re: Епидурална анестезија

Post by Marina » 22 Oct 2011, 21:37

Zosto sakas so epidural da se poroduvas None?bese li na informativen razgovor kaj anesteziolog?ke treba da otides i da potpises deka si svesna za rizicite i da go zemes livceto na poragjaj,ako ne go napravis toa a ako sakas epidural ke treba na sred poragjaj da ti citaat rizici pa da potpises.i razmisli si ubavo,moj sovet-probaj prvo bez toa,ne e taka bezopasno,mnogu cesto gi stavaat iglite podlaboko pa nema da mozes da se dvizis i posle poragjaj nekolku dena,isto taka moze samo nekoe vreme da ti pomogne ama ke pomine dejstvoto.drugo,epiduralot moze da vlijae na naponite i nema da gi osekjas,so toa ke se odolgovleci poragjajot.
i ja se mislev od pocetokot,si vikav ako ne mozam da gi istrpam bolkite ke baram,pominav i bez toa za srekja.
od druga strana,ima nekoi zeni sto kazale deka ne osetile nikakva bolka zaradi epiduralot,kaj kogo kako,treba i dobar anesteziolog da se pogodi

Macence
Нов член
Нов член
Мислења: 27
Придружен: 21 Apr 2011, 21:03

Re: Епидурална анестезија

Post by Macence » 22 Oct 2011, 23:58

Ноне јас се породив со епидурална, во Скопје, во Државна. Да ти кажам супер си поминав, многу лесен пораѓај. Е сега јас бев со врски, а дали ќе ти дадат епидурална ако само отидеш и си побараш не знам да ти кажам.

None
Нов член
Нов член
Мислења: 9
Придружен: 17 Oct 2011, 22:14

Re: Епидурална анестезија

Post by None » 23 Oct 2011, 11:37

Macence, pred kolku vreme odprilika treba toa da go potpisam dokumentot sto mi veli Marina,po sto ete ti imas iskustvo so epiduralna.Jas imam edno since (b5) ,mnogu dobro mi se poznati tie bolki Marince,tokmu zaradi toa sakam epiduralna anestezija. Fala mnogu za brzite odgovori,se nadevam na vreme ke reagiram i ke si go olesnam poroduvanjeto pozdrav do site vas :x

Marina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 643
Придружен: 22 Mar 2011, 15:00
Location: Giessen,Germany
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 20 пати

Re: Епидурална анестезија

Post by Marina » 23 Oct 2011, 13:34

znam deka imas since None,imam slusnato deka so vtoroto dete polesno bilo. (thumbup) tuka mora da se potpise takov dokument,bi trebalo i vo Mk da se potpisuva,Macence cim taka se porodila znae so sigurnost.a cudno mi e ova,da se dava epidural samo preku vrski,zasto taka?bas me interesira sto ke ti kazat,pisi ni (a2)

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2598
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 935 пати
Им се допаднал: 613 пати

Re: Епидурална анестезија

Post by Peperutka » 23 Oct 2011, 13:54

Маченце па ти си станала мама,честитки до тебе (con) (con) да ти е живо и здраво синчето,големо да расте ајде чекаме детали (w1)

Lady D
Домашен член
Домашен член
Мислења: 854
Придружен: 01 Oct 2010, 17:24
Му се допанале: 7 пати
Им се допаднал: 17 пати

Re: Епидурална анестезија

Post by Lady D » 23 Oct 2011, 17:28

Маченце честитки и од мене (con) (con) (con)

Macence
Нов член
Нов член
Мислења: 27
Придружен: 21 Apr 2011, 21:03

Re: Епидурална анестезија

Post by Macence » 25 Oct 2011, 00:34

Фала ви на сите за честитките. Ноне јас не потпишав никаков документ. Знам само дека пред да ми ја стават анестезијата, анестезиологот ми ја објасни постапката, кажа кои се ризиците и ми кажа дека не треба да очекувам чудо, затоа што сепак се чувствуваат слаби болки. Ама да ти кажам тоа што го чувствував бепе како оние болки што се ептен на почетокот, па и послаби. Јас имам стварно позитивно искуство. Ама пак ке ти речам, ако сакаш епидирал, бркај врски. Тоа што они викаат, нема проблем кога ќе дојдеш на пораѓај само побарај си и ќе ти стават анестезија, не е баш така во пракса.

Одговори

Return to “Породување”