Епидурална анестезија

Сите теми што се поврзани со породувањето. Термин за породување, болница, искуства итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Fiona
Редовен член
Редовен член
Мислења: 324
Придружен: 13 Jul 2012, 12:56
Location: Скопје
Му се допанале: 35 пати
Им се допаднал: 137 пати

Re: Епидурална анестезија

Post by Fiona » 01 Jul 2013, 14:44

Јас се породив со епидурал. И секој ден се заблагодарувам што го измислиле.
Мојот порагај за мене е убав спомен, значи без трошка траума и болка. После породувањето бев свежа, весела ... кога се јавував да кажам дека станав мама имав еден тон енергија и раскажував се во детали (laugh1) на лугето чудно им беше (laugh1)
Јас ја препорачувам, болка нема.. кога ми дојде моментот за порагај осеќав само јаки напони како за во тоалет кои природно ти доагаат да ги стискаш.. но болка тоа не е..
сама си отидов до бокс и по 2 напони како сапунче излезе моето малечко.
со добар анастезиолог епидуралот е дар...
и за наредно ЕПИДУРАЛ одбирам тоа е сигурно мојот избор.
нус појави има од се, денес веќе не е ништо како што беше.. дури ни воздухов што го дишеме
сепак тоа е личен избор и секој има право на него (smile)

sju
Член
Член
Мислења: 155
Придружен: 19 Apr 2012, 14:26
Му се допанале: 28 пати
Им се допаднал: 68 пати

Re: Епидурална анестезија

Post by sju » 03 Nov 2013, 20:05

Jas nikakoooo ne bi se poragala bez epidural, ni vo najlosiot son!

mamigabi
Редовен член
Редовен член
Мислења: 250
Придружен: 19 Jul 2013, 13:49
Му се допанале: 216 пати
Им се допаднал: 142 пати

Re: Епидурална анестезија

Post by mamigabi » 03 Nov 2013, 20:11

Јас мислам без едпидурал да се породам иако страв ми е, нормално, не сум против епидуралот но не знам, само ако ептен е потребно, но доколку се е во ред нека биде без (smile)

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Епидурална анестезија

Post by ripcence » 24 Jan 2014, 23:12

Бидејќи ми е тазе муабетот со анестезиолог, да споделам.
Бевме денес на трибина и се разговараше на тема епидурална.
Незнам зошто скоро никој да немаше прашања за него, ама јас баш сакав да добијам одговори на некои прашања.
Изнесов во кратки црти тоа што сум прочитала на нет, дека се одложува времето на породување, стресно е за бебето, главоболки, болки во кичма, низок притисок...ризици.
Тоа ми биле застарени информации, порано се ставало поголема доза на епидурал, сега се ставало една четвртина од тоа порано и не е точно дека се одложува времето на породување.
Со болките кои една трудница ги трпи се лачи хормон на стрес кој му прави стрес на бебето, баш напротив кога ги нема болките нема стрес ни за мама ни за бебе.
Главоболки и болки во кичма не е точно воопшто.
9 од 10 жени што примиле епидурал би примиле пак, е што се случило со десеттата жена?
Можни компликации:
Да се погоди крвен сад при што може да дојде до тромб при коагулација, во тој случај мора да се оперира кичмата-кај нас тоа не се случило.
Нестерилно работење при што може да дојде до гноење на местото, исто мора да се оперира - кај нас и тоа не се случило.
Пробивање до спиналниот дел каде НЕСМЕЕ да се аплицира епидурал, паѓа притисокот веднаш, спинален шок кој завршува фатално за плодот-и тоа кај нас не се случило.
Се ова се случува поради нестручност на персоналот, а во гак сите биле со долгогодишно искуство.
На крајот заклучивме дека се се сведува на доверба.
Епидурална се добива од прилика на 4-5см. отворена, најдоцна до 7-8см. а дури и тогаш можно е да се добие лајт спинална доколку докторот процени дека породувањето ќе биде за 1час.
Кај второротка, треторотка...се става и порано 3см. бидејќи времето до породување е пократко.

Сега е епидуралната бесплатна, ама нема никаква гаранција дека ќе има слободен анестезиолог во моментот, приоритет биле другите операции, во прва смена до 14часот сигурно има, а за попладне и ноќе не се знае.

Јас ако се биде во ред нема да барам епидурална, да требаше во првото породување ќе потпишев со двете раце, во второто на клиника стигнав со 10см. отворена од прием до породување ме делеа минути, сакав да го прашам само зошто се толку скржави на локална анестезија при шиење (најискрено тоа ми е најболното, само заради тоа размислував за епидурал), ама не прашав (unsure)

laricka
Нов член
Нов член
Мислења: 13
Придружен: 20 Jul 2013, 08:05
Му се допанале: 16 пати
Им се допаднал: 2 пати

Re: Епидурална анестезија

Post by laricka » 06 Feb 2014, 17:16

јас ќе се пораѓам со епидурална (здравје Боже) сега за сега така одлучив а како ќе искочи ќе видиме, ако може да се олесни зошто да не (pipi) ако постои опција секако полесната ја одбирам (thumbup)

AleXandra
Нов член
Нов член
Мислења: 12
Придружен: 02 Jun 2013, 15:46
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 3 пати

Re: Епидурална анестезија

Post by AleXandra » 20 Feb 2014, 06:32

e pa ajde i jas da go spodelam moeto iskustvo,gledam najtaze mi e od site..jas koga trgnav na poragaj(na 12.2.2014 se porodiv) na kraj pamet ne mi pagjase epidural,mi bese mn strav od pomislata nekoj vkicma da me bocka.si rekov ke trpam,sto saka neka e..ama posle 8 saati bolki i seuste neotvorena voopsto,bolkite preovladaa nad stravot i ke prifatev bilo sto,sto ke mi gi skrati makite.zatoa se resiv na epiduralna.mislam deka toa bese najdobroto nesto na sto se resiv toj den,nemase da izdrzam bez nea.doktorot bese super,mn iskusen i pozitiven,i se pomina vo najdobar red.na kraj sepak dojdovme do carski rez,poso pak ne se otvarav,ama toa ne e za ovaa tema..
bitno,mi se skratija makite mnoooguuuu,toa sakav da kazam.najdobro e da ne se planira predvreme,ke vidite vo momentot kako ke mozete da podnesete,pa odlukata sama ke si dojde :)
poz i so lesno na site ;)

iva-iva
Нов член
Нов член
Мислења: 94
Придружен: 03 Dec 2013, 17:59
Му се допанале: 16 пати
Им се допаднал: 25 пати

Re: Епидурална анестезија

Post by iva-iva » 26 Feb 2014, 16:18

женски кај и да е ќе се породувам .. и сакам епидурална анестезија со мм си имаме замислено како ке биде нашата прва средба со нашето најмило.. разговарав и со анестезиологот од плодност и ми објасни се убаво и мислам дека нема да згрешам со оваа постапка... ке ви пишам како ке поминам

iva-iva
Нов член
Нов член
Мислења: 94
Придружен: 03 Dec 2013, 17:59
Му се допанале: 16 пати
Им се допаднал: 25 пати

Re: Епидурална анестезија

Post by iva-iva » 25 Mar 2014, 20:59

на сите ви ја препорачувам епидуралната анестезија .. го направи моето породување прекрасно искуство... благословен да е тој што го исмислил и голема благодарност до спремниот тим на Плодност.

Neda_Jovan
Редовен член
Редовен член
Мислења: 384
Придружен: 18 Jun 2013, 14:40
Му се допанале: 362 пати
Им се допаднал: 155 пати

Re: Епидурална анестезија

Post by Neda_Jovan » 16 Sep 2014, 09:08

Majki, ke zamolam nekoja taze porodena vo Cair - dali znae dali davaat epidural bez problem?
Jas so prvoto se poragjav vo Remedika - tamu nemase problem - epidural nudat i sami.
Pa zdravje sakam so vtoroto vo Cair da se poragjam, ama neznam kako im e tamu so epiduralot?
Voedno sto mislite dali bi imala nekoi problemi deka i vtoror so epidural da go ragjam ako veke i prvoto go rodiv so epidural. Nemav nikakovi probelmi so grbot i sl...posle prviot poragjaj. Epiduralot drzese i super si ja zavrsi rabotatata - na sekoj bi go preporacala.
Blagodaram na majkite od napred (love5)

Одговори

Return to “Породување”