Спинална анестезија

Сите теми што се поврзани со породувањето. Термин за породување, болница, искуства итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
MAMA_M
Член
Член
Мислења: 102
Придружен: 14 Nov 2009, 20:32
Им се допаднал: 1 time

Спинална анестезија

Post by MAMA_M » 10 Dec 2009, 20:08

....како опција при породување со царски рез

второто породување ми беше со спинална анестезија. се става во рбетот и го парализира долниот дел од телото, свесна бев додека ме оперираа.....не се оптеретував многу пред породувањето, ама кога седнав на столот, морам да признаам, се стресов малку.....си реков- што ми требаше да оваа работа (smile) Ама се помина супер, анестезиологот и сестрата ме забавуваа и ми пуштија музика и што е најважно одма си ја бакнав малата

Emce
Нов член
Нов член
Мислења: 10
Придружен: 04 May 2010, 12:15
Им се допаднал: 1 time

Re: Спинална анестезија.....

Post by Emce » 04 May 2010, 12:43

Moram da vi pisam sto mi se sluci mene na poragajot so spinalnava anestezija.Pocnaa bolkite za poragaj prirodno jas otvorena veke 8-9 prsta mi stavaat spinalna anestezija i bolkite gi snemuva vo sekunda.Arno ama dejstvoto na spin.anestezija e samo 2 saati a jas za tie 2 saati snemav kontrakcii.Pominaa 2 saati,pomina dejstvoto na spinalnata a mene pak nenormalni bolki za poragaj. I im vikam na doktorive jas uste ednas ne ragam nema veke da me vidite a i da dojdam ke me poragate samo carski. Fakticki dzabe mi ja stavija pak gi osetiv site bolki i samiot poragaj najnormalno.Ama pomina.Se se zaboravalo.A eve me mene pak trudna so vtoro.

Mechevska
Нов член
Нов член
Мислења: 92
Придружен: 26 Nov 2009, 18:30

Re: Спинална анестезија.....

Post by Mechevska » 04 May 2010, 14:10

Јас се породив со полна анес.Не бив могла да издржам со спинална(да ме режат а јас да сада мирна (sad1)

Jana*
Нов член
Нов член
Мислења: 38
Придружен: 23 Nov 2010, 15:25

Re: Спинална анестезија.....

Post by Jana* » 29 Jan 2011, 14:27

moze li nekoj da mi objasni sto e razlikata megju spinalna i epiduralna anestezija?Gleam deka dvete se stavaat vo rbet a za epiduralnata imam citano deka ima i negativna strana ako mrdnes i ti povredat nerv moze da se ostane invalid...Ginekologot mi rece deka bebeto ke se rodi nad 4 kila pa se poveke razmisluvam za carski rez a ovaa spinalna anestezija nekako mi izgleda kako dobar izbor.Sakam koga ke se rodi bebceto i ke zaplace da bidam budna.Mnogu sakam izglea jas (w1)

Ana.I
Домашен член
Домашен член
Мислења: 523
Придружен: 27 Oct 2010, 22:03
Им се допаднал: 8 пати

Re: Спинална анестезија.....

Post by Ana.I » 29 Jan 2011, 16:47

i spinalnata i epiduralnata anestezija se stavaat vo kicma,razlikata e sto kaj epiduralot se ostava malo cevce-ne znam strucno kako se vika,preku koe od vreme na vreme ti dostavaat od anestezijata,a kaj spinalnata celata doza na anestezija ti ja vbrizguvaat vednas so samiot ubod.Inaku lani dve moi drugarki se porodija so spinalna anestezija,ednata so carski,a drugata normalen poragaj i fala bogu nemaat nikakvi posledici od nejze.Mi kazaa deka samo treba da sorabotuvas so anesteziologot,voopsto ne bilo bolno i strasno,samo treba da se strpis 2 min.svitkana,da gi svitkas kolenicite i da gi gusnes nozete,toa bilo najmacno poradi toa sto imame golemi stomaci,a bockanjeto voopsto ne gi bolelo

maloto.japonce
Член
Член
Мислења: 171
Придружен: 23 Nov 2011, 11:19
Му се допанале: 15 пати
Им се допаднал: 17 пати

Re: Спинална анестезија

Post by maloto.japonce » 30 Nov 2011, 14:08

И јас се пораѓав со царски рез со спинална анестезија. Сето тоа беше пред 3 месеци но мене сеуште ме боли кичмата од спиналната не можам ни да стојам исправено боли и тоа ужасно а не знам зошто тоа место го осеќам исто како кога ми вадат заб па ми ставаат анесезија здрвено заникаде (cry1). Кажете нешто како да помине сето тоа!!!

iva-iva
Нов член
Нов член
Мислења: 94
Придружен: 03 Dec 2013, 17:59
Му се допанале: 16 пати
Им се допаднал: 25 пати

Re: Спинална анестезија

Post by iva-iva » 04 Jan 2014, 02:25

јас планирам обавезно да се породувам со епидурална доколку породувањето ми е спонтано или со спинална доколку недај боже сум царски рез ... сакам да уживам во донесувањето на свет на моето малечко меѓутоа имам голем страв и мислам дека без некоја од овие анестезии нема да издржам до крај (unsure) дали навистина има последици од нив???

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Спинална анестезија

Post by Радост » 04 Jan 2014, 03:40

И јас сакам да си прашам. Кои се можните причини две спинални анестезии да не фатат т.е да не направат блок?

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: Спинална анестезија

Post by maried » 04 Jan 2014, 21:56

Radost, незнам која е причината ама знам дека мене ме боцнаа 15 пати па тек тогаш ми фати,и ме фана паника оти не фаќа, и почнав да викам дека недај боже ќе ме напраат инвалид, па фала богу све испадна како што треба (smile) (smile)

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Спинална анестезија

Post by Радост » 04 Jan 2014, 23:09

Повеќе од еден саат ме боцкаа и тоа големи дози. Кај нозете се појави блок ама стомакот остана. Ми рекоа дека многу ретко се случува тоа ... Ќе имам на што да се сеќавам. :)
Немаа избор и ми ставија целосна. Уште не сум прочистена од толку анестезии.

Одговори

Return to “Породување”