Вашето породување

Сите теми што се поврзани со породувањето. Термин за породување, болница, искуства итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Одговори
Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11002
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5788 пати
Им се допаднал: 3546 пати

Вашето породување

Post by Debora » 22 Sep 2009, 18:15

Фази на породувањето: http://www.tvoebebe.com/BREMENOST/poroduvanje.php
Како помина Вашето породување?

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Породување

Post by Petra » 02 Oct 2009, 21:14

Па можам да кажам дека имав лесен,добар пораѓај.
Терминот за породување ми беше на 05 сеп.,а јас се породив на 16 сеп.Во тој период од 05 до 16 секојдневно одев во болница на прегледи.На 08 сеп. прокрварев и мојот матичен гинеколог ме советуваше да останам во болница.Ми рече дека започнало породувањето.Но,по прегледот во болницата ми кажаа дека е сеуште рано.Се разбира јас не останав. :) Во болница ме задржаа на 15 сеп. затоа што тоа утро се забележуваа слаби контракции.Кнтракциите стануваа по силни и околу полноќ ми пукна водењакот.Е од тогаш болките станаа болни. :D Се породив околу 17 часот.Интересно беше тоа што болките беа силни и мислам дека цело време беа на 5 мин ако не сум заборавила,а јас не се отварав.Во 15 часот ме внесоа во породилна сала и имав напон за пораѓај,а бев отворена мислам најмногу 4 прста.Ми беше тешко затоа што природно ми доаѓаше да се поараѓам,а екипата околу мене ми викаше рано е да раѓаш,сега диши.Тогаш фала Му на Бога бабицата ме отвори со рака.Многу ми олесни.И веднаш потоа се породив. :D Не знаев како да давам напон и првиот обид ми беше силен врисок,најсилен.Една од сестрите дотрча во салата и ми рече.Не така,тука после тебе нема никој да дојде да се пораѓа. :D После тоа дадов два пати напон и бебето излета од мене.Без врисок се разбира.Добив и 6 конци ама ништо стршно.Докторот ја соши раната веднаш,па не почувствував болка.

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Породување

Post by Petra » 03 Oct 2009, 00:17

Сакав да го додадам и ова,после пораѓајот јас не одев во WC.Ме фати паника дека од напонот може да ми пукне раната и не одев.КАко последица на тоа имав силни болки кои не можев да ги поднесувам,па барав да ми дадат нешто против болки.Ми пуштија неколку ампули аналгин а и јас сама се напив неколку таблети во период од неколку дена.Го прашував докторот какви се овие болки после пораѓајот,а не кажував од каде доаѓаат.НЕ намерно бев збунета .Тоа не е добро. :( Дури кога се вратив дома не се сеќавам дали првиот ден или наредниот се напив алкалекс за да можам да отидам во WC. :oops:
Па ако некој случајно дојде до оваква идеја нека не постапува како мене затоа што раната нема шанси да пукне. :)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11002
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5788 пати
Им се допаднал: 3546 пати

Re: Породување

Post by Debora » 22 Oct 2009, 21:45

Сега додека го читам ова се сетив дека баш беше нагласено после епизотомијата да се внимава да не дојде до запек. Важно си научила :) .
Ама верувам дека твоето искуство ќе им помогне на други.

anjuska
Нов член
Нов член
Мислења: 35
Придружен: 11 Nov 2009, 15:30
Location: skopje
Им се допаднал: 1 time

Re: Породување

Post by anjuska » 11 Nov 2009, 15:53

so prvoto dete se porodiv lesno..iako me secnaa.. vo klinika dojdov vo 14h vo 16h se porodiv..a so vtoroto uste polesno...za 30 min otkako vlegov vo bolnica :) bez sienje i slicno...duri ne mi se veruvase deka se porodiv..ete taka..

anjuska
Нов член
Нов член
Мислења: 35
Придружен: 11 Nov 2009, 15:30
Location: skopje
Им се допаднал: 1 time

Re: Породување

Post by anjuska » 11 Nov 2009, 16:02

sovet za tie sto treba da se poroduvaat...bidete prisebni, NE vikajte ,slusajte ja babicata koga terba da napnuvate, koga da disite(za da ne mora da dojde do pukanje ili secenje)..sve se zavrsuva za pomalku od 5 min. i uste nesto(ova go imam procitano i kaj mene pomogna,moze i ne bas od toa ali vredi da se proba) koga ke vlezete vo 7-ot mesec mackajte se so bademovo maslo dole,sekoj den, navodno stanuva poelastcno...jas so vtoroto go primenuvaat toa..i se pomina super..bebusot bese 3.460

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11002
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5788 пати
Им се допаднал: 3546 пати

Re: Породување

Post by Debora » 11 Nov 2009, 16:16

Ањушка правеше и перинеална масажа или само се мачкаше? Тука има нешто за масажата и на доста жени им помага http://www.tvoebebe.com/BREMENOST/perineal.php. Но можеби и самото мачкање со бадемово масло да има резултат.

anjuska
Нов член
Нов член
Мислења: 35
Придружен: 11 Nov 2009, 15:30
Location: skopje
Им се допаднал: 1 time

Re: Породување

Post by anjuska » 12 Nov 2009, 09:49

sea go procitav ova so masiranjeto...pred toa ne sum go znaela, znaci samo mackanje, minuta vreme kolku da upie i tolku, valda dovolno e, mene mi pomogna,

olivasko
Нов член
Нов член
Мислења: 10
Придружен: 13 Nov 2009, 00:53
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 1 time

Re: Породување

Post by olivasko » 13 Nov 2009, 01:13

jas imav mnogu lesna i ubava bremenost i se bese vo red do samoto poroduvanje .se poroduvav 20 casa i na krajot moeto bebce pocina i se vi e jasno deka imav najloso poroduvanje sto mozi da bidi .

taci83
Член
Член
Мислења: 239
Придружен: 14 Nov 2009, 00:57

Re: Породување

Post by taci83 » 14 Nov 2009, 17:57

jas pominav lesno se porodiv,terminot mi bese do 11 oktomvri a se porodiv na 5 oktomvri,vecerta na 4 okolu 7 casot mi puka vodenjakot otidov vo bolnica posle 2-3 casa pocna bolkite jas imav bolki no imav slab napon mi stavija inekcija i se porodiv za 10 minuti dobiv 6 konci 3 vnatrecni i 3 nadvoresno no vo glavno dobro pomina.

Одговори

Return to “Породување”