Вашето породување

Сите теми што се поврзани со породувањето. Термин за породување, болница, искуства итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Annabel
Редовен член
Редовен член
Мислења: 490
Придружен: 09 Nov 2009, 21:21
Им се допаднал: 13 пати

Re: Породување

Post by Annabel » 26 Mar 2010, 22:19

Mechevska wrote:Честито бебе Анабел.Лесно си родила.во приватна болница ли роди?Дават да сликаш со апарат?Като читам и јас сакам,ама има време до октомври.Епидурал. плајча ли се?Јас родив пред 2 г со царски и сега сакам природно,ама незнам дали ке може.Што мислите вие?Ле,ле сум заборавила да пиша на македонски.Извинете ме.
Фала Мечевска,

Јас се пораѓав во државна клиника во Скопје. Епидуралот не се плаќа, а имаат една посебна просторија каде може и таткото да присусвува и да снима. Во државна сето ова е дозволено, но повеќе теоретски, ама ние имавме кврска...па така сипоминавме убаво.

Не велам дека немаше да го добиеме истото и ако немавме врска, но во секој случај ќе беше по напнато.

mia
Нов член
Нов член
Мислења: 6
Придружен: 24 Jun 2010, 16:46

Re: Породување

Post by mia » 29 Jun 2010, 14:10

se porodiv so provokacija vo 38+1 bidejki pritisokot mi varirase ,vo 5.00pm mi stavija gel vo 11pm mi pukna vodenjakot kon 3.30am pocna mali bolki i sestrava ida i vika sto e i jas me boli i mi dade tableti protiv bolka i kon 4.40am veke pocnav i da ofkam i sestrava vika vikaj go maz ti ke se porodis za pola sat ,me prefrlija na porodilno taa sestrata dosadna dali sakas da se tusiras,dali sakas muzika i jas nejkam nisto samo sakam da mi prestanat bolkive si oblekov majca so miki maus i pocnav mnogu vikav i morase da me secnat ne se otvarav ,maz mi za toa vreme rakata ne ja custvuvase veke :))dobiv silen napon i maz mi vika evo go glavceto aj vika uste ednas i gotovo i stvarno za sek kako da ne sum imala bolki odma maz mi ja presece papocnata vrvka sestrava mi go stavi bebevo na gradi ,dur taa go zede da go meri jas dobiv inekcija za da ja porodam placentata,vo bolnica ostanav 1 den naj ubavo i naj interesno iskustvo sekomu mu go pozeluvam od se srce

srcka
Нов член
Нов член
Мислења: 29
Придружен: 27 Oct 2010, 11:50
Им се допаднал: 1 time

Re: Породување

Post by srcka » 27 Oct 2010, 12:43

MENE PORODUVANJETO MI BESE TESKO ,MNOGU ISKRVARIV,SIENA I VNATRE I NADVOR ,BEBETO NE MOZESE DA IZLEZI,IMAV OGROMNI BOLKI A TESKO SE OTVORAV.KOJ IMA VAKVO ILI SLICNO ISKUSTVO ZNAJ KAKO E,AMA STALNO SI VELAM OD LOSO IMA POLOSO

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Породување

Post by Debora » 27 Oct 2010, 12:51

Важно поминало, а сега си имаш нешто за што вредело да го претрпиш сето тоа. (a2)
П.С. Ај исклучи го Caps Lock копчето на тастатурата. Во форумската комуникација пишувањето само со големи букви значи дека некој им се дере на другите членови. (smile)

Carolina02
Нов член
Нов член
Мислења: 20
Придружен: 13 Mar 2011, 02:18
Им се допаднал: 1 time

Re: Породување

Post by Carolina02 » 31 Mar 2011, 13:22

moeto poroduvanje zapocna vaka ... posledna data imav na 14 oktomvri .. a veke imase pominato cela nedela od posledniot termin . Na 21 oktomvri vo 23 h pocnav da osekam bolka vo polovinite mi nateznaa muskulite , i pocnaa silnite bolki vo stomakot . Vo 1 po polnok veke bevme vo bolnica me zadrzaa poradi mnogu silnite bolki a ne bev dovolno otvorena za poragaj , imav otvoreno samo 2 cm . Da recam imav evropskko poraganje so site mozni uslovi... Se poragav vo Italija bidejki tuka i ziveeme .. da se nadovrzam ... Me odvedoa vo sobata za poragaj me raskomotija mi objasnija deka ne sum dovolno otvorena za poragaj me odvedoa vo wc to me stavija vo kada so topla voda da mi se ublazat bolkite , i polesno da se otvoram bev cel saat vo voda , no bolkite ne se namalija me legnaa mi donesoa golema pernica so stomakot da bidam zavrtena nakaj nea a polovinte vo vazduh .. ke bil podobro za mene, no i toa ne pomogna, povtorno legnav na boks me pregledaa i pok ne bev dovolno otvorena , a bolkite bea se pojaki , mi donesoa topla voda na stomak lezejki da stavam ... i toa ne pomogna. mi pravea masaza na stomak , na muskuli ,,, no nisto ne pomagase veke bese 8 sabajle a jas ne bev porodena uste ... pak bev vo kada uste 2 pati po 1 h ... pocnav da se otvaram no ne dovolno ... mi prasaa kako sakam da bide poragajot stoejki, lezejki vo voda ... kako mene mi bilo najudobno , jas se odluciv za lezejk bidejki veke ne mi drzea ni nozete ... kaj 1 h mi go puknaa vodenjakot i pocnaa ... ajde ajdee ,,, ne biva i ne biva :)) po poveke napori turkanja turkanja ... sin mi se rodi zdrav i ziv ... vo 16 h . Ne me secea no ispukav malce i si zarabotiv samo 2 konci ... ama posto me siea odma ne osetiv nisto od toa . Vednas koga go zedov sin mi v race zaboraviv na site maki ... se isplaka se !! a na celiot toj cin mojot soprug ni na minuta ne se odeli od mene bese tamu so mene celo vreme.
Za idnite majki .. da ne se plasat toa e najgolemata cest sto moze da ja dozivee edna zena da stane majka !! pozdrav (b4) :)

martina_boss
Нов член
Нов член
Мислења: 30
Придружен: 02 Mar 2011, 14:57

Re: Моето породување

Post by martina_boss » 31 Mar 2011, 13:38

vaka.. jas sakm da kazam deka cela taa euforija trae eden den a kaj nekoi i pomalku. epa eden den bolka ke izdrzam pa sto saka neka e (smile). mojte kontrakcii pocnaa uste vo 8 casot sabajle a se porodiv vo 18.20. najsilnite bolki mi pocnaa nekade okolu 14 casot. sto znaci bolni mi bile 4 casa.
na krajot od bremenosta veke nemozes da si go vleces stomakot i edvaj cekas da go izvadis bebceto od sebe i seta taa zelba i da se olesnis i da go vidis konecno bebceto te vodi na toj den.taka da trudnici moi nema zosto da se plasite se se izdrzuva i se e za edna cel. istiot moment koga ke izleze seta bolka prestanuva i ja zaboravas. ako e tolku mnogu strasno nikoj nema ni da pomisli da ima vtoro dete a kamoli treto ili cetvrto (smile) .
eve jas cekam vtoro bebce ama imam uste mnogu vreme i se nadevam deka se ke bide vo najdobar red.
pozdrav do site idni majki.
(thumbsup) (thumbsup) (thumbsup)

Ana.I
Домашен член
Домашен член
Мислења: 523
Придружен: 27 Oct 2010, 22:03
Им се допаднал: 8 пати

Re: Породување

Post by Ana.I » 03 May 2011, 12:45

Моето породување започна вака
во 2 часот ноќта ми пукна водењакот,а бидејќи не спиев,осетив како топла вода да ми тече по нозете.Отидов во ВЦ,седнав на шољата,вода си тече ли си тече,никако да престане,како некој да пуштил чешма и цело време да тече водаа.Си ставив пешкир меѓу нозе и го разбудив маж ми.Бев многу срекна што дошол моментот за пораѓање и воопшто не бев исплашена-не знаев што ме чека (rolll) .
Се истуширав и отидовме во болница.Бидејки бев само 1,5 прсти отворена,ме примија на патолошка.Болки почнав да чуствувам некаде после 2 саати,и некаде до 10 наутро болките почнаа да се повторуваат на 1 минута.Но никако да се оворам.До 5 ипол попладне имав доста јаки болки,а сеуште само 1 ипол прст отворена,сите доктори викаа девојче ти ке завршиш на царски.Ама докторката што ме пораѓаше-која ми беше врска,ми вика јас природно ке те породам ке видиш.Но во 6 попладне болките ми исчезнаа и сеуште не се отварав.Во 7 ми приклучија провокации со инфузија и веднаш почнаа ептен јаки болки и тоа прво на минута,а за кратко време на пола минута.До 11 вечерта се отворив 9 прсти и ме ставија на бокс да раѓам,но бебето некако беше подзаглавено со главчето на страна и не можеше да излезе.40 мин. лежев на бокс приклучена на ЦТГ и цело време ми ги вртеа нозете,како прекстени но на различна страна,а јас буткав како за раѓање,за да го наместиме бебето право-да се сврти малку.И на крај ми ставија провокација дирекно во вена и во 11:46 ноќта,после 18 саати, се роди филип со змучка на главата,од тоа што сум давала напони цело време.Но рекоа дека ке се повлече,не било страшно.

Ana.I
Домашен член
Домашен член
Мислења: 523
Придружен: 27 Oct 2010, 22:03
Им се допаднал: 8 пати

Re: Породување

Post by Ana.I » 06 May 2011, 00:17

Инаку не ви напишав,малку ме сецнаа,но за шиењето ми ставија анестезија-целосна,значи си поспав малку и ништо не осетив,благодарение на врските.Инаку другите 2 жени кои се пораѓаа скоро во исто време со мене ги шиеа на живо и да ви кажам се утепаа од викање.Дури жал да те фати,повеќе викаа кога ги шиеа,однего кога ги пораѓаа.

Marina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 643
Придружен: 22 Mar 2011, 15:00
Location: Giessen,Germany
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 20 пати

Re: Породување

Post by Marina » 26 Aug 2011, 15:16

terminot mi bese na 23.08, a se porodiv na 20.08(sabota). Vo petokot na 19ti imav cel den kontrakcii,neredovni,ama znaev deka vikendot ke se porodam. zatoa srediv se po doma,iscistiv za posleden pat (laugh1) i vecerta okolu 2 imav na 6 minuti kontrakcii,sto traea okolu 30 sekundi i otidovme vo bolnica so mm. me pregledaa,bev 3 cm otvorena i imav izbor da ostanam tamu ili doma da se otvaram na raat,ja izbrav doma,bidejki vo bolnica mm nemase da moze da ostane. i doma dojdovme,mm legna,ja gi izdisuvav kontrakciite,stanaa pojaki. vo bolnica otidovme pak nakaj 11,togas bev 6-7 cm otvorena i ubavo si izdisuvav,si setav,tie babicite mi vikaat nemame videno 7 cm otvorena zena sto e tolku smirena (laugh1)me pratija na setanje. dodeka setav vo taa prostorijata zapoznav eden par so bebence,koga iskoci,tie od Makedonija (laugh1) muabeti so niv 300,duri zaboraviv na bolkite.pa posle pak nakaj 3 na ctg, sum se otvorila 8-9 cm i mislev deka do popladneto ke se porodam. ama vo 7 vecerta uste bev 9 cm otvorena ,vodenjakot ne mi bese puknat,taka da babicata mi go pukna.mnogu malce plodova voda imav.kontrakciite stanaa nesto ponezgodni,ama prodolziv ubavo da disam,se izdrzuvase.vo 7 dojde druga babica i ona vika do 8 ako ne se desi nesto ke stavime provokacija. taka i bidna,duri do 8 mi se namalija kontrakciite,srekja sto srcevite tonovi na bebeto bea dobri.celo vreme bev smirena i stalozena,ne mi bese strav,so mm se zezavme ,me smeese,interesno pominuvase vremeto.i togas mi stavi provokacija i ne bev vekje smirena (laugh1) kontrakciite doagjaa edna po druga,bez pauza,probav da disam ubavo i ne mi uspea i zatoa vikav,vristev,placev,celosen program (laugh1) ne samo sto bolese mnogu,tuku i se iznervirav vekje,celo vreme nenaspana,gladna,zedna,izgubiv trpenie vekje,pa i si vikam sega za nekolku milimetri morase provokacija. ama srekja ne traese toa dolgo,vekje bese kasno za sekakvo sredstvo protiv bolka i posle nekoe vreme pocnaa kontrakciite za napnuvanje.spored mene toa ne bese tolku strasno ,duri nekako nerealno mi bese,takva sila i energija nikogas ne sum pocustvuvala vo zivotot,mnogu bese mokjno nekako,ja mislev samata ke treba da napnuvam,a toa samoto mi doagjase.i malce po malce iskacase bebeto, a mm ko fudbalski komentator- i eve mu go gledam prviot pramen na kosata,crna mu e,i sega poleka iskaca,ajde,turkaj ,usta malce,super se drzis (laugh1) na sred turkanje osetiv kako me bocka babicata dole i se razocarav malce,mislev deka ke me secat ili deka ke puknam,ama nisto od toa ne se desi.samo pri iskacanje nekako klitorisot se 'zakacil' i tamu si zarabotiv eden konec (bez anestezija (laugh1) )taka da perinealnata masaza se isplatese. i koga go vidov za prv pat cuvstvoto ne moze da se objasni,ljubov vo najcista forma,takvo se rodi rozevo,bez krv i drugi ostatoci,cisto najubavo,ne placese,proguga malce i odma ocite ljubopitno gi otvori. mi go legnaa na gradi,mm ja presece papocnata vrvca,pocna da cica odma,pa kaj mm na gradi malce,nekoi dobri 2 saati bevme vo porodilnata sala.i se izviniv na babicata sto si vristev posle toa (laugh1) vika ti bese super,dobro sorabotuvase,moze i zatoa ne ispukav. i mnogu malce iskrvariv,dzabe gi zemav tie dzinovskite uloski.kako i da e,posle mm si otide ,nemase krevet za nego,ja si dobiv soba i si uzivav so maloto.
koga ke razmislam vaka,od cel poragjaj samo toj pola saat bese stvarno bolen,inace da ne bese provokacijata ke mi bese poragjajot smeska. Luka se rodi vo 21:15, tezok 3010 gr i dolg 50 cm (lovet)

Jule_Pp
Нов член
Нов член
Мислења: 61
Придружен: 05 Aug 2011, 20:02

Re: Породување

Post by Jule_Pp » 29 Aug 2011, 13:40

Marina od se srce ti posakuvam se najubavo vo zivotot i se nadevam deka site ke imame taka lesen poragjaj i ti blagodaram mnogu za tolku detalnite informacii,navistina vredi da se znaat.sega zasega strav nemam i se nadevam deka nema ni da imam.Velat stravot i panikata se mnogu losi za poragjajot.Milo mi e so se pominalo mnogu lesno,a za toj pola saat,znaj deka majkata mora da vidi bolka za da sfati kolku i e milo toa sto i lezi na gradite.Najbitno e sto se pominalo vo najdobar red,toa mnogu me izraduva.Steta sto ovde vo mk nemame mnogu dobri uslovi za predporodilni vezbi i sovetuvanja.kako i da e,bremenosta i poragjajot se Gospodova rabota,bog ke ni dade sila za site lesno da pominime i da go pocuvstvuvame toa najubavo cuvstvo.So mleko kako siVednas ti dojde?Neznam kako da gi pripremam gradite,gi mackam so bebeska krema,za da omeknuvaat,a kolostrum-prvoto mleko seuste nema poteceno,dodeka slusam kaj drugi vo ovoj period veke tece po malku.Dali e vozmozno da nemam ,bidejki minatiot pat,posle abortusot mi dadoa apcinja da pijam za da mi prestani mlekoto ili sto e neznam.Kako i da e uzivaj vo majcinstvoto,zasluzi (m) .Imeto mu e super,samo da e zdravo,zivo srekjno i vekovito (b5) .jas sum veke vo 28 nedela,znaci kaj da e mi se blizi i mene redot.se ke pomini,samo so lesno da e,drzi ni srekja i nas.Pozz i backi do bebushot... (tongue)

Одговори

Return to “Породување”