Вашето породување

Сите теми што се поврзани со породувањето. Термин за породување, болница, искуства итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Вашето породување

Post by Lejla7 » 04 Jan 2017, 12:08

Дa пишaм дури сум уште вo бoлницa oти дoмa сигурнo ќе немaм време. Свити милa, нaјмнoгу зa тебе пишувaм.
Сo првиoт цaрски рез мислaм декa пoлеснo пoминaв oднoснo пoмaлку ме бoлеше. Мoже сум зaбoрaвилa, aмa oвoј пaт мислaм и пo сaмaтa oперaцијa имaв мнoгу, мнoгу бoлки, и ми беше лaднo кaкo никoгaш вo живoтoт. Мaлце и пoтешкo стaнaв, нo секoј нaреден ден е пoлесен, нели. Некaде и читaв декa првиoт цaрски рез е нaјмaлку бoлен, сите пoследoвaтелни се другa прикaзнa. Амa тoa е. Битнo - живи здрaви сме и двете. Мaјкa ќе пoтрпи мaлку.

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Вашето породување

Post by Lejla7 » 04 Jan 2017, 13:24

Сегa имaм грижa нa сoвестa дa не исплaшив некoгo. Знaчи oвa е мoетo искуствo сo втoр цaрски, верoјaтнo кaј секoј е индивидуaлнo. Вo секoј случaј, се издржувa.

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Вашето породување

Post by sweety » 04 Jan 2017, 15:22

Фала ти многу Лејла, па секој со свое искуство, арно велат се се заборава, нормално едека ќе се има болки па бебе се родило, плус царски, битное и мајка и бебе да се живи и здрави болките ќе ги истприме (big-hug)

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1420
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: Вашето породување

Post by SMESKO » 05 Jan 2017, 12:59

Кога те прочитав Лејла се сетив на една жена која се породе со мене во декемврито 2014 и неможам да заборавам колку се жалеше на болките од царски,и неа и беше 2 царски но по 5 години,велеше дека половината не си ја осеќа од болка и дека ја осеќакако со пила да и е пресечена,една ве4ер не ме ни оставе да спијам од тоа што плачеше од болка.Но не мора да значи дека сите кои имаат 2 царски дека ќе имаат повеќе болки,нема правила.Операција како операција мора да боли само што со оваа болка следува бебе кое ќе си го гушкате после се.Кога те прочитав малку ми се стресија коските ама мора да помини,тоа што влегло треба да излези на овој или оној начин,добро е што има избор.

Јас останувам на ставот дека ќе ги чекам болките за природен пороѓај е сега ако бидува арно ако не нож не ми бега (laugh1) Со лесно на сите мешковци јас сум следна да частам мекици (grupna-gushka)

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1420
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: Вашето породување

Post by SMESKO » 29 Apr 2017, 14:39

Ајде на кусо и за моето искуство околу породувањето.По договор дека доколку не добијам болки најксано до 13 треба да се јавам и да си закажам царски кај др што ме породуваше.Па имав закажано во 9 часот ама бидејќи др си имаат меѓу себе муабет ме внесоа во сала дури во 15 часот,пред мене 3 царски па јас на крај.Операцијата помина во најдобар ред бебе Х се роди 3550 со 51(прво ми ре4е др 52 но сепак е 51)кога го извадоа ме разбудија и ми го дадоа да го бакнам.чувството прекрасно dance ,инаку ист е на Д кога беше бебе што значи личи на мм (tongue) (bu) .Раната не ме болеше толку многу колку главата,толку голема болка јас не сум осетила ЦЕЛ ЖИВОТ ми се чинеше дека главата ќе ми се струполи ќе ми се откине од раменици,па и празници се погодија сестри немаше само една на интезивна една кај бебињата и еден дежурен др па се погоде да има 1 царски и една жена која колабрирала па имаше трчаници низ ходници а ние оставени на Господ.Најтешкиот период ми беше кога не сместија со цимерот што се породивме во исти ден кај една проститутка,извинете не сакам никој да навредам ама јас неможам да се замислам да сум во иста соба со таква личност па од мислите дека можеби боледува од нешто?(ја испитале немала ништо,а моето бебе му испитуваа крв и се воспостави дека железото му било слабо но мојата крвна слика е супер,па пак следуваше испитување каде се востанови дека резултатите биле грешни,па што и со нејзините резултати,дали навистина биле чисти (comp) )па кармини на креветот па зборување на моб по цел ден,и фала му на мм интервенираше кај др и не префлија во друга соба уште истата ве4рр,но тој 1 час се чинеше како една година (stomp) ,и тоа помина фала му на Бога.

Сега сме дома и си уживаме,само што цицаше па и тоа не одеше не напредуваше а млеко имам па се молзам од в4ера и му го давам на бебе во шише,па за некоја неделапак ќе пробаме за на града дали ќе оди ако не ќе си продолжам со молзење.

Со лесно на сите мешиња,и да имате 100 % подобро породување од ова моето (love5) (love5) (love5)

Одговори

Return to “Породување”