Породување по операција на слепо црево

Сите теми што се поврзани со породувањето. Термин за породување, болница, искуства итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Одговори
Crnokosaa
Домашен член
Домашен член
Мислења: 572
Придружен: 11 Nov 2012, 22:16
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 236 пати

Породување по операција на слепо црево

Post by Crnokosaa » 27 Jun 2013, 23:30

Jas Daj Boze sum za prirodno poroduvanje, imam strav normalno, ama od obicna operacija od slepo crevo odvaj se oporaviv, pa pak da pominuvam niz istoto skraja da e ...
E sega vo misla mi e, nekoi me plasat deka nema da me ostavat da se porodam prirodno zaradi operacijata bidejki brzo zabremeniv. 29 oktomvri se operirav a dekemvri ostanav bremena. Demek od napon mozela da mi pukni ranata i me fajka strav, mnogu mi e rasireno rastegnato uste sega ... (scared) Sekogas zaboravam da ja prasam maticnata ..
Sto mislite vie ???????

Winit
Член
Член
Мислења: 154
Придружен: 01 Feb 2012, 14:19
Му се допанале: 31 пати
Им се допаднал: 74 пати

Re: Породување по операција на слепо црево

Post by Winit » 28 Jun 2013, 09:06

Crnokosaa, sigurno ke te posovetuvaat ili maticniot ili lekarite vo bolnica. Ke se napravi onaka kako sto treba. Jas imav carski i mnogu brzo se oporaviv. ne mi e voopsto traumaticno iskustvo. Potraumaticno mmi bese iskustvoto obiduvajki se cel den da se porodam prirodno.

Ako mi veruvate sega razmisluvam i sama da baram carski, so dogovoren datum. Ne sum resila 100% sekako ke ima konsultacii so lekari no nekako se natamu mi odi filmot.

davidkjara
Редовен член
Редовен член
Мислења: 376
Придружен: 14 Jul 2012, 08:46
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 125 пати

Re: Породување по операција на слепо црево

Post by davidkjara » 28 Jun 2013, 09:30

Jas mislam ic da ne mu ja mislis (smile) cim imas operacija odi dogovori si carski jas pominav fenomenalno si otidov na dogovoren carski prethodniot den se si spremiv sto mi treba za mene i za Mila mu dadov instrukcii na mm sto da donese i slicno si otidov na frizer se srediv i sabajleto si stanav me odnese drugoit den me porodiv za 2 dena sama se dvizev boli no se trpi a doma veke od 4 den sama si ja banjav so maz mi si kupiv koritce so postolje si se dvizev a za 2 nedeli zaboraviv deka sum porodena ic da ne mu se sekiras (cl) (a2) sepak tvoj izbor e (kup)

Crnokosaa
Домашен член
Домашен член
Мислења: 572
Придружен: 11 Nov 2012, 22:16
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 236 пати

Re: Породување по операција на слепо црево

Post by Crnokosaa » 28 Jun 2013, 12:48

Ako mora ke ostavam carski da bide ama sepak jas sakam prirodno daj Boze , e sega dali ke moze ili ne ke se rasprasam i ako znae nekoj da imal vakvo iskustvo neka pisi .:)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Породување по операција на слепо црево

Post by Debora » 28 Jun 2013, 13:06

Црнокоса ако мора, мора и нема мрдање.
Ама можеби не мора. ;-) Прашај си го твојот др., можеби ќе можеш и природно. Се надевам дека ќе биде како што сакаш. (smile)
Лапаркоскопја беше или класична операција? Како што читам по лапароскопска операција треба да се чека 6-8 недели за забременување и не би требало да има проблем за породување.

Crnokosaa
Домашен член
Домашен член
Мислења: 572
Придружен: 11 Nov 2012, 22:16
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 236 пати

Re: Породување по операција на слепо црево

Post by Crnokosaa » 28 Jun 2013, 13:13

Klasicna operacija bese, so sienje, za zabremenuvanje jas odma si prasav mi rekoja nema problem, ranata zazdravuva pobrzo a stomakot pokasno raste, ama za poroduvanje ne prasav nisto a i nikoj nisto ne mi kaza ... (unsure)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Породување по операција на слепо црево

Post by Debora » 28 Jun 2013, 13:17

Најдобро ќе ти каже др., инаку од ова што читам проблематично може да биде ако е сечена матката - а кај тебе сигурно не е. Јас се си мислам дека ќе ти кажат дека нема да биде проблем природното породување. Ај ако некој има искуство ќе пише. (smile)

Одговори

Return to “Породување”