Царски рез

Сите теми што се поврзани со породувањето. Термин за породување, болница, искуства итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
marijaz
Член
Член
Мислења: 117
Придружен: 16 Nov 2014, 21:58
Им се допаднал: 19 пати

Re: Страв од породување

Post by marijaz » 28 Mar 2015, 17:06

Kazete mi sega sijat ili ja lepat ranata? I dali posle poroduvanjeto stavaat inekcija protiv bolki. Vi blagodaram na odgovorite i podrskata, sekoe dobro.

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: Страв од породување

Post by Bube » 28 Mar 2015, 17:33

mojata e lepena.
i da, sekako stavaat infuzija so lekovi protiv bolki. ne custvuvas nikakvi bolki. a i posle otkoga ke te prefrlat na oddelenie ti stavaat inekcija protiv bolki po potreba. jas nikogas ne pobarav , nemase potreba . nemav bolki a i nesakav da mu prenesuvam na bebco so doenjeto.
bitno e da probuvas po malku da se dvizis.
kaj mene problemot bese sto tri dena ne mi dadoa ni voda ni jadenje. umrev za voda samo, za jadenje ne ti se ni jade ama uzasno bev zedna i poradi toa mi pagase pritisokot i koga i da stanev od krevet mi se slosuvase. Neznam zosto ne ni dozvoluvaa barem voda koga posle razbrav deka vo drugite bolnici voopsto ne e taka duri i te primoruvaat da pies tecnosti.
mene maz mi mi donese caj od nane i skrishno potpivnuvav hihih inaku se pororidiv vo ohrid.

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Страв од породување

Post by Vesela » 28 Mar 2015, 18:05

Mene me sieja po carskot rez. Inaku davaat lekovi peptic bolki. I kako sto kaza Bube bitno e da se dviziz sto pobrzo po operaccijata.

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: Страв од породување

Post by maried » 28 Mar 2015, 18:08

Болки имав откако заврши дејството на спиналната, ама ако сакаш ќе ти пуштат инекција. Јас еднаш побарав, секако млеко дури третиот ден ми дојде. Течности ме тераа сестрите и докторката да пијам, станав точно по 24 часа.
Раната ми е лепена и првиот и вториот пат, со две кончиња на краевите кои лесно се вадат.

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Страв од породување

Post by Lejla7 » 28 Mar 2015, 20:01

Jas stanav deset saati po operacijata. Potoa si gi vezbav nozete vo krevet dosta vreme, i na dvaeset i cetiri casa veke pocnav da se dvizam, prvo so pomos, a posle i sama. Kolku poveke se dvizis, tolku pobrzo se oporavuvas. Tecnosti kako voda i leden caj mi bea dozvoleni, i mi kazaa da pijam sto e mozno poveke. Na tretiot den so cepce otidov i vo wc, edvaj cekav da me pustat doma. A injekcii kako Ketonal i Analgin mi stavaa na baranje, prvite denovi i onaka ne e oformeno mlekoto i ne e strasno da se primat. Mleko dobiv na cetvrtiot den, koga si zaminav doma. I mojata rana e lepena.

Anestezijata mi bese celosna. Nemav nikakvi problemi od nea kako glavobolki ili macnini. Edinstveno grloto mnogu me grebese prviot den od tubusot i se trudev mnogu da ne kaslam oti taka me bolese ranata. Ne bi se ni nafatla so spinalna, ne sakam da sum budna duri me rezat.

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: Страв од породување

Post by Bube » 28 Mar 2015, 20:26

ete marija nema potreba od strav mila ti si pominala edno vaginalno poroduvanje ova ke bide pesna :)

i ete vo site bolnici isto samo kaj mene bese razlicno. jas bev tri dena na intenzivna nega i tamu primav infuzija ne ni me prasuvaa za analgetici. e otkako me prefrlija na oddelenia togas si baras inekcija ako imas bolki . neznam dali e taka sekogas vo ohrid deka tri dena e nekako premnogu za vo intenzivna ili mene mi se pogodi taka deka polno bese oddelenieto so rodilki pa nemase kaj da ne stavat i zatoa moze ne cuvaa na intenzivna.
kako i da e , samo neka ti e so ubava misla i ke bide se vo red

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1422
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: Страв од породување

Post by SMESKO » 28 Mar 2015, 21:59

Bube i jas bev na intenzivna celi 3 dena bez voda i jadenje,pretesko mi padna toa so tecnosti ama so da pravis.
Bube edno prasanje,kako toalepena,imase 2 koncinja na kraevite?

ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: Страв од породување

Post by ivvi<3 » 28 Mar 2015, 22:27

А зошто толку долго не ви давале храна? Па дури видов и течности. Мене уште нареден ден ми дадоа да јадам лесен ручек, а течности си пиев неограничено. Бев мноооогу жедна, не можев да престанам да пијам вода и леден чај. Инаку гледам секој има различно искуство со анестезиите, ама сите за едно се согласуваме, дека опоравувањето е побрзо ако побрзо и повеќе се станува од сам почеток. Јас до последно мислев природно ќе се породам, кога ми кажаа царски, не ни мислев на тоа дека "на живо" ќе ме сечат со спинална, туку сакав што побрзо да се заврши и да си го видам бебето. Ја видов во сала првиот пат, а после ми ја донесоа по 2 саати. Помислата на првата средба со бебуш,ги победува сите стравови :)

marijaz
Член
Член
Мислења: 117
Придружен: 16 Nov 2014, 21:58
Им се допаднал: 19 пати

Re: Страв од породување

Post by marijaz » 29 Mar 2015, 07:56

Uste ova da prasam, dali od prilika znaete kolku vreme trae se na se od vlez vo sala do izles?

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: Страв од породување

Post by Bube » 29 Mar 2015, 10:13

Soznam okolu saat vreme mislam plus minus petnaesetina minutki.
Da da smesko imav po edno konce na dvata kraja kopcinja gi vikaa.zar toase vika toa lepena rana? Ako zgresiv popravete me.

Одговори

Return to “Породување”