Царски рез

Сите теми што се поврзани со породувањето. Термин за породување, болница, искуства итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Одговори
Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Царски рез

Post by Debora » 16 Jan 2010, 22:51

Царскиот рез е извршување на оперативен зафат, за да се роди бебето.

Царскиот рез се извршува така што се прави рез прво на кожата, салото и мускулите, а потоа и на матката, за да се извади бебето. Откако ќе се извади бебето, се сече папочната врвца, се отстранува плацентата и лекарот ја зашива раната.

Повеќето царски резови резултирааат со здрави мајки и бебиња, но сепак царскиот рез е голема операција и со себе носи извесни ризици. Исто така и за заздравување на мајката е потребно повеќе време, отколку при вагиналното породување....

http://www.tvoebebe.com/BREMENOST/carskirez.php

georgieva
Нов член
Нов член
Мислења: 43
Придружен: 31 Jan 2010, 15:56
Им се допаднал: 3 пати

Re: Царски рез

Post by georgieva » 02 Feb 2010, 20:22

carskiot rez e operacija kako i sekoja druga operacija....jas se porodiv so carski ,(morav so c.r) i fala mu na boga so postoi carskiot rez ...neznam kako e da se porodis prirodno , no jas si pominav dobro i mislam deka pak bi odbrala carski dodeka lezev vo bolnicata za 12 h se porodija 8 zeni prirodno i seto toa sto go slusnav i vidov ostana trauma vo mene...
posle c. r. stanav odma posle pominati 24 h i dobro se osekav , odev si go drzev bebenceto , tesko mi bese stanuvanjeto od krevetot, vtoriot den mi bese po bolno , celo telo me bolese i edvaj se dvizev , taka bese i slednite 2-3 dena... no vo globala ubavo si pominav i koga si otidov doma prvite 10 dena mi pomagaa svekrva mi i majka mi okolu banjanjeto na bebetnceto potoa sama si pravev se .... ranata ubavo mi zazdrave ...taka da nemav nekoi posebni problemi ili poteskotii

Sashka
Администратор
Администратор
Мислења: 869
Придружен: 01 Oct 2009, 22:08
Му се допанале: 1150 пати
Им се допаднал: 550 пати

Re: Царски рез

Post by Sashka » 03 Feb 2010, 00:20

Se soglasuvam so tebe Georgieva samo vo edna rabota: CARSKIOT REZ E OPERACIJA KAKO I SEKOJA DRUGA
e sega :
1. Ako sekoja druga operacija se pravi ako e neophodna , znaci i c.r. treba da se pravi samo ako e neophoden.
2. Sekoja operacija e rizicna-moze da dojde do komlpikacii ( i da e najbanalen operativen zafat pr.slepo crevo ) , a bidejki i c.r. e operativen zafat ova se odnesuva i na nego.

Zaklucok: DA ako mora (kako na primer vo tvojot slucaj), no ne od zbesnuvanje,pomodarstvo ili strav ( pogledni gi zenite na ulica,tvojata baba,majka-poveketo se porodile po normalen pat(osven ako ne bil neophoden carskiot rez) i sepak se normalni roditeli (neistraumatizirani)

p.s. znaejki gi nashite lekari (moze da zaboravat se i seshto vo teloto na pacientot-ima edne kup takvi slucai) jas sepak ne bi se opredelila za bilo kakva operacija sto ne e neophodna .

georgieva
Нов член
Нов член
Мислења: 43
Придружен: 31 Jan 2010, 15:56
Им се допаднал: 3 пати

Re: Царски рез

Post by georgieva » 03 Feb 2010, 12:29

Debora wrote:Царскиот рез сигурно спасува животи, но треба да се прави кога има индикации за него. Значи се прави баланс дали ризикот од царски рез го надминува ризикот од неговото неизвршување. Ако е поризично прородното породување, се рави царски рез и никој не ја негира неговата вредност.
Како си се истрауматизирала не ми е јасно, тие жени се породиле, си ги земале бебињата и закрепнале.
Иако во денешно време породувањето со царски рез е многу зачестено, не се препорачува да се прави во случаи кога навистина нема медицинска причина за тоа.
Да дообјаснам никој не вели дека не треба да се прават царски резови. Многу животи биле спасени така, понекогаш мора.
Еве во кои случаи најчесто се применува:
* Повеќекратна бременост (двојки, тројки ит.н.).
* Инфекции кај мајката (како СИДА, херпес... или друга инфекција која може да се пренесе врз бебето за време на породувањето.).
* Ако мајката има висок крвен притисок.
* Ако мајката има проблем со обликот на нејзината карлица.
* Ако постојат проблеми со плацентата.
* Ако постојат проблеми со папочната врвца, односно постои опасност да се прекине доводот на кислород до бебето.
* Ако бебето е во карлична положба (со нозете надолу).
* Ако бебето е во опасност (н.пр. има успорен срцев ритам...).
* Ако бебето не може да се спушти низ цервикалниот канал.
* Ако мајката веќе се породила со царски рез во минатото, иако некои жени можат да имаат нормално породување и после царскиот рез.
* Ако претходно веќе била извршена поголема операција на матката.
Еве некои можни компликации:
Ризиците од царскиот рез вклучуваат: тешки крварења, инфекции, згрутчување на крвта, проблеми со следните бремености (може да дојде до запушување на јајцеводите, неможност за зачнување заради лузната на матката, се зголемува ризикот од пукање на матката во следната бременост ит.н.).
Бебињата родени со царски рез имаат повеќе проблеми со дишењето, отколку бебињата родени по нормален пат.
Исто така периодот на закрепнување на мајката е многу подолг, а болките после породувањето се многу поголеми.
Фала Му на Бога што си ги немала тие компликации. Јас пак никогаш не би одбрала доброволно царски рез. Не дај Боже стварно да има потреба, тогаш ќе мора.
apsolutno ste vo pravo Debora , no sekoj so svoite problemi i iskustva ...mojot poragaj bese mnogu kompliciran i zatoa morav so carski rez ....do posleden moment sakav da se porodam prirodno , i svesna bev za se , no pred da se porodam bev 5 dena vo bolnica (poradi konplikacii - tromboza) i se sto vidov i dozivevav vo tie momenti od drugite rodilki carskiot mi bese naj dobar moment toa sakav da kazam i pak ke recam fala mu na boga sto se se zavrsi dobro...toa bese moeto iskustvo , sakav da go spodelam so vas inaku znam deka se sto e prirodno e podobro i pak ke kazam mnogu zavisi sto ke dozives i nekako toa ti vleguva vo psihata i toa sto zavrsilo dobro si misles deka e haj dobro .

georgieva
Нов член
Нов член
Мислења: 43
Придружен: 31 Jan 2010, 15:56
Им се допаднал: 3 пати

Re: Царски рез

Post by georgieva » 03 Feb 2010, 12:32

Sashka wrote:Se soglasuvam so tebe Georgieva samo vo edna rabota: CARSKIOT REZ E OPERACIJA KAKO I SEKOJA DRUGA
e sega :
1. Ako sekoja druga operacija se pravi ako e neophodna , znaci i c.r. treba da se pravi samo ako e neophoden.
2. Sekoja operacija e rizicna-moze da dojde do komlpikacii ( i da e najbanalen operativen zafat pr.slepo crevo ) , a bidejki i c.r. e operativen zafat ova se odnesuva i na nego.

Zaklucok: DA ako mora (kako na primer vo tvojot slucaj), no ne od zbesnuvanje,pomodarstvo ili strav ( pogledni gi zenite na ulica,tvojata baba,majka-poveketo se porodile po normalen pat(osven ako ne bil neophoden carskiot rez) i sepak se normalni roditeli (neistraumatizirani)

p.s. znaejki gi nashite lekari (moze da zaboravat se i seshto vo teloto na pacientot-ima edne kup takvi slucai) jas sepak ne bi se opredelila za bilo kakva operacija sto ne e neophodna .
da apsolutno ste vo pravo Sashka , da ne se povtoruvam pisav vo gorniot post...

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Царски рез

Post by Debora » 03 Feb 2010, 13:30

Георгиева мене ми е многу мило што поминало без компликации, дај Боже сите царски резови да поминат без нив. Само сакав да укажам на тоа дека се прави со причина (исто како и Сашка), заради тоа што носи поголеми ризици од природното породување. Ризик не значи дека нешто мора да се случи, туку дека може да се случи.
Секако дека твоето искуство е добредојдено и некој што ќе мора да минува низ царски рез, ќе се охрабри со него. Во секој случај од твоето искуство може да се долови што може да се очекува после царски рез и сигурно ќе биде полезно за некои идни родилки. На пример ако јас требаше да правам царкси рез, ќе те угњавев со еден куп прашања. Би те угњавила и сега, ама се воздржувам... (laugh1)

georgieva
Нов член
Нов член
Мислења: 43
Придружен: 31 Jan 2010, 15:56
Им се допаднал: 3 пати

Re: Царски рез

Post by georgieva » 03 Feb 2010, 14:35

Debora wrote:Георгиева мене ми е многу мило што поминало без компликации, дај Боже сите царски резови да поминат без нив. Само сакав да укажам на тоа дека се прави со причина (исто како и Сашка), заради тоа што носи поголеми ризици од природното породување. Ризик не значи дека нешто мора да се случи, туку дека може да се случи.
Секако дека твоето искуство е добредојдено и некој што ќе мора да минува низ царски рез, ќе се охрабри со него. Во секој случај од твоето искуство може да се долови што може да се очекува после царски рез и сигурно ќе биде полезно за некои идни родилки. На пример ако јас требаше да правам царкси рез, ќе те угњавев со еден куп прашања. Би те угњавила и сега, ама се воздржувам... (laugh1)
slobodno prasuvaj Debora , ke odogovaram koga ke imam vreme , milo ke mi e ako so moeto iskustvo pridonesam sprecuvanje na nekoja takva ili slicna komplikacija ...
pozzz

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Царски рез

Post by Petra » 03 Feb 2010, 16:04

georgieva wrote: dodeka lezev vo bolnicata za 12 h se porodija 8 zeni prirodno i seto toa sto go slusnav i vidov ostana trauma vo mene...
Имаш спомнато дека си се истрауматизирала од жените кои природно се породиле. Јас ќе го напишам моето искуство. Кога отидов на пораѓај врска немав како ќе се одвива. Ништо претходно не ми беше кажано. Кога почна пораѓајот јас не знаев како да соработувам со тимот. При првиот напон викнав толку силно и мислам дека цела болница ме слушна. (laugh1) Но тоа не беше од толку голема болка туку од незнаење. Сестрата истча и ми рече -не викај толку, тука нема никој после тебе да дојде да се пораѓа. (laugh1) После пораѓајот одма закрепнав,немав никакви болки и наредниот ден си го избањав бебето. (smile)
Немој да се плашиш од тоа што си го видела затоа што не мора да значи дека е навистина толку страшно. Добро е што не си ме слушнала мене. (a2)

Annabel
Редовен член
Редовен член
Мислења: 490
Придружен: 09 Nov 2009, 21:21
Им се допаднал: 13 пати

Re: Царски рез

Post by Annabel » 03 Feb 2010, 16:32

Јас пак ќе се согласам со georgieva. Мене пред да ме внесат во породилна сала, ме сместија во соба каде што имаше и други родилки, и сите викавме и офкавме од болки, и тоа ми беше многу трауматично. Особено тоа што бевме оставени сами на себе, немаше сестри...како во кланица, извинете ако ве исплашив...Е после пороѓајот беше се поинаку...

А за царски рез, и јас имав предрасуди...ама повеќето мои пријателки се породија со царски рез во будна состојба со спинална анестезија, и тоа што го кажуваат е дека си поминале навистина царски.
Мојот старосват кој што е доктор, ми го опишуваше царскиот рез, и ми кажа дека сите органи се вадат надвор за да излезе бебето. Звучи страшно, меѓутоа јас сум родена со царски рез пред 32 години, а верувам дека сега медицината е понапредна.

georgieva
Нов член
Нов член
Мислења: 43
Придружен: 31 Jan 2010, 15:56
Им се допаднал: 3 пати

Re: Царски рез

Post by georgieva » 03 Feb 2010, 21:06

Petra wrote:
georgieva wrote: dodeka lezev vo bolnicata za 12 h se porodija 8 zeni prirodno i seto toa sto go slusnav i vidov ostana trauma vo mene...
Имаш спомнато дека си се истрауматизирала од жените кои природно се породиле. Јас ќе го напишам моето искуство. Кога отидов на пораѓај врска немав како ќе се одвива. Ништо претходно не ми беше кажано. Кога почна пораѓајот јас не знаев како да соработувам со тимот. При првиот напон викнав толку силно и мислам дека цела болница ме слушна. (laugh1) Но тоа не беше од толку голема болка туку од незнаење. Сестрата истча и ми рече -не викај толку, тука нема никој после тебе да дојде да се пораѓа. (laugh1) После пораѓајот одма закрепнав,немав никакви болки и наредниот ден си го избањав бебето. (smile)
Немој да се плашиш од тоа што си го видела затоа што не мора да значи дека е навистина толку страшно. Добро е што не си ме слушнала мене. (a2)
ne bese samo vikanjeto vo prasanje Petra imase i drugo kako na primer edna rodilka so pominat termin i pustija provokacija i nisto 24 h pomina nisto pak i pustija i pak nisto , otide so vagenaletka ( so nea normalno bolki pocnuvale za 2-3 h i pocnuvas da se poragas , znaci za 5-6h se zavrsuva) kaj nea nemase efekt od vageneletkata posle 8h pocnaa bolki , no ne se otvarase i zavrsi so carski , se izmaci mnogu ... ....kako i da e se se zaborava so bebcinjata...samo iskustvata kaj sekogo se razlicni i sekoj razlicno gi dozivuva ...

Одговори

Return to “Породување”