Царски рез

Сите теми што се поврзани со породувањето. Термин за породување, болница, искуства итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Царски рез

Post by Peperutka » 07 Apr 2015, 00:31

maried wrote:Биленце, јас се породив 39 недела. Терминот ми беше 27.09, се породив на 18.09
Merid,i mene so D. terminot mi bese na 27.09. a se porodiv na 18.09.Vo ist den imaat rodenden srcencata nasi (part)
Vnuce od moj prv bratuced,usto e rodeno na 18.09. tocno 1 god. pred D.,navistina ubav datum. (pipi)

Bilence 123
Член
Член
Мислења: 156
Придружен: 18 Aug 2014, 18:33
Им се допаднал: 18 пати

Re: Царски рез

Post by Bilence 123 » 07 Apr 2015, 00:35

Денес бев на контрола да се видам со докторот за царски да се договориме и тој ми вели дека според мерките бебето е помало за 10тина дена. Останува да почекаме уште некое време. Ми рече дека не требе да се роди бебчето порано од 14 дена пред последниот термин кој според него излегува друг датум. (kup)

TeickASt
Нов член
Нов член
Мислења: 14
Придружен: 26 Feb 2015, 09:18
Му се допанале: 10 пати
Им се допаднал: 2 пати

Re: Царски рез

Post by TeickASt » 07 Apr 2015, 12:42

Majki, kazete mi kaj koj doktor se poragavte carski ? Kerka mi e prirodno rodena, za ova sakam carski od losoto iskustvo so prvoto. I me interesira iskustva GAK ili Cair ? Go falat mn Jegeni. I sakam da znam dali otkako ve fakaat bolki togas se odi i na carski ili na dogovoreno. Jas ne sum za dogovorena data, Gospod neka ja odredi datat a ne jas, barem toa e moe mislenje :) (joy)

ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: Царски рез

Post by ivvi<3 » 07 Apr 2015, 13:22

Teicka, јас знам повеќе го фалат Чаир. Јас немам добро искуство во ГАК, иако не се пораѓав таму, бев само на неколку прегледи. Во Чаир се пораѓаше една другарка и задоволна е. А зошто си решена царски? Има индикации? Јас бев на договорено, бидејќи морав порано да се породам. А ако те фатат болки, може и да нема време за царски, тоа никогаш не се знае :) Со лесно :)

Maceto
Домашен член
Домашен член
Мислења: 668
Придружен: 28 Oct 2014, 14:39
Му се допанале: 574 пати
Им се допаднал: 396 пати

Re: Царски рез

Post by Maceto » 07 Apr 2015, 23:47

TeickASt јас имам слушнато и позитивни работи и за Клиника и за Чаир, д-р.Јегени е супер имам секаде за него прочитано а и го знам онака како човек и ептен е стручен, само мислам дека ептен тешко се доаѓа до него а башка он тешко се нафаќа на царски доколку нема индикации за царски, он многу пораѓа придродно, барем од тоа што сум слушнала и прочитала за него а за стручњак е ептен стручњак, а на ГАК мислам дека можеш повеќе да се договориш за царски и има доста квалитетни доктори и таму...Позз и со лесно

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Царски рез

Post by Peperutka » 08 Apr 2015, 00:36

TeickAST,dokolku sakas carski vo GAK so zakazana data,mora da si fatis vrski,inaku mnogu tesko kje te porodat carski osven ako nema silna pricina za toa.
Dvete deca mi se rodeni so carski vo GAK,so vrski na zakazana data,i super pominav,brzo se oporaviv i decata mi se odlicni.
I od Cair sum slusala samo pozitivni raboti i od tamu mnogu se falat.Dr. Jegeni e procuen doktor i golem strucnjak.

TeickASt
Нов член
Нов член
Мислења: 14
Придружен: 26 Feb 2015, 09:18
Му се допанале: 10 пати
Им се допаднал: 2 пати

Re: Царски рез

Post by TeickASt » 08 Apr 2015, 14:09

Fala Vi mamicki za odgovorite, seuste sum na misla dali sakam carski ili prirodno, no kako sto poleka doaga vremeto mislam deka ke bide prirodno, am,a i da e carski, kako sto pisav vcera nesakam na zakazan datum, neka izleze koga ono ke saka :), t.e. bolki koga ke me fatat.
Za dr.Jegeni imam mnogu pofalni zborovi slusano, mozam da odam on da me poraga, no jas znam deka samo carski poragja on, treba epten da sum negova bliska ili vnuka za da me porodi prirodno,zatoa sum i na misla. Kako i da e neka bide se vo red, pa imam uste 1 mesec za mislenje (brows) (grupna-gushka)

Maceto
Домашен член
Домашен член
Мислења: 668
Придружен: 28 Oct 2014, 14:39
Му се допанале: 574 пати
Им се допаднал: 396 пати

Re: Царски рез

Post by Maceto » 08 Apr 2015, 19:23

TeickASt јас како што имам прочитано секаде за Др.Јегени знам дека он цело време ги пораѓа природно сите, освен ако нема индикации за царски, може па и секој со различно искуство ни кажува (rolll) (rolll) А јас мислам дека бебе кога сака да дојде ќе дојде, секако си решена за природно и доколку е се како што треба супер би било така (thumbsup) (thumbsup) И после ќе ни кажуваш мислење на нас трудници кои не чека тој пат (a2)

marijaz
Член
Член
Мислења: 117
Придружен: 16 Nov 2014, 21:58
Им се допаднал: 19 пати

Re: Царски рез

Post by marijaz » 10 Apr 2015, 23:34

Vo Gak nikoj doktor ne vredi, zimi Dimitrov sto go falat. Jas se razocarv od Gak otidov na zakazan carski, da ostanam na pataloska i sabajle zdravje.Ne izleze taka celo vreme bolki izdrzlivi i pregledi vaginalni sabajleto koga se razbudiv stanuvam za vo vece veruvate ili ne cel ciger padna od mene. Brgu sestrata a rece nisto ne e od pregledot, dojde doktorot nisto, nisto te zeza konizacijata nemozes da se otvoris odi doma ako ima problem vrati se. Sto bilo problemot direktorkata vo Gak rovatela zasto sekoj dr pravi kako i koga saka carski ama i si bara da mu frlis. Me otpusti si otidov doma so krvarenje i bolki. Mm vika vaka nemoze vrti vamu vrti tamu dojde do prijatel na Dr i e direktor Jegeni otidovme vecerta bese dezuren me primi i vika niska postelica kako ja vikaat tolku sum luta da ne mi teknuva odlepena veke vo kanal i ova e brzo za carski na mm mu vika majkata mi e prioritet da ja spasam. Mm poblede a vo mene krv nemase placrjki se oblekov i me kacija pred porodilna na ctg matkata go stega bebeto, brzo klizma i u sala jas kako se tresev neznaev sto se slucuva so mene, celosna anastezija bea vo sala 6 od koi Dr Jegeni, anasteziologot i uste tri sestri li koj znae. Se se zavrsi vo najdobar red fala mu na gospod i na Dr sto dobro se zavrsi. Izvinete za dolgiot post i vo Gak se najgolemite nepismeni doktori sto unapred dogovaarat za kolku pari ke te pravi na se uste ne zavrsena rabota.Pozdrav i sekoe dobro imajte lesna bremenost i poragaj.

Bilence 123
Член
Член
Мислења: 156
Придружен: 18 Aug 2014, 18:33
Им се допаднал: 18 пати

Re: Царски рез

Post by Bilence 123 » 11 Apr 2015, 00:43

Ajde milicka na kraj se zavrsilo dobro, ke zaboravis na se, kako e princezata mala?

Одговори

Return to “Породување”