Царски рез

Сите теми што се поврзани со породувањето. Термин за породување, болница, искуства итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Emilija85
Член
Член
Мислења: 200
Придружен: 20 Nov 2012, 16:33
Му се допанале: 63 пати
Им се допаднал: 73 пати

Re: Царски рез

Post by Emilija85 » 03 Oct 2014, 11:28

Е сега веќе бев на контрола после ц.р. на гинеколог, докторот ми кажа дека имам ниша и тоа голема веднаш под резот, ми кажа дека тоа ете не сакал никој да се случи но се случило тоа било како дупка на матката, која ќе ја имам(моментално не ми прави проблеми) но ми рече при следна бременост ќе мора многу да внимаваш но за тоа потоа, нели ќе се следи. Барав на интернет нешто повеќе но не најдов ништо не знам дали тоа ниша е вистинскито термин за тоа што го има таа дупка на матката, не знам дали некој има слушнато за вакво нешто?

Mili
Нов член
Нов член
Мислења: 89
Придружен: 26 Aug 2014, 10:31
Му се допанале: 4 пати
Им се допаднал: 13 пати

Re: Царски рез

Post by Mili » 04 Oct 2014, 12:26

Да ве прашам дали кога се депилирате ве пече некако чудно раната, мене и после 5 години таму на тоа место најјезиво ми е кога ме деплираат, и препони ќе истрпам и се, ама таму...дали од сугестија, се си мислам уште ме боли раната, и после 5 години (confus)

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: Царски рез

Post by Bube » 15 Jan 2015, 22:19

I taka I jas od nigde nikade denes doznav deka treba da se porodam so carski rez (unsure) si bev na kontrolno ctg I dojtorkata sto bese tamu vika aj na eho da tevidam deka terminot eve go kaj e. I gleda postelkata zrela bebe spremno vika aj I vaginalno da te pregledam. I vika aaaa pa ti duso si za carski jas ne bi te porodila prirodno. Pricina : edna mala bradavicka bas na mesto kaj so ke izleguva bebe I kaj so ke se sece :( vika deka sekoja bilo kakva bradavica e nositel na virus imojata ne e ispitana taa ne bi rizikuvala da go zarazime bebeto (ner)
A nekolku pati I imav zboreno na maticnata za toa I imam insisyirano da ja pogledne za da ne izleze problem I sekogas bilo isto - nee nisto ne e toa od depilacija ili si se isrkla od bric, nisto strasno.
Bev kaj maticnata I kazuvam za mislenjeto na drugata doktorka I ona pak nee kakovvirus nisto ne e , a od kaj znae?
I me shokiraa ubavo denes, pa zgora na toa mislam deka I cepot mi padna pred malku taka da treba brgu da odlucam. Sekako ke baram I treto mislenje.
Ako mora carski mora, samo se nerviram sto SeGA Doznavam. Pa kaj mi bese maticnata do sega . Pred desetina dena mi zimase bris. Ne vide deka taa bradavica ke bide problem

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: Царски рез

Post by Bube » 16 Jan 2015, 12:00

Se moli smesko da se javi na zapisnicka masa I da ni kaze kako pomina nejziniot carski rez vo oh I da mi dadenekoj sovet (a2)

Tina9
Редовен член
Редовен член
Мислења: 318
Придружен: 11 Jul 2014, 15:50
Му се допанале: 94 пати
Им се допаднал: 177 пати

Re: Царски рез

Post by Tina9 » 16 Jan 2015, 13:04

Бубе јас бев царски и се породив во Охрид. Мое мислење е дека царски е природно, па ако можеш природно ти е најубаво. Ти препорачувам за трето мислење да одиш кај др. Љушев, приватен е, ама човекот е незаменлив. А, ако ти е матична таа што мислам дека ти е, не ја бива. Ништо не знае. Ако мислиш на Јасна. На роднина моја и кажуваше бебето живо дека и е, а тоа мртво со недели. Ако веќе мораш царски, го фалат др. Танески дека најдобар бил за царските резови. Мене не ме породи тој и не знам од лично искуство. Иначе пред да одиш во сала да им нагласиш дека сакаш хоризонтален рез а не вертикален од папок надолу. Мене ми е вертикален и се мачам со секое облекување фармерки. Ми гноеше раната три месеци и сега е дебела лузната колку палецот. Катастрофа. Ми рекоа дека гноела или од конците или од нечиста сала. Затоа види ако можиш природно.

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: Царски рез

Post by Bube » 16 Jan 2015, 13:33

Fala ti tina. Da.
Taa mi e maticna I mnogu sum razocarana. Vednas najdov broj od dr ljusev I eve sega ke odam da vidam toj sto ke kaze.Fala ti uste ednas za sovetite mnogu mi trebaa (big-hug)

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: Царски рез

Post by Bube » 03 Feb 2015, 19:58

Sepak zavrsiv socarski. Ranata mi e horizontalna samo na dvata kraja imav konec kopcinja gi vikaa. E sega problemot e sto na dve mesta curi malku krvce li sto e. Site doktori vo bolnicata duri bev mi rekoau stil eeee nisto de ne e gnoj ne e inficirano ke si zarasne. Stavam bivacin sprej. Pominaa dve nedeli ista situacija. Sto mislite kantarion da stavam? Ke zarasne li pobrgu ? Najdov podeleni mislenja zq kantarion I vakvi rani (confus) u

Tina9
Редовен член
Редовен член
Мислења: 318
Придружен: 11 Jul 2014, 15:50
Му се допанале: 94 пати
Им се допаднал: 177 пати

Re: Царски рез

Post by Tina9 » 05 Feb 2015, 11:38

Битно сте здрави и живи. Претпоставував дека сепак ќе те стават на царски. Добро барем раната ти ја погодиле.
Ова ќе ти кажам за мене, а не мора да значи дека и кај тебе е така. И мене прво од кај конците ми течеше прво како крвца а потоа почна гној. Потоа почнаа да ми се отвораат дупка по дупка на раната и од нив да тече гној. Тоа ако има гној мора од некаде да истече. На болница ми рекоа ништо страшно, така требало. Ама се испостави дека не требало. Секој ден дома ми ја чистеа раната прво со хидроген (хирушки, мислам 3% дека беше) и стерилни гази, а откако ќе се исушеше стававме бетадине. Еднаш неделно одев на гинекологија да ја истискаат исцедат раната (ner) . Кантарионово масло почнав да ставам откако престана да тече гној, зашто може да направи проблем. Ако земаш кантарионово земи на почеток од аптека зашто е убаво исфилтрирано. Немој домашно, зашто сигурно има некое ливче залутано внатре па да си направиш проблем. Поскапо е ама додека зарасне комплетно немој да редиш ништо дома приправено. Под антибиотици бев еден месец и од тоа малата имаше страшни проблеми со рани на газето и мешето ја болеше.
Не сакам да те плашам, само ти кажувам кај мене како беше за да си споредиш. А, најдобро е да си видиш и со некој друг доктор. Сепак да чуеш друго мислење и да си направиш анализа на крвта. Таа ќе покаже дали имаш инфекција или не. Ти посакувам што побрзо да се опоравиш.

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: Царски рез

Post by Bube » 05 Feb 2015, 22:31

Lele Tina lele dusicka (racinja) sto si pominala. Znaci ne me iznenaduvat doktorite voopsto. Site cetvorica se koj od koj I samo se kontrat megu sebe. Za pacientite ne e bitno. Nisto ne im e. (ner) uf puknav. Od traumite mi e strav da pomislam za vtoro dete. Inaku ranata ednoto dupce zarasna . Ostana pogolemoto. Deneska patronaxnata rece povekje vo lezecka polozba za da zarasnela pobrgu. Se ubavo ama koj ke mi ja doi kerka (smile) inaku bi lezela no problem. Bolkite pak od doenjeto ... drug problem

TeickASt
Нов член
Нов член
Мислења: 14
Придружен: 26 Feb 2015, 09:18
Му се допанале: 10 пати
Им се допаднал: 2 пати

Re: Страв од породување

Post by TeickASt » 26 Feb 2015, 09:32

Здраво мамички, јас сум нова на форумов, ве следам редовно, но веќе и сум член (pipi) .
Јас сум мајка на 5-год. лепотица и сега чекам уште една лепотица. Денес влегувам во седми месец, но ме фаќа паника во врска со породување (cry1) . Со првото, поминав, не баш така лесно, со пукант водењак во 4-30 сабајле, а вечерта во 11-35 ме породија и тоа со епидурална, бидејќи не се отварав. Со јаки болки, само 4 прста бев и затоа со епидурал. Но несакам така и со второво, а башка и карлично ја носам, па сакав да ве прашам, дали доколку до крај е карлично ке ме породат царски ?? (scratch) . Поздрав мамички и имајте убав ден . (t3)

Одговори

Return to “Породување”