Индуцирано породување - провокација

Сите теми што се поврзани со породувањето. Термин за породување, болница, искуства итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Одговори
Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Индуцирано породување - провокација

Post by Debora » 16 Jan 2010, 22:52

ИНДУЦИРАНО ПОРОДУВАЊЕ

Иако е најдобро да се остави работите да течат по природен пат, понекогаш има потреба од индуцирано или предизвикано породување.

Кај индуцираното породување лекарот може да употреби медикаменти или други методи за да предизвика контракции, за да се отвори грлото на матката и сл.

Често пати индуцираните породувања, сепак завршуваат со царски рез.

Индуцираното породување со себе си носи и извесни ризици. Тоа е причина поради која секогаш се гледа индуцирано породување да се изврши само во случај кога ризикот од продолжување на бременоста е поголем од оној на индуцираното породување.

Причини поради кои Вашиот лекар може да се одлучи за индуцирано породување се:

* Кога терминот за породување е поминат, односно бременоста трае повеќе од 42 седмици. Понекогаш породувањето се индуцира или предизвикува помеѓу 41-та и 42-та седмица.
* Водењакот е пукнат, но породувањето се уште не започнува. Повеќето жени се пораѓаат во рок од 24 часа од пукањето на водењакот, но ако не се случи тоа се јавува опасност од појава на инфекции кај бебето.
* Кога бебето расте премногу бавно.
* Нема доволно плодова вода.
* Комликации кога мајката е Rh-, а бебето е Rh+.
* Вискок крвен притисок или преклампсија кај мајката.
* Дијабетес, заболување на бубрезите или некоја друга болест кај мајката. Во овакви случаи понекогаш породувањето се предизвикува во 38-та седмица од бременоста....

http://www.tvoebebe.com/BREMENOST/inducirano.php

Annabel
Редовен член
Редовен член
Мислења: 490
Придружен: 09 Nov 2009, 21:21
Им се допаднал: 13 пати

Re: Индуцирано породување - провокација

Post by Annabel » 18 Mar 2010, 16:06

Јас се породив со провокација, за два саати бев породена. Отидов отворена 5-6 см, па да не чекаме. (drool)

Anabanana
Нов член
Нов член
Мислења: 44
Придружен: 30 Mar 2011, 14:12
Им се допаднал: 2 пати

Re: Индуцирано породување - провокација

Post by Anabanana » 07 Apr 2011, 16:19

И јас се породив со провокација....бев отворена доволно, но неможев да напнам како што треба, па веднаш откако ми ја ставија провокацијата со 3 напнувања се породив ( еднаш за да излезе главата, вториот пат за да излезе цело и третиот за постелката ) (thumbsup) (thumbsup) (thumbsup) а седев на бокс 4 саати. . . како не ми ја ставија порано ...... (hair)

Ana.I
Домашен член
Домашен член
Мислења: 523
Придружен: 27 Oct 2010, 22:03
Им се допаднал: 8 пати

Re: Индуцирано породување - провокација

Post by Ana.I » 26 Apr 2011, 12:03

Јас се породив со провокација,прво имав болки од кај 5 сабајлето до 6 попладне,а воопшто не се отварав,а накај 6 попладне болките престанаа,имав многу намалена плодова вода,бидејки дома ми пукна водењакот и во 7 ипол навечер ми ставија провокации,до 11 ипол се отворив 9 прсти и се породив природно,а имаше големи шанси да завршам на царски,ама за тоа ке ви пишам друг пат

srcka
Нов член
Нов член
Мислења: 29
Придружен: 27 Oct 2010, 11:50
Им се допаднал: 1 time

Re: Индуцирано породување - провокација

Post by srcka » 26 Apr 2011, 12:57

i jas se porodiv so provokacija na bolnica mi go puknaja vodenjakot i mi stavija infuzija za bolki ,pa od 8 sabajle do 6 porucek imav ogromni bolki i tesko se otvorav i bebeto ne mozese da izlezi i odvaj se porodiv,Na nikoj ne vi preporacuvam so provokacija osven ako e neophodno inaku prirodno si e prirodno koga saka togas da si izlezi a ne so sila

Anabanana
Нов член
Нов член
Мислења: 44
Придружен: 30 Mar 2011, 14:12
Им се допаднал: 2 пати

Re: Индуцирано породување - провокација

Post by Anabanana » 03 May 2011, 15:57

Јас па имав позитивно искуство со провокацијата....зошто имав ненормални контракции, и отворена бев доволно, едноставно незнаев и неможев повеќе да напнувам. Откако ми ја ставија провокацијата 3 големи напнувања беа доволни за да се заврши се ....и баш на анестезиологот му реков што не ми ја стави порано, а не да се мачам со контракциите 4 саати. Вака се заврши за 10 мин. (laugh1)

t.nade
Нов член
Нов член
Мислења: 9
Придружен: 20 Dec 2010, 22:05

Re: Индуцирано породување - провокација

Post by t.nade » 12 Aug 2011, 21:27

zdr devojki na ovaa te,a jas sum ekspert, mozam predavanja da vi drzam (smile) (smile) (smile) kraen termin mi e 11.02, jas na 21 nemam aber od bolki, od kontrakcii ni K, na 21.02 ostanuvam vo bolnica da vidat sto se slucuva, a strumfetka uziva vo meseto na mama. Mi stavaat stres test ne reagiram, sledniot den provokacija, po nea uste edna i na kraj po edna nedela molakanje strumfetka ja nateravme da dojde na svet so vaginaleta-prostin, ama kolku trudnici docekav i isprativ taa edna nedela samo jas si znam, pocna da me tepa psiha, sala na strana ama mi bese horor....

Star
Нов член
Нов член
Мислења: 26
Придружен: 27 Apr 2012, 15:10
Им се допаднал: 2 пати

Re: Индуцирано породување - провокација

Post by Star » 20 Oct 2012, 13:28

Еве и јас се мачам денес ми е краен термин бев на цтг има слаби контрекции а не сум воопсто отворена постелицата ми била износена а плодовата вода матна ми предлозија да ми стават таблета за да предизвика отваране па за 3 сати треба да одам пак наа цтг и да размислам дали ке цекам природно или со таблетата во моментов мозокот не ми работи не знам со да прам докторот е за поборзо оти бебето нема корист со седи внатре леле давајте некој совет (ner)

Pcelka
Нов член
Нов член
Мислења: 75
Придружен: 18 Sep 2012, 22:56
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 22 пати

Re: Индуцирано породување - провокација

Post by Pcelka » 21 Oct 2012, 01:09

Star cim doktorot ti vika taka ako imas doverba vo nego odi izlesni si se i guskaj si ja bebuska Ajde so lesno da si pomines na poragjaj bez panika i strav pa cekame da ne castis

Nadja
Редовен член
Редовен член
Мислења: 445
Придружен: 26 Aug 2012, 19:03
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 52 пати

Re: Индуцирано породување - провокација

Post by Nadja » 26 Oct 2012, 14:50

Јас се породив со две провокации. Не можев да се отворам. Кога ме примија во болница бев отворена 3 прсти. После 10 часа се отворив 5 прсти. После тоа ми дадоа една провокација, па после 2-3 часа уште една.

Одговори

Return to “Породување”