Во што го изнесовте бебето од родилиште?

Сите теми што се поврзани со породувањето. Термин за породување, болница, искуства итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Во што го изнесовте бебето од родилиште?

Post by Lejla7 » 29 Jan 2015, 16:15

Тебе те чекав да пишеш и конечно се јави. Значи добро сум размислувала.
Фала многу Мики.

Е сега, имам уште едно прашање за тебе - во упатството на нашиот транспортер пишува да не се облекува бебето дури ни во snowsuit ниту winter jacket затоа што тоа може да ја намали безбедноста на бебето во транспортерот, па не знам дали да му го облекувам скафандерчето што го купивме (не е многу дебело), или откако ќе го врземе со каивчињата да го покријам со потенко ќебенце (така пишува во упатството). Што мислиш ти?

пс Ова не е соодветна тема, па ако можеш пиши ми мејл дали бебињата ги однесе кај Видоевски, на колку месеци, како си задоволна и каде можам да го најдам. Многу фала за се (big-hug)

Miki
Домашен член
Домашен член
Мислења: 600
Придружен: 09 May 2012, 17:27
Му се допанале: 33 пати
Им се допаднал: 133 пати

Re: Во што го изнесовте бебето од родилиште?

Post by Miki » 29 Jan 2015, 19:51

Lejla, mislam deka ne e problem skafanderot. Toa mislam deka se odnesuva za zadusuvanje. Gledaj samo da mu e licenceto otvoreno da ima ubavo struenje na vozduh. Normalno, ako skafanderot mu e golem, moze kutroto da se izgubi vo nego da pliva i toa e rizikot. Kje gledas da ne se sluci toa sekako. Ili na pr kapa nad oci i nose da mu se spusti. Ne veruvam od odenje od bolnica doma deka kje trgnes oci od nego :))) ama opsto.

Ti planiras kraj na mart da se porodis, taka :) Togas znae i 10-15 stepeni da bide. Imaj si kjebence za da ne pritreba samo :)


Drug sovet...najubavo ako imate baza za transporterot, montirajte ja vednas, spored upatstvo!!! I probajte/naucete dvajcata kako se montira transporterot. Togas vo guzvata i vo brzanje se pravat propusti. Ne e space shuttle, ama treba da se znae kako pravilno se vrzuva (bazata kako se montira ili kako se vrzuva transporterot so kaisite na kolata).

Miki
Домашен член
Домашен член
Мислења: 600
Придружен: 09 May 2012, 17:27
Му се допанале: 33 пати
Им се допаднал: 133 пати

Re: Во што го изнесовте бебето од родилиште?

Post by Miki » 29 Jan 2015, 20:39

Lejla7 wrote:Фала ви девојки (kup) Знам дека непотребно паничам за одредени работи, но таква сум..
Ми беше во план и онака да си купам плик ќебенце. Ќе заврши работа?
По мене плик ќебе не ти треба. Ти ќе имаш пролетно бебе :)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Во што го изнесовте бебето од родилиште?

Post by Lejla7 » 29 Jan 2015, 21:09

Miki wrote:
Lejla7 wrote:Фала ви девојки (kup) Знам дека непотребно паничам за одредени работи, но таква сум..
Ми беше во план и онака да си купам плик ќебенце. Ќе заврши работа?
По мене плик ќебе не ти треба. Ти ќе имаш пролетно бебе :)
Се фино, уште да можам и на бабите да им објаснам дека март и не мора да биде толку ладно за плик ќебе / подебело ќебе. Секоја има своја идеја во што да се извади бебето од болница, ама веќе ќе почнам да викам.

За транспортерот, и мене ми е во план да го пробаме монтирањето однапред. Ќе биде овие денови, секако ќе повежбаме (smile) Но посебна база нема, едноделен е, не знам точно на што мислиш односно не сум ни видела некој поинаков.

Фала ти многу за се. (a2)

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Во што го изнесовте бебето од родилиште?

Post by happiness » 29 Jan 2015, 23:19

Bebe gi go doterav vo shpihozni plavi so goolemo zajace soshieno na stomaceto,imav komplet bodice corapcinja rakavicki i kapce i nosev kebe plik ama ne e debelo tuku proletno ne e polno so futer vnatreshnosta e kako frotirka a od nadvoreshnata si ima amblemi go stavivme vo kebenceto i taka vo transporter..zapravo taka napravi sestrata koja go oblekuvashe
Kaishi ne mu staviv bebe e malecko propaga celo vo transporterot i mi beshe dovolno zashtiteno ...
I jas kako filigran koga go nosev na sistematski mu stavav tetra pod gazeto oti mi beshe mnogu svitkano..Mozi da e toa fetusna polozba ama posle poroduvanje ne e poke fetus tuku bebe i site pedijatri sovetuvaat ramna povrshina za bebe...
Ne sme daleku od bolnica mm si vozese bavnoo i pretpazlivo e sega kako vozat drugite to e druga prikazna....

Miki
Домашен член
Домашен член
Мислења: 600
Придружен: 09 May 2012, 17:27
Му се допанале: 33 пати
Им се допаднал: 133 пати

Re: Во што го изнесовте бебето од родилиште?

Post by Miki » 30 Jan 2015, 06:42

Lejla, nemoj da vikas na babite, samo ignoriraj :) Ne go cekase i ne se macese ti so godini, za da nemas pravo da kazes kakvo kjebe treba :)

Transporterot moze da se pricvrsti vo kola so kaisite. No mnogu pobezbeden ( a i polesen za koristenje) e ako se pricvrsti so ISOFIX. Ne znam dali znaesh, pa da si kazam...toa e bezbednosen sistem na zadnite sedista vo kolata, kako dve kuki se. Na toa se pricvrstuva eden del kako baza i toj stoi fiksen vo kolata. Na nego se pricvrstuva transporterot (se stavav i kliknuva). Mozno e bazata da se kupuva posebno.

Vaka nekako izgleda...
http://s15.postimg.org/p44c81v4b/Baza_R ... erozkl.jpg

Miki
Домашен член
Домашен член
Мислења: 600
Придружен: 09 May 2012, 17:27
Му се допанале: 33 пати
Им се допаднал: 133 пати

Re: Во што го изнесовте бебето од родилиште?

Post by Miki » 30 Jan 2015, 06:46

Tvrdam...bebinjata ne se mali i mora da se vrzat so kaisite od transporterot. Ako transporterot e od 0+, ne deka ne treba tuku ne smee da se stava kjebe odozdola.
Ako e ladno, kjebeto se stava odozgora, nad kaishite.

Miki
Домашен член
Домашен член
Мислења: 600
Придружен: 09 May 2012, 17:27
Му се допанале: 33 пати
Им се допаднал: 133 пати

Re: Во што го изнесовте бебето од родилиште?

Post by Miki » 30 Jan 2015, 06:55


Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Во што го изнесовте бебето од родилиште?

Post by Lejla7 » 30 Jan 2015, 09:19

Imame Isofix sistem vo kolata, ama navistina ne znaev deka vaka treba da izgleda bazata. Mnogu lesno za stavanje. Ne sum videla vo prodavnica kaj nas, moze se poskapi i ne gi nosat zosto ne se prodavaat. A moze i jas ne sum se interesirala dovolno (scratch) A kolku polesno bi ni bilo mesto so kaisi da montirame, ama ete, bidna veke..

Inaku so mm se dogovorivme, zdravje, kako i da go "spakuva" bebeto sestrata, nie ke si go namestime ubavo vo kola, vrzano so kaisi. Tocno deka bebinjata se mali no racinjata i nema sto da mu gi protnuvas, kaisite se mestat mnogu lesno. A ne gledam poenta bebe da e vo transporter nevrzano, ne znam kako da go drzis i kolku bavno da vozis, edna macka na ulica, naglo kocenje i ne daj Boze leta od race i transporter. A sto se odnesuva do kicmata, 10 minuti vozenje so kola vo transporter mislam deka i nema da napravat steta, poveke steta spored mene ima vo slucaj koga e nevrzano.

Fala vi na site za razmisluvanjata i iskustvata.

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Во што го изнесовте бебето од родилиште?

Post by happiness » 30 Jan 2015, 12:41

Lejla7 wrote: . A sto se odnesuva do kicmata, 10 minuti vozenje so kola vo transporter mislam deka i nema da napravat steta, poveke steta spored mene ima vo slucaj koga e nevrzano.
.
mi dojde idea deka ova e napisano za tetrata koja ja stavav pod gazeto... znaci temava e " vo sto go iznesovte bebeto od rodilishte" i togash bebe ne beshe vrzano i kako sto procitav poveketo sto sme pisale sme imale ist slucaj....no nikako toa ne smee da bide slucaj so site jas nemam protiv da go vrzish bebe od prv den oti jas taka ne sum napravila....ke si pravish kako sto te sovetuva srceto...

e sega koga go nosev na sistematski (i ova go imam napisano) stavav terta i go vrzuvav so kaishite normalno...

Одговори

Return to “Породување”