Во што го изнесовте бебето од родилиште?

Сите теми што се поврзани со породувањето. Термин за породување, болница, искуства итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Во што го изнесовте бебето од родилиште?

Post by Lejla7 » 30 Jan 2015, 14:58

Se e vo red sto si napisala Happiness, moze jas malku zgresiv so naslovot na temata - ama me interesirase i oblekata, a i nacinot na transportiranje na bebeto vo transporter. Ne znam kako poinaku da ja naslovam.

I ne e mojot post nasocen nitu protiv tvoeto mislenje nitu protiv necie drugo, sekoj si razmisluva na svoj nacin i ima svoe iskustvo. Ne me sfakaj pogresno. A mozebi i si barav malku potkrepa za moeto razmisluvanje. Nema lutenje. Od poveke iskustva i razmisluvanja, polesno ke odlucis, neli? (thumbsup)

Ama ocigledno samo kaj nas sestrite imaat problem so stavanje na decata i vrzuvanje vo transporter, sekade na zapad gi stavaat uste od prviot den so preporaka od ortoped. A i znaete deka ima veke zakon i kaj nas - bebe i dete mislam do 12 godini ne smeat da se vozat vo kola bez upotreba na transporter/sediste. Malku zadocneto za razlika od drugite zemji, no verojatno ke se navikneme. I nie i doktorite i sestrite.

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: Во што го изнесовте бебето од родилиште?

Post by Bube » 30 Jan 2015, 16:59

Da da mmoze za sestrite im se seuste novi ovie pomagala. Duri I da insistiras da go vrzat bebeto - nema. Jas na dvapati I spomnav I vi napisav vo prethodniot post koe bese nejzinoto obrazlozenie.
No lelja kako sto rece, ako I tebe ti se pogodi takva sestra vo kolata ke si go namestis kako sakas. Jas nemozev da ja razmestuvam, pusti strav :) first time mommy (rad)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Во што го изнесовте бебето од родилиште?

Post by Lejla7 » 30 Jan 2015, 17:55

A be Bube, da si ziva i zdrava, ama me iznasmea so first time mummy...koj znae i jas kakva ke sum iako sega mnogu se silam (laugh1) tuku maz mi e popriseben i pomalku plasliv, pa toj ke mesti ako jas ispanicam. Da stignam do tamu pa ke vi pisam kako sum pominala (bu)

anabejbi
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1522
Придружен: 21 Nov 2012, 17:19
Му се допанале: 462 пати
Им се допаднал: 850 пати

Re: Во што го изнесовте бебето од родилиште?

Post by anabejbi » 30 Jan 2015, 18:59

М. го изнесовме од болница во корпа која се монтира на количка а и во кола се врзува со каишите. Навистина ми беше многу практична, доколку патувате и имате зимско дете идеална е и за прошетки и за патување, во неа бебето може да биде и 12 часа за разлика од транспортерот.
Еве слика како изгледа.

http://s7.postimg.org/e8ujrok5n/images_bl.jpg

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Во што го изнесовте бебето од родилиште?

Post by ripcence » 30 Jan 2015, 21:12

Големите две не ги изнесов во транспортер (незнам ни дали имало тогаш (scratch) ) имав корпа рамна која се закопчува со патенти како прекривка, значи во таа нема појаси ниту пак може да се обезбеди со појаси од кола, па ги чувал господ фала му.
Најмалиот го носевме во транспортер, е и он роден 31Март и се до денот до излегување од болница надвор беше вистинска пролет, но кога излегувавме се врати зимата (unsure) имав спремено боди на кратки, и памучно дводелно комплетче, чорапчиња и капче, тоа ми се гледаше како малку облека па го завиткав во кебенце и така го ставивме во транспортер-без појаси, само транспортерот го зацврстивме. На следните возења, му ги ставав појасите, па кебенце одозгора, ама и подобро ми беше облечен, летото ставав тетра пеленка одоздола бидејки се потеше, па му ја менував по потреба. Во врска со скафандери и јакнички, ниту во транспортер, ниту во седиште не се препорачува да се носи шушкаво заради безбедност од лизгање, шушкавиот материјал лесно може да се излизга-извади од појасите, и сега кога го возиме во седиште (само да напоменам, појасите на транспортерот не му пречеа, а сега се бориме со овие од седиштето) јакничката му ја соблекувам во кола, па пред излегување му ја облекувам.
На толкацко мало бебенце вистинска умешност е да се спастрат појасите (smile)
Само господ да ги чува, тоа е најважно, не дека се контрам Мики те поддржувам потполно, ама ете пред некој месец имаше семејсво што со кола влетаа во река, бебето не го спасија бидејќи неможеле да ги откопчаат појасите од транспортерот. (cry1) (sad1)

Miki
Домашен член
Домашен член
Мислења: 600
Придружен: 09 May 2012, 17:27
Му се допанале: 33 пати
Им се допаднал: 133 пати

Re: Во што го изнесовте бебето од родилиште?

Post by Miki » 30 Jan 2015, 21:21

Oooooof...bolna tema i nikoj nejke da misli na toa....ama...
Sepak mislam deka ne e nase dali sakame ili ne. Taka nalagaat bezbednosnite standardi. Isto kako so patnici vo avtomobil. Moras da vrzesh kaish, ama te stega ti smeta...moras. Nekogas kje se pokaze pogubno...ama vo povekje slucai spasuva zivoti.
Ripcence fala za informacijata za shushkavci i kaisi...ne znaev.

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Во што го изнесовте бебето од родилиште?

Post by Lejla7 » 30 Jan 2015, 22:42

E pa skafanderot otpaga (thumbsup)

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Во што го изнесовте бебето од родилиште?

Post by Vesela » 03 Feb 2015, 16:20

Sinko vo transporter go iznesovme. Ama za obleka bese smesno sinko e roden vo mart I jas koga otidov vo bolnica bese ladnicko ( vo zima vlegov, vo prolet izlegov) pa si sopremiv topla obleka za zemanje ( more dzempercinja pleteni, kebence pleteno......) arno ama koga ne pustaa od bolnica edno toplo vreme Prava prolet. Koga vide sestrata sto sum donela za oblekuvanje na sinko kosa I se krena.Go oblece samo vo bbodi I spilhozni. Se ostanato vo torba :)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Во што го изнесовте бебето од родилиште?

Post by Lejla7 » 03 Feb 2015, 19:14

Da si spremam znaci dve alternativi - potopla obleka i poproletna. Oti i nie sme vo mart, zdravje od Boga. Kaj nas ne mozes po godisno vreme da se orientiras, mora sprema vremenskite uslovi samiot den.

imambebe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1603
Придружен: 30 Apr 2011, 00:18
Му се допанале: 216 пати
Им се допаднал: 588 пати

Re: Во што го изнесовте бебето од родилиште?

Post by imambebe » 12 Feb 2015, 11:31

Давид е летно бебе, но сепак и нормално не го изнесовме по кратки ракави (laugh1) . Имав спремено, а и така го облече сестрата- хулахопчиња и пантолонки со ногавици, горе боди со краток ракав и блузичка со долг ракав, па и капче на глава-како зајче беше капчето со ушиња. Се беше бело и памучно од трикотажа Пелистер. Го ставивме во транспортер, малку покриен со памучна тенка пеленка од истата фирма, значи не најобична пелена. Мм го носеше во раце транспортерот, а Д не беше врзан и во кола седеше до мене и спиеше, тој ден спиеше најмногу затоа сега наплаќа. Ве гушкам сите.

Одговори

Return to “Породување”