Присуство на таткото на породувањето

Сите теми што се поврзани со породувањето. Термин за породување, болница, искуства итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Nespretna
Домашен член
Домашен член
Мислења: 553
Придружен: 17 May 2012, 05:21
Му се допанале: 86 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Присуство на таткото на породувањето

Post by Nespretna » 21 Jan 2013, 02:04

Да се пофалам, мм машки го издржа целиот пораѓај.Дури и на крај за царски кога беше одлучено да ме прават, бидејќи бев со целосна анестезија, не смееше да присуствува, но тој инсистираше и ја пресече папочната врвца. Многу го сакам!!! (rad) (rad)

happy cumulus
Домашен член
Домашен член
Мислења: 759
Придружен: 13 Oct 2011, 04:57
Му се допанале: 83 пати
Им се допаднал: 169 пати

Re: Присуство на таткото на породувањето

Post by happy cumulus » 21 Jan 2013, 04:00

Браво за тм, Неспретна! Мм присуствуваше на царскиот рез и машки го изгледа. И уште не ме оставил (laugh1).

Herra
Редовен член
Редовен член
Мислења: 264
Придружен: 12 Dec 2011, 03:13
Му се допанале: 107 пати
Им се допаднал: 22 пати

Re: Присуство на таткото на породувањето

Post by Herra » 15 Feb 2013, 19:31

Женички да ве прашам, во кои болници е дозволено мм да присуствува за време на породувањето? Дали само по приватниве или и на ГАК може? Тоа некоја посебна процедура е или како иде? Ајде ве молам некоја информација што како (tongue)

Hera
Домашен член
Домашен член
Мислења: 736
Придружен: 20 Nov 2010, 23:27
Му се допанале: 89 пати
Им се допаднал: 75 пати

Re: Присуство на таткото на породувањето

Post by Hera » 15 Feb 2013, 20:08

Херра еве сега гледам дека и пост имам напишано на оваа тема. Од толку голема желба и планови да биде со мене на пораѓај, кога започнаа болките мојот маж се изгуби, а не јас. (laugh1) Ја прашав сестрата што ме прими на ГАК дали има можност мм да присуствува на пораѓајот и ми кажа дека може ама подобро да не бил. (smile) Гледајќи го во која состојба е јас одлучив да си одам сама. (smile) Е повеќе не потпрашав како и кога може да се придружи, сигурно откако ќе те однесат на бокс зошто прво те носат во соба-чекална во која имаше 8 жени мислам. А еве ми се враќа сликата сега и од боксовите. Собите-боксови, како да ги речам не знам, се во ходник, се гледаат една спроти друга и цел преден дел им е со стакло. Е сега не знам како би се чувствувале мажите кога ќе ве гледаат вас и жената од спротива и ќе ги слуша сите во другите боксовите, ние моментално бевме 3-4 мислам.

Nadja
Редовен член
Редовен член
Мислења: 445
Придружен: 26 Aug 2012, 19:03
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 52 пати

Re: Присуство на таткото на породувањето

Post by Nadja » 15 Feb 2013, 22:22

Samo vo privatnite bolnici dozvoluvaat prisustvo na tatkoto na poroduvanjeto. Vo drzavna dozvoluvaat samo so vrski.

Mimi Bella
Редовен член
Редовен член
Мислења: 258
Придружен: 04 Jul 2013, 11:06
Му се допанале: 100 пати
Им се допаднал: 68 пати

Re: Присуство на таткото на породувањето

Post by Mimi Bella » 12 Sep 2013, 15:51

Naslovot na temava me potreti na edna sega i moram da ja napiram.
Otisle maz i zena vo bolnica yenata da se poragja, tatkoto rakal da prisustvuva na poragjajot i mu dozvolile, ja gledal zenata nekoe vreme kako stenka,vreska, se previva i vo eden moment se onesvestuva. Go iznele vo iodnik nekako go osvestile, vo megjuvreme zenata se porodila, izleguva doktorot i mu veli vi cestitam gospodine dobivte prekrasna kerka, a tatkoto veli oof fala ti Boze devojce e , newa da gi trpi moite maki (rolll)
Mislam deka me razbravte (laugh1)

Emilija85
Член
Член
Мислења: 200
Придружен: 20 Nov 2012, 16:33
Му се допанале: 63 пати
Им се допаднал: 73 пати

Re: Присуство на таткото на породувањето

Post by Emilija85 » 12 Sep 2013, 16:24

На подготвителните часови во ГАК ни кажаа дека може мажите да присуствуваат, но дека нема голема заинтересираност. Мм не би, но искрено ни јас не сакам ниту тој ниту било кој друг близок да присуствува, мислам дека сум многу посилна кога сум сама (scared)

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Присуство на таткото на породувањето

Post by Vesela » 12 Sep 2013, 16:45

ММ цело време беше со мене, се додека не ме однесоа во операциона сала( и тој сакаше да влезе ама не го пуштија). Искрено јас не сакав да биде до мене. Само паника ми праваше повеќе. Во секој случај храбро од негова страна.

Sashka
Администратор
Администратор
Мислења: 869
Придружен: 01 Oct 2009, 22:08
Му се допанале: 1150 пати
Им се допаднал: 550 пати

Re: Присуство на таткото на породувањето

Post by Sashka » 22 Sep 2013, 21:11

И мм беше со мене се додека не отидовме во породилната сала (smile) Мислам дека ако побарав ќе дојдеше и таму, ама знаејќи го него не ни помислив на тоа, да не треба дупла екипа на д-ри (rolll)

mamigabi
Редовен член
Редовен член
Мислења: 250
Придружен: 19 Jul 2013, 13:49
Му се допанале: 216 пати
Им се допаднал: 142 пати

Re: Присуство на таткото на породувањето

Post by mamigabi » 29 Sep 2013, 14:10

Јас сакам мм да присуствува на пораѓањето, некако ќе бидам посмирена и тој се согласува само треба врски да се фатат.Нека трпи и тој малку, заедно да го споделиме тоа (laugh1)

Одговори

Return to “Породување”