Присуство на таткото на породувањето

Сите теми што се поврзани со породувањето. Термин за породување, болница, искуства итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Marina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 643
Придружен: 22 Mar 2011, 15:00
Location: Giessen,Germany
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 20 пати

Re: Присуство на таткото на породувањето

Post by Marina » 31 Mar 2011, 09:59

i mm saka da prisustvuva na poragjajot i da ostane so mene vo bolnica celo vreme, a koga bevme na informativna vecer vo bolnicata on prasa dali smee da ja presece papocnata vrvca i mu rekoa deka moze, i toa epten me zacudi,nema valjda sam da ja presece ,sigurno mora da se zapazi nesto ;) ama se raduvam sto si odluci taka,barem nema da bidam sama,i ke me smee koa ke imam bolki, toa e sigurno ;)

Carolina02
Нов член
Нов член
Мислења: 20
Придружен: 13 Mar 2011, 02:18
Им се допаднал: 1 time

Re: Присуство на таткото на породувањето

Post by Carolina02 » 31 Mar 2011, 12:59

Moeto iskustvo so taa tema ... Jas se porodiv pred 5 meseci . a mojot sprug bese prisuten celo vreme a se poragav celi 15 h na boks :) Poragajot bese vo Italija bidejki tuka i ziveeme. Toj izdrza maski i mene mi bese epten golema potpora me hrabrese , me drzese za raka celo vreme i na kraj mislam deka mazot poveke ja ceni vrednosta na zenata ... (smile) (b4)

Carolina02
Нов член
Нов член
Мислења: 20
Придружен: 13 Mar 2011, 02:18
Им се допаднал: 1 time

Re: Присуство на таткото на породувањето

Post by Carolina02 » 31 Mar 2011, 13:36

Carolina02 wrote:Moeto iskustvo so taa tema ... Jas se porodiv pred 5 meseci . a mojot sprug bese prisuten celo vreme a se poragav celi 15 h na boks :) Poragajot bese vo Italija bidejki tuka i ziveeme. Toj izdrza maski i mene mi bese epten golema potpora me hrabrese , me drzese za raka celo vreme i na kraj mislam deka mazot poveke ja ceni vrednosta na zenata ... (smile) (b4)
a i bev prijatno inenadena koga maz mi ja presece papocnata vrvca i go dopre posledokot ... (smile)

Happy_Mommy
Домашен член
Домашен член
Мислења: 630
Придружен: 17 May 2011, 21:34
Location: USA
Му се допанале: 5 пати
Им се допаднал: 42 пати

Re: Присуство на таткото на породувањето

Post by Happy_Mommy » 09 Dec 2011, 20:28

Mm bese prisuten na poragajot i toa iskustvo i dozivuvanje ne bi go menuval za nisto, epten e gord (smile) Mene mi bese golema podrska i ohrabruvanje. Jas namesto za krevetot, za naponite se drzev za nego. Posle poroduvanjeto mi prizna deka iako se dogovorivme da bide prisuten toj planiral da izleze koga se ke zapocne ama me sozalil (smile) Ja presece papocnata vrvca i prv si ja zema kerkata...

Marina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 643
Придружен: 22 Mar 2011, 15:00
Location: Giessen,Germany
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 20 пати

Re: Присуство на таткото на породувањето

Post by Marina » 09 Dec 2011, 22:16

потпис на постот од хепимам,на сите што се пред пораѓај им препорачувам да си го земат мажот или дечкото,без него немаше да биде толку убаво искуство,многу ми помогна тоа што тој беше таму поготово последниот саат кога беа болките многу силни и непознати за мене.ја пресече папочната врвца,и одма си го земав бебуш на гради,така лежевме и се галевме два саати (love5) (love5) (love5) аххх преубаво искуство, сега уште едно би можела да родам (rad)

happy cumulus
Домашен член
Домашен член
Мислења: 759
Придружен: 13 Oct 2011, 04:57
Му се допанале: 83 пати
Им се допаднал: 169 пати

Re: Присуство на таткото на породувањето

Post by happy cumulus » 01 Feb 2012, 18:19

Дури сега ја гледам темава. Мм беше со мене на пораѓај. И се покажа похрабар одшто очекував. Мене ми пукна водењакот 2 и пол на пладне. Бев со болки до наредниот ден до 12 и пол. И на крај ме породија со хитен царски рез. Јас бев свесна за време на царскиот (траеше 5 мин), ама не можев да видам ништо. Ама докторот го праша мм дали сака да гледа и тој рече да! Ме изненади, мислев дека ке му се слоши. Но тој гледаше, мене ме стискаше за рака и почна да плаче од радост кога Иан почна да плаче. Тој па почна да плаче уште само главата му ѕиркала (smile).
Дури бев со болки, мм беше мојата најголема помош. Менував положби, а тој ми помагаше со масажа на долната кичма, како што не учеа кога бевме на часови за пораѓање. Многу позитивно искуство за мене и му препорачувам на секој доколку има шанса и секако доколку таткото сака, да си го земе за на пораѓај.

bellasofija
Нов член
Нов член
Мислења: 6
Придружен: 17 May 2012, 13:43

Re: Присуство на таткото на породувањето

Post by bellasofija » 21 May 2012, 22:04

I mojot soprug prisustvuvase na poragajot ... bese prisuten celo vreme dodeka bev vo bolnica si idese samo za spienje doma. mi bese golema podrska vo tie denovi ...
Koga pocna poragajot ja stiskav tolku silno negovata raka sto otposle mi prizna kolku go bolelo.
Za nego najmil cin e koga se rodi kerkickata i koga go videl moeto lice celo so olesnuvanje ., (smile) (smile)
I on ja presece papocnata vrvca (thumbsup)

Shiloh
Нов член
Нов член
Мислења: 14
Придружен: 07 Jun 2012, 15:22

Re: Присуство на таткото на породувањето

Post by Shiloh » 14 Jun 2012, 15:01

Мм не е воодушевен од идеата сега за сега, може ќе се предомисли до тогаш. Како и да е, не му замерувам, и јас не можев да догледам на You Tube,а тек во живо.

Nate33
Нов член
Нов член
Мислења: 3
Придружен: 27 May 2012, 23:40

Re: Присуство на таткото на породувањето

Post by Nate33 » 28 Jun 2012, 00:18

mm isto taka prisustvuvase na site 3 poragaja, jas se poragav vo Remedika i tie dozvoluvaat prisustvo na tatkoto za vreme na pregledite a i za poragaj. Toj e mnogu hrabar covek a i mnogu pozitiven, ednostavno milo mi bese sto toj bese do mene, me ohrabruvase i mi kazuvase koga ke ja videse za prv pat glavata i taka bas bese dobro, inaku so site 3 decinja jas imav brz i lesen poragaj imav bolki no izdrzuvav..
Isto taka toj imase zelba da ja presece papocnata vrvca i go napravi toa. Mi bese drago sto mozev da gi vidam negovite custva i reakcii koga ke gi videse bebinjata prv pat bese prekrasno, Interesno e toa sto toj ne samo sto prisustvuvase na poragajot tuku sekogas bese so bebinjata koga ke go odnesea da go pregledata znaci bese so niv postojano, mnogu me raduvase toa.

Nespretna
Домашен член
Домашен член
Мислења: 553
Придружен: 17 May 2012, 05:21
Му се допанале: 86 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Присуство на таткото на породувањето

Post by Nespretna » 28 Jun 2012, 17:57

Порано кога сме правеле муабет, ниту јас, ниту мм не сме сакале да присуствува тој. Сега немаме паднато на муабет, ама како расте мешево, јас некако мислам дека ќе биде многу подобро доколку и тој присуствува на пораѓајот. Треба полека да го подготвувам, иако мислам дека ќе биде mission imposible, оти мм е многу гадлив. Порано викаше, ако бил он на пораѓајот, демек веќе немало да му текне на (dve) .
Ама како што сме сега со пајажинки, мислам дека едвај ќе чека да се породам за да (ttc)

(rolll) (rolll)

Одговори

Return to “Породување”