Присуство на таткото на породувањето

Сите теми што се поврзани со породувањето. Термин за породување, болница, искуства итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Annabel
Редовен член
Редовен член
Мислења: 490
Придружен: 09 Nov 2009, 21:21
Им се допаднал: 13 пати

Re: Присуство на таткото на породувањето

Post by Annabel » 18 Mar 2010, 16:12

И мм се гади од инекции и игли. Ама покажа неверојатна храброст и смиреност. Беше презадоволен и рече дека воопшто не му беше гадно. Додека течеа инфузиите со епидуралната анестезија и провокацијата бевме сами во родилната сала и уживавме заедно чекајќи го бебето да се роди. Искрено, многу ми беше убаво...

Учествуваше во земањето на матични клетки, т.е.ја мешаше крвта во кесичката (инаку во други случаеви паѓа во несвест од крв (laugh1) )

bibusoh
Нов член
Нов член
Мислења: 36
Придружен: 26 Mar 2010, 22:18
Им се допаднал: 1 time

Re: Присуство на таткото на породувањето

Post by bibusoh » 26 Mar 2010, 22:31

Dragi moi,
Mojov bese so mene na poragajot i samo me nervirase nisto drugo (mad1) , zdravje za narednoto ne bi sakala da go imam so mene. Jas ne bi vi preporacala da gi imate sopruzite so vas, em ke bidat zgrozeni od se sto izleguva posle bebeto, em nema da znaat kako da reagiraat ( barem mojov bese kako cuknat ). (unsure)

Kjara
Модератор
Модератор
Мислења: 439
Придружен: 11 Nov 2009, 17:48
Им се допаднал: 6 пати

Re: Присуство на таткото на породувањето

Post by Kjara » 26 Mar 2010, 22:36

(rolll) (rolll) (rolll) (rolll) lele me iznasmea (rolll) jas mislam deka i mojot bi bil takov (rolll)

mia
Нов член
Нов член
Мислења: 6
Придружен: 24 Jun 2010, 16:46

Re: Присуство на таткото на породувањето

Post by mia » 29 Jun 2010, 14:00

vo pocetokot na bremenosta vikav sama ke se poragam ,ama nisto maz mi bese so mene i iskreno da kazam bas mi godese sto e do mene dobivav nekako sila dodusa lesen poragaj imav i plus uspeav so maz mi i da se skaram zs toj se rasplaka koga vikav i jas auuu toj placi a mene me boli f.... o... i sestrava pocna da se smee ako imate sansa mislam deka e mnogu ubavo iskustvo i za dvajcata

sanjicka
Нов член
Нов член
Мислења: 72
Придружен: 06 Dec 2010, 00:15

Re: Присуство на таткото на породувањето

Post by sanjicka » 10 Dec 2010, 13:05

Jas sakam mojot soprug da prisustvuva koga jas ke se poragam. Inace tuka vo Holandija mazot mora da sedi so zenata na poragaj ne e kako vo Makedonija

Marija
Нов член
Нов член
Мислења: 40
Придружен: 24 Oct 2010, 10:00

Re: Присуство на таткото на породувањето

Post by Marija » 10 Dec 2010, 17:43

Jas uste na toa pole razmisluvam. mojov e isto taka panicar mu se losi od krv odma bledee mi e strav da ne padne vo nesvest, sto e najinteresno ne prizvava a saka da prisustvuva na poragajot i vika deka ke nemal gajle (thumbsup) . Koga go vode bebeto samo sto izlezeno na edni nasi prijateli mi vika lele kakvo bese celoto so krv i belo na nego. On misli bebeto ke izleze obleceno (rolll) . Inaku mi e ogromna podrska sega epten e vnimatelen sreken (love5) . Ama za togas mi e strav da ne mi padne vo nesves pa da me iznervira dodeka mu ragam since pa da ne znam dali jas da se gledam ili nego da go mislam (smile) . E aj sega help!!!

Ana.I
Домашен член
Домашен член
Мислења: 523
Придружен: 27 Oct 2010, 22:03
Им се допаднал: 8 пати

Re: Присуство на таткото на породувањето

Post by Ana.I » 16 Dec 2010, 12:58

jas sama ke odam na poragaj,bi sakala da e maz mi so mene dodeka imam bolki,ama pri samiot cin na poraganje,ne sakam da bide do mene,prvo zosto kaj ke si imam maka,ke treba i nego da go mislam,a vtoro,ova mozebi ke vi zvuci malku cudno,ama pohrabra sum koga sum sama.Kade i da odam,koga treba nesto da boli,od najmala bolka-primanje inekcija,zabari,pa i do poseriozni raboti,sakam drustvo samo dodeka cekam,a posle sum po hrabra sama,mozebi znam deka ne me gleda nikoj poznat-ne znam.
No bi sakala koga ke se porodam da go pustat maz mi odma da dojde da me vidi,da go gusnam i da se raduvame zaedno,da placeme od sreka zaedno.No bidejki planiram da se poragam vo Cair,znam deka e toa nevozmozno,duri i so jaki vrski,ne dozvoluvaat poseti,a kamo li vednas posle mojot poragaj da go pustat maz mi da me vidi.

luna
Нов член
Нов член
Мислења: 78
Придружен: 07 Dec 2010, 15:41
Им се допаднал: 1 time

Re: Присуство на таткото на породувањето

Post by luna » 16 Dec 2010, 15:43

епа кога го рагав првото дете немаше шанси мажот да биде со жената ретко каде е дозволено тоа во мкд. но кога би имале и второ дете мислам дека сега ке мора да биде со мене (laugh1)

Lady D
Домашен член
Домашен член
Мислења: 854
Придружен: 01 Oct 2010, 17:24
Му се допанале: 7 пати
Им се допаднал: 17 пати

Re: Присуство на таткото на породувањето

Post by Lady D » 01 Feb 2011, 17:06

Јас би сакала мојот сопруг да присуствува на породувањето. Тој е многу храбар и воопшто не е паничар за ништо и знам дека ќе ме смирува и охрабрува и мене (love5)

verica23
Нов член
Нов член
Мислења: 2
Придружен: 24 Feb 2011, 15:39
Им се допаднал: 1 time

Re: Присуство на таткото на породувањето

Post by verica23 » 24 Feb 2011, 16:01

(t3) hehehe mnogu ste smesni tukasnite bolnici i nivnite pravila.jas se porodiv vo amerika pred 4 meseci i maz mi bese celo vreme do mene od samiot pocetok se do zaminuvanjeto od bolnica. bese prisuten za site pregledi i lezese na krevet do mene.iako se poroduvav so eiduralna i necuvstvuvav bas nekoja bolka na pocetokot dodeka gi trpev kontrakciite si igravme vo sobata na muzika podobro mi pominuvaa kontrakcite vo dvizenje se dodeka ne me prikovaa za kreveto posle epidurlnata i me ostavija da spijam do poroduvanjeto . posle 10 casovi zapozna zabavata i poradi epiduralot ne cuvstvuvav nisto pa maz mi mi ja drzese ednata noga drugata sestarata i gledaa vo monitorot za kontrakcii i mi kazuvaa koga da turkam posle 15 min turkanje izleze glavata na bebeto i togas maz mi poceka dodeka da izlezat ramencinjata i on ja izvlece nadvor i ja presece papocnata vrca i mi go stavi bebeto na stomakot sekako seto toa vo prisustvo na doktororkata.ostana celoto vreme do mene i dodeka me zasivaa i sreduvaa i posle toa koga ne prefrlija vo apartmanot i za nego imase krevet kade ke spie se grizese za bebeto preku nokta go hranese so formula go presobllekuvas i kapese . seto toa go pravese sam do 6 nedeli .nina e presrekno bebe sto ima takov tatko a jas najsrekna sopruga ,nema nisto poubavo od toj moment na doaganjeto na vaseto dete na ovoj svet i dvajcata roditeli da go precekaat vo pregratka.i koga pak bi ragala sakam povtorno da bide do mene.(on vika si go rodiv bebeto i stavrno si go rodi) (smile) (smile) (lovet) (thumbsup)

Одговори

Return to “Породување”