Присуство на таткото на породувањето

Сите теми што се поврзани со породувањето. Термин за породување, болница, искуства итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Присуство на таткото на породувањето

Post by Debora » 03 Feb 2010, 22:22

Што мислите за ова? На запад е сосема нормално и таткото да биде присутен и да и дава подршка на жената, да ја храбри, да ја масира, да ја потсетува на дишењето, да и помага да се движи ... (жената да има по кого да се дере дека е виновен за ситуацијата)... (laugh1)
Дали би го земале или сте го земале со себе сопругот?
Дали сте запознати во кои болници е дозволено? Колку што знам некаде не може.

Annabel
Редовен член
Редовен член
Мислења: 490
Придружен: 09 Nov 2009, 21:21
Им се допаднал: 13 пати

Re: Присуство на таткото на породувањето

Post by Annabel » 03 Feb 2010, 22:33

Вчера бевме на првиот час за трудници со мм во ГАК (државна болница).

Се интересиравме за тоа, и тоа не само ние, туку и други парови. Во ГАК е дозволено.

Постапката е следнава: кога ќе стигне трудницата во клиника, доколку не е доволно отворена ја одвојуваат од сопругот додека не биде спремна за во породилна сала (имале посебна сала за вакви случаи). Потоа го викаат сопругот и ако издржи останува до крај (sr) .

Ние и двајцата сакаме да бидеме заедно на пороѓај, па ќе видиме како ќе биде...

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Присуство на таткото на породувањето

Post by Debora » 03 Feb 2010, 22:35

А зошто ја одвојуваат жената додека не е потполно отворена? (confus) (confus) (confus)

Annabel
Редовен член
Редовен член
Мислења: 490
Придружен: 09 Nov 2009, 21:21
Им се допаднал: 13 пати

Re: Присуство на таткото на породувањето

Post by Annabel » 03 Feb 2010, 22:42

Има една просторија (предпородилна), каде што седат родилките кои треба да се породат. Тука има повеќе жени, кои со болки, кои не, и тука нема смисла да седат мажи. Всушност, нема посебни простории за секоја родилка.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Присуство на таткото на породувањето

Post by Debora » 03 Feb 2010, 22:48

Епа значи добар дел од породувањето ќе помине без таткото? Ама добро, чим нема услови за тоа.
Јас си замислував поинтимна просторија. А во салата за породување ќе има и други парови? Извини ако се глупави или наивни прашањава. (confus)
Кај нас мислам дека воопшто не е дозволено да присуствува таткото.

Annabel
Редовен член
Редовен член
Мислења: 490
Придружен: 09 Nov 2009, 21:21
Им се допаднал: 13 пати

Re: Присуство на таткото на породувањето

Post by Annabel » 03 Feb 2010, 23:03

Не, на ГАК, има повеќе родилни сали каде што се пораѓа по една трудница. А пак оваа за присуство на таткото мислам дека е посебна, зашто ако снима со камера да изгледа поубаво (rolll) .

Во секој случај, од април се отвара новата ГАК, па се надевам таму ќе има подобри услови....

georgieva
Нов член
Нов член
Мислења: 43
Придружен: 31 Jan 2010, 15:56
Им се допаднал: 3 пати

Re: Присуство на таткото на породувањето

Post by georgieva » 05 Feb 2010, 13:33

slusnav deka prisustvo na tatkoto za vreme na poragajot dozvoluvale vo SV. LAZAR...

Annabel
Редовен член
Редовен член
Мислења: 490
Придружен: 09 Nov 2009, 21:21
Им се допаднал: 13 пати

Re: Присуство на таткото на породувањето

Post by Annabel » 06 Feb 2010, 00:21

Дозволуваат и во другите приватни болници, мислам дека таткото таму е цело време со мајката, за разлика од ГАК (sad1)

Kjara
Модератор
Модератор
Мислења: 439
Придружен: 11 Nov 2009, 17:48
Им се допаднал: 6 пати

Re: Присуство на таткото на породувањето

Post by Kjara » 06 Feb 2010, 15:36

Јас не би го земала мм , голем паничар е и ќе ме нервира (rolll) (rolll) (rolll) али здравје можеби кога че дојде денот ќе размислувам поинаку (smile)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Присуство на таткото на породувањето

Post by Debora » 06 Feb 2010, 15:53

Еднаш на трансфузиологија требаше да ни земат крв и кога дојде мојот ред, не ми истекуваше доволно крв (мислам дека требаше да ми земат во 4 епрувети за повеќе испитувања) и сестрата малку ја размрда иглата. На мм му се слоши што гледаше и го отвори прозорот за да се освежи... Така да не знам што би направил на породување. (rolll) (rolll) (rolll) Веројатно и мојот не е баш за земање. (laugh1)

Одговори

Return to “Породување”