Присуство на таткото на породувањето

Сите теми што се поврзани со породувањето. Термин за породување, болница, искуства итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Присуство на таткото на породувањето

Post by ripcence » 29 Sep 2013, 14:17

И јас сакам мм да дојде со мене, сега и не треба врски може да дојде, уште на упатот од матичната се запишува со придружба или без. Знам сега по јатрва ми, она не сакала придружба. (smile)

mamigabi
Редовен член
Редовен член
Мислења: 250
Придружен: 19 Jul 2013, 13:49
Му се допанале: 216 пати
Им се допаднал: 142 пати

Re: Присуство на таткото на породувањето

Post by mamigabi » 29 Sep 2013, 15:24

рипченце мое мислење е доколку сака сопругот тоа е супер, барем јас ќе се чувствувам некако сигурно

iva-iva
Нов член
Нов член
Мислења: 94
Придружен: 03 Dec 2013, 17:59
Му се допанале: 16 пати
Им се допаднал: 25 пати

Re: Присуство на таткото на породувањето

Post by iva-iva » 04 Jan 2014, 02:15

ММ изјави желба да присуствува на моето породување, мн ми значи тоа сега во овие предпоследни мигови од бременоста кога стравот ме совладува.. токлму тоа беше една од "причините" да се породувам во плодност... се надевам дека ќе си стои на зборот нема да ме остави на крај (scared) (unsure)

iva-iva
Нов член
Нов член
Мислења: 94
Придружен: 03 Dec 2013, 17:59
Му се допанале: 16 пати
Им се допаднал: 25 пати

Re: Присуство на таткото на породувањето

Post by iva-iva » 25 Mar 2014, 20:37

да се пофаламмм имав прекрасно породување добив прекрасна керкичка и сето ова во присуство на мојот прекрасен сопруг (love5) (love5) во болница Плодност со помош на најдобриот тим (rad) (rad)

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1420
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: Присуство на таткото на породувањето

Post by SMESKO » 25 Mar 2014, 20:56

Честитки iva iva ,да е здрава и жива ќеркичката,и браво за твојот маж кој издржал до крај (thumbsup)

iva-iva
Нов член
Нов член
Мислења: 94
Придружен: 03 Dec 2013, 17:59
Му се допанале: 16 пати
Им се допаднал: 25 пати

Re: Присуство на таткото на породувањето

Post by iva-iva » 25 Mar 2014, 23:18

ти благодарам смешко господ да те дарува само со убавини ...искрено и јас не верував дека ке издржи затоа позитивно ме изненади :)

Girl
Член
Член
Мислења: 191
Придружен: 26 Feb 2014, 09:01
Му се допанале: 27 пати
Им се допаднал: 102 пати

Re: Присуство на таткото на породувањето

Post by Girl » 20 Nov 2014, 19:09

Маж ми не пропуштил ни еден преглед од кога забременив до сега... А наредна недела мора да патува на 4-5 дена надвор од државава :( ни се плаче на двајцата не сакаме да го пропушти најубавиот момент во животот, да си го земе штотуку роденото синче во раце... А мора да оди на пат... Ми иде да одам во болница и да им речам пораѓајте ме како знаете одма (cry1)

loran
Нов член
Нов член
Мислења: 40
Придружен: 19 Nov 2014, 20:55
Му се допанале: 22 пати
Им се допаднал: 21 пати

Re: Присуство на таткото на породувањето

Post by loran » 04 Dec 2014, 11:21

Мешковции сакам да поделам една информација со вас:
На ГАК по поставено прашање дали има можност да присуствува таткото во текот на породувањето добивме одговор
Тешко,многу тешко. (ner) (ner).

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Присуство на таткото на породувањето

Post by happiness » 07 Dec 2014, 23:16

vo bitolskata bolnica ima eden vip boks kade sto moze da prisustvuva tatkoto arno ama koga jas odev vo majcina skola imavme moznost da ja vidime rodilnara sala i imase majka koja stotuku se imase porodeno i gletkata za mene traumaticna a i za drugite meshinja koi bevme na svoj porojgaj ne se gledaat tie lokni krv a i ne se oseka bolka tuku olesnuvanje
mm e golem panicar pa da me videshe vo takva sostojba sigurno bi bil premnogu uplasen
za toa treba tatko so silno srce ne e za sekoj boksot (grupna-gushka)

Miki
Домашен член
Домашен член
Мислења: 600
Придружен: 09 May 2012, 17:27
Му се допанале: 33 пати
Им се допаднал: 133 пати

Re: Присуство на таткото на породувањето

Post by Miki » 14 Dec 2014, 10:01

Жени ви се чудам, се плашите за татковците да не се истрауматизираат...од глетката!!! Затоа ми е потребен сопатник, да биде до мене и во најтешки и во најрадосни моменти. Кога сопругот би минувал низ таков момент, никогаш не би го оставила сам ако имам можност да бидам до него. Треба да ги жалиме што го пропуштаат тој момент. За мене татко што нема желба да присуствува на тој чин на раѓање не е маж. Тој чин е толку многу повеќе од локви крв и пот и рани и врисоци. Такво искуство во животот да се пропушти заради конформизам е греота.
За мене е жалосно некој да седи по ходници и да блене во плочки додека зад само една врата од него се случува вистинско чудо. Жалосно. Таква загуба.

Одговори

Return to “Породување”