Породилно отсуство

Сите теми што се поврзани со породувањето. Термин за породување, болница, искуства итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Maceto
Домашен член
Домашен член
Мислења: 668
Придружен: 28 Oct 2014, 14:39
Му се допанале: 574 пати
Им се допаднал: 396 пати

Re: Породилно отсуство

Post by Maceto » 15 Jun 2015, 15:03

Ариела јас како што знам дека после тие тие девет месеци, мајките земаат неколку месеци како грижа за бебе, ама тоа знам дека е многу строго и треба да има причина за да ти ги дадат ( а не дај боже да ти требаат) а тие се плаќаат од фондот исто како и породилното. А за неплатен одмор можеш од работа да побараш те следуваат три месеци, но сепак се зависи од фирмата каде работиш, и дали ќе ти одобрат да ги земеш, (за жал во оваа наша држава се така функционира)...Со лесно и се надевам ќе се снајдеш

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Породилно отсуство

Post by happiness » 16 Jun 2015, 14:00

Ariela eve vaka napravi moja prijatelka koga zavrshi porodilnoto od kaj nejzinata matocna opshta zede boleduvanje 10-15 dena ne znam tocno
Posle od nejziniot maticen genikolog uste tolku
I od maticniot na bebeto zede okolu 25 dena mislam
Posle povrza so platen odmor koj si go cuvashe cela godina vo bremenosta i taka beshe doma do godinata na deteto...
Za drugo ne znam ne rabotam ovaj period pa nemalo potreba da se onteresiram pozdrav

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Породилно отсуство

Post by happiness » 16 Jun 2015, 14:03

A i druga rabota bebush ti e malo seuste za da jade a i na ovie zestini nisto ne im se stava vo uste ke pomine period e... Uxivaj do septemvri ima vreme ke sredish za plus denovi

Ariela
Нов член
Нов член
Мислења: 85
Придружен: 24 Nov 2014, 14:52
Му се допанале: 23 пати
Им се допаднал: 43 пати

Re: Породилно отсуство

Post by Ariela » 16 Jun 2015, 16:35

Fala za odgovorite mamicki, se nadevam ke sredam nesto....
(grupna-gushka)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Породилно отсуство

Post by Lejla7 » 25 Jun 2015, 14:19

Mamicki sto ste na porodilno otsustvo, dali vi go isplatija porodilnoto za april? Jas dobiv za fevruari i za mart, no za april uste nemam zemeno. Im pisuvam mail na FZOM - mi vrakaat deka "site sto bile so regularna dokumentacija bile ispkateni (za april)". A kako moze da nemam regularna dokumentacija koga dobiv i resenie, a vrz osnova na istoto i mi isplatija za fevruari i mart?

I aj posle ragajte vtoro, treto, cetvrto dete .... (ner)

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: Породилно отсуство

Post by Bube » 26 Jun 2015, 23:17

Mam I za april I za maj dobieno porodilno

Одговори

Return to “Породување”