Породилно отсуство

Сите теми што се поврзани со породувањето. Термин за породување, болница, искуства итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Ana.I
Домашен член
Домашен член
Мислења: 523
Придружен: 27 Oct 2010, 22:03
Им се допаднал: 8 пати

Re: Породилно отсуство

Post by Ana.I » 28 Feb 2011, 19:11

Petra wrote:Ana.I навистина се радувам што од утре ти започнува породилното отсуство и да не се осмели да те зезне газдата на фирмата оти (fr)
Овој месец нека ти помине многу убаво и радосно во последните подготовки за доаѓањето на најсаканата личност (lovet) и остатокот од породилното да си поминете најубаво со твоето душиче. (b7) :-*

Fala ti Petra,od srce (a2)

Ana
Домашен член
Домашен член
Мислења: 624
Придружен: 20 Nov 2009, 11:24
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 11 пати

Re: Породилно отсуство

Post by Ana » 02 Mar 2011, 13:25

koja e procedurata za porodilno? dali mota maticen ginekolog da go otvori?
bidejki jas si odam vo sistina znaci deka ke treba da baram i maticen... od koga pocnavte da odite kaj maticen ginekolog?

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Породилно отсуство

Post by Peperutka » 02 Mar 2011, 16:01

Ана супер што си на породилно,сега овој период уживај максимално во подготовките за доаѓањето на свет на твоето чедо (b4) одмарај се и уживкај зошто после од слатките обврски кон бебчето нема да имаш многу време (a2) (a2) (a2) Ти посакувам да бидеш најдобрата мајка на светот! (bu)

Ana.I
Домашен член
Домашен член
Мислења: 523
Придружен: 27 Oct 2010, 22:03
Им се допаднал: 8 пати

Re: Породилно отсуство

Post by Ana.I » 02 Mar 2011, 16:55

Fala ti Peperutka,najmnogu (a2)

Ana,mora da imas maticen ginekolog za da ti otvori porodilno boleduvanje,privatnite ginekolozi ne mozat da pisuvaat nikakvi boleduvanja.Inaku nema nisto slozeno kako procedura za otvaranje na porodilno boleduvanje,samo mora da imas 6 meseci staz bez prekin-za da ti sleduva porodilno.Maticniot ginekolog ti zaveduva vo kartonot od koj do koj datum si na porodilno i ti pisuva potvrda-kako upat izgleda,vo 3 primeroci,eden ostanuva kaj nego,a drugite 2 gi davas vo smetkovodstvo vo firmata vo koja sto rabotis.
Inaku jas imam maticen gin. uste od pocetokot,on mi ja vodi cela bremenost,privaten e,no raboti so kartoni.No znam deka mozes da si odberes maticen gin.,a bremenosta da si ja sledis na dugo-privatno mesto.

martina_boss
Нов член
Нов член
Мислења: 30
Придружен: 02 Mar 2011, 14:57

Re: Породилно отсуство

Post by martina_boss » 05 Mar 2011, 14:43

mila Ana vo pravo e Ana.I kako sto ti veli taka treba. jas isto si zimav porodilno od kaj maticniot lekar isto privatna ordinacija sto raboti so kartoni. mene mi davase porodilno bolovanje za dva meseci unapred za da nemora sekoj mesec da odam. so toj list odis vo smetkovodstvo i drugoto e nivna griza, na tebe e samo da cekas paricki. sigurno nema da dobies porodilno ( pari ) uste prviot mesec posto kasni 2,3 meseca ama posle od koga ke pocnat da doagaat redovni se.
a ti da si uzivas vo sekoj moment od tvoeto porodilno otsustvo i bas ubavo vreme ti se pogodi celo leto e pred tebe ke si se setate. pozdrav

moni
Нов член
Нов член
Мислења: 1
Придружен: 05 Jun 2011, 19:42

Re: Породилно отсуство

Post by moni » 05 Jun 2011, 19:49

zdravo (smile) Sakam da prasam dali nekoj moze podetalno da mi objasni za porodilnoto boleduvanje.
kolku vreme treba da si najmalku osiguran za da mozes potoa da zemas paricen nadomestok,i koga treba da se otvori boleduvanjeto?Ne mi se bas jasni ovie raboti (confus) pa ve molam za informacii

DemetraD
Член
Член
Мислења: 210
Придружен: 05 Nov 2011, 11:24
Му се допанале: 31 пати
Им се допаднал: 36 пати

Re: Породилно отсуство

Post by DemetraD » 17 Dec 2011, 17:21

Здраво девојки !!! ме интересира колку стаж треба да имаш за да имаш право на породилно и дали откако ке отидеш на породилно и фирмата престане да постои социјалното ти исплаќа 9 месеци?

kikica
Редовен член
Редовен член
Мислења: 251
Придружен: 10 Aug 2010, 09:08
Им се допаднал: 10 пати

Re: Породилно отсуство

Post by kikica » 18 Dec 2011, 10:32

Jas znam deka treba najmalku 6 meseci da si vraboten za da mozis da zemas porodilno, toa se zema i vo bremenost odma od kako ke vlezes vo 9 mesec i treba da ti go otvori maticen ginekolog, a moze i da cekas do kraj t.e do denot na poroduvanje. Se zema tolku kolku sto e platata. No ako firmata ne postoi mislam deka nema ni isplata zatoa sto toa e boleduvanje, ako nema firma nema sto da se isplakja boleduvannje po logika taka mi idi. Mozes da zemes samo ona sto e socijalna pomos za prvo dete, 5000 den nekade, ako ti e ova prvo dete. No i tie a i ovie od porodilnoto gi isplakjaat duuuri po nekolku meseci, jas na primer se porodiv vo mart a mi gi isplatija za prvo dete vo juni a od porodilnoto vo avgust (confus)

iva-iva
Нов член
Нов член
Мислења: 94
Придружен: 03 Dec 2013, 17:59
Му се допанале: 16 пати
Им се допаднал: 25 пати

Re: Породилно отсуство

Post by iva-iva » 04 Jan 2014, 02:32

дали знаете колку % од платата следува и ке добијам како породилно?? целата или некој % ??? како е кај вас?? фала

Ariela
Нов член
Нов член
Мислења: 85
Придружен: 24 Nov 2014, 14:52
Му се допанале: 23 пати
Им се допаднал: 43 пати

Re: Породилно отсуство

Post by Ariela » 15 Jun 2015, 10:44

mamicki dali znaete nesto okolu tie 3 meseci sto zakonski moze da se zemat posle zavrsuvanje na porodilnoto otsustvo od 9 meseci.
znam deka se neplateni , no me interesira kako odi procedurata za da se dobijat.
na mene izglda mn ke mi trebaat, nema koj da mi ja cuva malata.
vo septemvri pocnuvam na rabota, a ona ke ima 8 meseci.
no najstrasno e toa sto ne saka da jade nisto dr osven da cica, a na toj nacin i zaspiva.
Pozdrav, se nadevam nekoj ke ima informacija za mene

Одговори

Return to “Породување”