Што да се понесе во родилиште?

Сите теми што се поврзани со породувањето. Термин за породување, болница, искуства итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Одговори
Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11049
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5844 пати
Им се допаднал: 3573 пати

Што да се понесе во родилиште?

Post by Debora » 16 Dec 2010, 00:22

За различни болници сигурно е различно, оваа тема нека биде полна со вашите искуства, размилувања и секако совети.
Што земавте со себе, што би земале, што не ви било потребно, а што ви било, некој совет...

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Што да се понесе во родилиште?

Post by Petra » 17 Dec 2010, 18:36

Кај нас во болница требаше да си ги понесам сите потребни работи и за мене и за бебето. Земав постелнина, спаваќа, средства за хигиена, гел за туширање, крпа, долен веш, чорапи, влечки, хигински влошки, здравствена книшка, сокови и крстозборки си понесов. (smile) Исто и за бебето беше потребно се да се земе:пелнчиња, павловиќева, шпикозни, бенкици,капче, ќебенце.

SILVANA
Нов член
Нов член
Мислења: 14
Придружен: 20 Dec 2010, 13:57

Re: Што да се понесе во родилиште?

Post by SILVANA » 28 Dec 2010, 10:46

jas sega ja vidov temava a bas sakav da prasam dali nekoj se poragal vo Cair i sto treba da nosam za mene i bebeto ,dali se toa da si go ponesam vo torbicka vednas so mene ili ne dozvoluvaat , da ne treba da mi donesat naknadno, i uste nesto bi sakala da ve prasam , mobilen da si nosam ili ne davaat, ve molam za odgovor devojki , uf neznam za drugite trudnici ama na mene kako mi se blizi terminov se poveke mi e strav (scared)

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Што да се понесе во родилиште?

Post by Petra » 28 Dec 2010, 10:54

http://forum.tvoebebe.com/viewtopic.php?f=16&t=14
SILVANA имаме тука на форумот тема за страв од породување и можеш да ја посетиш, па ќе ги видиш и нашите искуства. (a2) (a2) (a2)

Ana.I
Домашен член
Домашен член
Мислења: 523
Придружен: 27 Oct 2010, 22:03
Им се допаднал: 8 пати

Re: Што да се понесе во родилиште?

Post by Ana.I » 28 Dec 2010, 10:57

SILVANA wrote:jas sega ja vidov temava a bas sakav da prasam dali nekoj se poragal vo Cair i sto treba da nosam za mene i bebeto ,dali se toa da si go ponesam vo torbicka vednas so mene ili ne dozvoluvaat , da ne treba da mi donesat naknadno, i uste nesto bi sakala da ve prasam , mobilen da si nosam ili ne davaat, ve molam za odgovor devojki , uf neznam za drugite trudnici ama na mene kako mi se blizi terminov se poveke mi e strav (scared)

I jas planiram vo Cair da se poragam,e sega mojata kuma lani se porodi tamu i odma ne i dadoa da gi vnese rabotite,zosto nemas kade da gi ostavis dodeka ne se porodis i ne te odnesat vo soba.Koga se porodi i odnesoa se sto i trebase i znam deka sestrite na odprilika sekoj 2 saati odele po sobite i raznesuvale na rodilkite se sto im e doneseno.Inaku na kumava se i odnesoa-od jadenje,vloski,peskiri,sapun,spihozni,peleni,pavloviceva,mobilen i dozvolija ne i pravea nikakov problem

Trena
Редовен член
Редовен член
Мислења: 253
Придружен: 01 Nov 2010, 11:05
Им се допаднал: 4 пати

Re: Што да се понесе во родилиште?

Post by Trena » 20 Jul 2011, 14:44

Еве да пишам што може да понесете во родилиште .Ова се однесува за државните болници , конкретно во Битола , но мислам дека во сите градови е приближно исто.


ЗА МАМА

1. Здравствена книшка со упат за породување и плаво картонче.
2. Две клизми
3.Влажни марамчиња, тоалет хартија
4.Крпа за туширање и крпа за лице
5.Ноќница -памучна со копчиња напред и еден пар пижами исто со копчиња напред.
6.3-4 пара гаќи-памучни, високи труднички
7.3-4 долни маици
8.Навлака за перница
9.Несесер со креми и средства за миење на лице, четка за заби и паста, чешел за коса, венче за коса, стегачи итд.
10.Млеко за тело , антиперспирант, гел за туширање, сапун , брич итд.
11.Балзам за гради (за брадавици)
12.Влошки -памучни за гради
13.Прслук за доење 1-2 парчиња
14.Влошки памучни со мрежичка 3-4 пакетчиња и 2-3 пакетчиња ноќни влошки
15. Мобилен, полнач,апарат и полнач
16.Влечки кои можат да се топат со вода, бањарка со ракави со која ќе можете да се облечете и ако излезете од собата
ЗА БЕБЕТО
1.Памперс ,влажни и павловиќева
2.Крпа -како за капење
3.Еден комплет од :памучни шпикозни, боди, чорапчиња и капче
4.Цуцла лажливка
5.Кебенце
6.Комплет за одење од болница(може да го носите , а може и нахнадно да ви го донесат заедно со релаксаторот или корпата за носење

Забелешка:За мајката ќе треба и алишта за одење од боллница , но тие можат да се спремат и да се донесат дополнително.Исто така можеби ќе треба и пумпа за измолзување на млекото , но не е задолжително , па таа може да се купи отпосле.
За бебето даваат алишта секој ден чисти , но треба да се има еден комплет за секој случај доколку бебето прокисне, поврати итд.Алиштата од болница со личните (за бебето) не треба да се мешаат .
Доколку ви се чини дека влошките се многу НЕ се.Во почетокот крварењето е појако и треба да се менуваат влошките често.

Доколку ина некој да додаде нека пише.
Поздрав.

Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Што да се понесе во родилиште?

Post by Mamino_srce » 20 Jul 2011, 16:37

Blagodaram Trena (cl)
Bas detalno. (thumbsup)

Majata
Нов член
Нов член
Мислења: 26
Придружен: 20 Jul 2011, 16:39
Им се допаднал: 1 time

Re: Што да се понесе во родилиште?

Post by Majata » 20 Jul 2011, 16:54

Zdravo,

Jas sum 20-ta nedela od mojata prva bremenost.
Planiram zdravje, da se porodam na Klinika, pa ako moze nekoj da mi posoci sto treba tamu da ponesam... iako imam uste pat do poroduvanje, sepak bi sakala da znam.

Isto taka, sakam da prasam: Dali nekoj znae nesto vo vrska so veszbite za trudnici na klinika? Mislam na predavanjata i slicni raboti, bidejki nesto naslusnav no bi sakala da mi odgovori nekoj so iskustvo od tamu.

Vi blagodaram odnapred.

melek
Нов член
Нов член
Мислења: 16
Придружен: 15 Apr 2012, 19:51

Re: Што да се понесе во родилиште?

Post by melek » 23 Aug 2012, 01:51

eve za vo GAK
za majka koga ke se poragate
samo mobilen toalet i uloski a posle neka vi donesat uste uloski vir80 najbolji se toalet ei za licna higiena za majkata peskir sredna goleina i vlecki nekoj od pazar kupete si a za bebeto samo pamrers v.maramici pavlovikeva ali mene niednas ne mi ja pobaraa i se razbira ne priem uput kniska i kartoni

Nadja
Редовен член
Редовен член
Мислења: 445
Придружен: 26 Aug 2012, 19:03
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 52 пати

Re: Што да се понесе во родилиште?

Post by Nadja » 30 Sep 2012, 20:06

Јас за мене носев гаќи, чорапи и влечки. За бебушот носев еден пакет пелени и влажни марамчиња.

Одговори

Return to “Породување”