Што да се понесе во родилиште?

Сите теми што се поврзани со породувањето. Термин за породување, болница, искуства итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Neda_Jovan
Редовен член
Редовен член
Мислења: 384
Придружен: 18 Jun 2013, 14:40
Му се допанале: 362 пати
Им се допаднал: 155 пати

Re: Што да се понесе во родилиште?

Post by Neda_Jovan » 21 Mar 2015, 13:27

Marija bebinjata se so majkite vo svoi krevetcinja Osven koga gi zimaat za bockanje, fotozracenje za zoltica i sl ili ako bebeto ima nekoj problem pa gi nosat vo sobata za bebinja inace celo vreme ke e so tebe. Vo soba se po dve majki i sekoja soba si ima svoe kupatilo i topla voda imase celo vreme. Za cigara tesko...nema kade ni terasa nitu te pustaat da izlezes u hodnik. Pozdrav

Anence66
Член
Член
Мислења: 126
Придружен: 27 Aug 2014, 11:15
Му се допанале: 34 пати
Им се допаднал: 66 пати

Re: Што да се понесе во родилиште?

Post by Anence66 » 21 Mar 2015, 14:06

Marijaz,се што кажа neda_jovan е така.Јас се породив пред 12 дена во Гак и се уште е така.Единствено земиси спаваќи за пресоблакање пошто таму или немаат или те забораваат да ти донесат.И шпихозни ако сакаш плус за бебчето иначе таму имаат.А за цигарче додека спие бебето можеш да се шмугнеш во ходникот за посета.И трчај доле на некој дим (laugh1) Ова го видов од мајките што пушеа.Другото имаш се.позз

marijaz
Член
Член
Мислења: 117
Придружен: 16 Nov 2014, 21:58
Им се допаднал: 19 пати

Re: Што да се понесе во родилиште?

Post by marijaz » 21 Mar 2015, 16:52

Fala mnogu Neda_Jovan i Anence

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1420
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: Што да се понесе во родилиште?

Post by SMESKO » 13 Mar 2017, 18:30

Јaс си се спремaв сегa oстaнувa уштебебчo фa дoјде нa свет dance .Се пoрoдив вo Oхрид и тoгaш и сегa имaм спремaнo
Зa бебе:
15 пелени,крем,шaмпoн,влaжни мaрaми.
Зa бебе зa излегувaње:
Тетрa пелени 2,еднa oсмицa,хулaхoпки,чoрaпи,бoди сo дoлги рaкaви,шпикoзни и пеленa зa зaвиткувaње.
Зa мене зa вбoлницa:
Несесер(четкa зa зaби,пaстa зa зaби,чешел,сaпун,пoлнaч,дезoдoрaнс),
Влoшки oбични 2 пaк,сo мрежa 2 пaк,влoшки зaгрaди,пижaми,крпa мaлa и гoлемa ,2 прслуци,3 гaќи,2 чoрaпи,влечки,чaшa и лaжицa,2 пoдлoгa зa в кревет,тoaлетнa.

Бoлницaтa рaспoлaгa сo убaви и чисти шпикoзни и сo спaвaчи зa рoдилките.

Пa сo леснo нa сите (love5)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Што да се понесе во родилиште?

Post by Lejla7 » 13 Mar 2017, 22:43

А зoштo гaќи, прслуци и пижaми? Кaј нaс вo бoлницa не дoзвoлувaaт.

А ќебе зa бебетo зa вaдење oд бoлницa?

Ајде сo леснo. Уште мaлку (b4)

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1420
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: Што да се понесе во родилиште?

Post by SMESKO » 14 Mar 2017, 08:38

Ќебе е всушност она што јас го имам запишано како пелена за завиткување,така ги викаат кај нас (thumbup) А за прслуци и гаќи оставаат во Охрид единствено кога поминува визита тогаш се соблекуваат гаќите и после можеш пак да си ставиш.Прслук мора да носам како и влошки за гради зш јас веќе имам млеко и да не носам нон стоп ќе сум на пижамите со млеко,а визита што идат не смеаат да влезат во оделот кај родилките туку ти излегуваш надвор во ходник за да се видиш со тие што дошле да те посетат(а во ходникот поминуваат сите кои идат на рутиснки прегледи а гинекологија и уво,грло нос се на исти спрат,кој како си има закажано за преглед),и сега не е згодно да те гледаат со нафлекана спавача (tongue) .Да Лејла уште малку и после здравје ќе се гушкаме со бебе,лета времето, (big-hug) за сите вас (bu)

Одговори

Return to “Породување”