Што да се понесе во родилиште?

Сите теми што се поврзани со породувањето. Термин за породување, болница, искуства итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Одговори
iva-iva
Нов член
Нов член
Мислења: 94
Придружен: 03 Dec 2013, 17:59
Му се допанале: 16 пати
Им се допаднал: 25 пати

Re: Што да се понесе во родилиште?

Post by iva-iva » 04 Jan 2014, 02:07

ајде помош од тие што се породиле по приватните болници што да носам за мене и бебето??? Првичниот план е болница плодност па ке видиме ..

b bebe
Член
Член
Мислења: 179
Придружен: 11 Mar 2013, 18:45
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 68 пати

Re: Трудници ајде на кафе и муабет

Post by b bebe » 21 Jan 2014, 12:58

MESKOVCI, da ve prasam, eve sega si ja spremam torbicata za sekoj slucaj za vo bolnicata i dali treba da bebeto da stavam nekoe spikoznice ili samo za izleguvanje od bolnica toa da si go zemam, dali tie nekolku dena gi povivaat so nivno ili jas da si zemam moi

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Трудници ајде на кафе и муабет

Post by Радост » 21 Jan 2014, 13:23

Не ти требаат твои, со нивни ги облекуваат сите. И со лесно нека ти е кога ќе дојде денот. (bu)

hopeless
Нов член
Нов член
Мислења: 1
Придружен: 29 Jan 2014, 13:40

Re: Што да се понесе во родилиште?

Post by hopeless » 29 Jan 2014, 13:53

Zdravo ja sum nova na forumot. Veke sum 35 nedela i poleka se podgotvuvam za doaganjeto na bebeto. Gledam ima majka od tetovo pa bi sakala da mi pise sto e potrebno za tamu I kakvi se uslovite. Pozdrav do site imajte lesen poragaj.

iva-iva
Нов член
Нов член
Мислења: 94
Придружен: 03 Dec 2013, 17:59
Му се допанале: 16 пати
Им се допаднал: 25 пати

Re: Што да се понесе во родилиште?

Post by iva-iva » 25 Mar 2014, 21:03

мами јас се породив во Плодност и не носев ништо од дома се си имаше таму.

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Што да се понесе во родилиште?

Post by happiness » 30 Aug 2014, 01:46

mamicki mi treba sovet se spremam za na rodilishte konkretno vo drzavna bolnica e sega nesto ne mi e jasno....
koga ke ne primat na bolnica mozno e da bidime i okolu 5 saati ako ne i poke vo predrodilna sala i za tamu mi rekoja da si kupam voda , toaletna ili paloma, mentol bomboni, klizma , ako bil puknat vodenjakot i vloshki vlazni maramici, sprej za razladuvanje e sega seto toa odi vo torba i da si ja nosam so mene ?????
ami koga ke trgnam na boks so se slucva so torbata ?????
aj ve molam za odgovor
a vo druga torba staviv za bebushko pampersi vlazni krpi spavaca i uste vloski i neseser za licna higiena i slicno

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Што да се понесе во родилиште?

Post by ripcence » 30 Aug 2014, 01:58

Кога ќе стигнеш до бокс само со лесно нека биде (bu) во боксот си само ти и персоналот, ќе биде торбата(јас носев ранец) до тебе, откако ќе се породиш може да си го земеш тел. да се радувате заедно со тм (rad) , кога ќе те префрлат во соба кај родилките ќе ти ја земат со тебе и торбата.
Папучи ти фалат во списокот (smile) можеш и апостолки топло е.

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Што да се понесе во родилиште?

Post by happiness » 30 Aug 2014, 16:30

ripcence fala za odgovorot (big-hug)
znam za vlecki ke si zemam edni gumeni za vo voda a drugi kako klompi planiram da mi donesi mm za vo soba (pipi)
imam uste samo edno izlegvanje po prodavnici i spremni sme za bebe (part)

Filigran
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1827
Придружен: 22 Jul 2012, 15:43
Му се допанале: 898 пати
Им се допаднал: 739 пати

Re: Што да се понесе во родилиште?

Post by Filigran » 04 Sep 2014, 15:59

Најубава, ајде мила со лесно. И јас сега на 9 септември влегувам во 9 месец, па ќе чекаме (part)
И јас ја спремам торбицата полека. Кај нас на болница во списокот пишува дека треба да носиме:
-здравствена книшка и електронска
-лична карта
-мајчина книшка
-болнички упат
-проверена крвна група
-пластични влечки за во родилна сала
-спавача (не пижами)
-тоалетна хартија и влошки
Ова од таму.
Јас ќе носам и прибор за хигиена, влечки за во соба, некоја шминка (за здравје (rolll) ), крпи, влажни марамчиња, пижами, комплетче за бебето, пелени, телефонот обавезно, алишта. Не можам да се стам на нешто друго. Ако се сети некоја нека пиши. dance dance dance

angel4e2013
Нов член
Нов член
Мислења: 34
Придружен: 27 Aug 2014, 18:01
Му се допанале: 3 пати
Им се допаднал: 12 пати

Re: Што да се понесе во родилиште?

Post by angel4e2013 » 04 Sep 2014, 18:19

i napravete spisok na rabotite koi se so vas zatoa sto jas otkako se porodiv rabotite i gi dale na mjkami i i rekle ova e se nejzino a antomskite klompi
(so koi dojdov do bolnica bev otecena i samo tie me sobiraa) si ig zadrzale za sebe i mnogu mi e krivo epten skapo gi plativ i bea novi posle toa nemav sto da oblecam na noze ni za do wc. zatoa vnimavajte. pozdrav do site trudnicki...

Одговори

Return to “Породување”