Што да се понесе во родилиште?

Сите теми што се поврзани со породувањето. Термин за породување, болница, искуства итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: Што да се понесе во родилиште?

Post by Bube » 23 Dec 2014, 18:32

Fala duso (big-hug)

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Што да се понесе во родилиште?

Post by happiness » 23 Dec 2014, 21:20

bube sakam da dodam nesto
vir 80 se najdobri najnezni no ne se za dolgo vreme barem za mene ne bea jas krvavev 40 dena deka imav rana tesko zarasnuvav si koristev vir 30 dena i od toa najlonceto se potpariv (scared) znam deka zvuci ludo ama ete mi se sluci i mnoguuu me peceshe i boleshe na ranata (ner) (ner) (ner)
posle toa pocnav da zemam boni so mrezicka tie nemaat najlonce i poveke dishi kozata za na bolnica ti preporacvam vir pohigienski se bar ne se valkaat alishttata a koga ke si dojdesh doma ako nedaj Boze si shiena da si prodolzis so boni nekoe vreme
a ako ti pukne vodenjakot doma kako mene vloshka ne spasva (rolll) i jas zedovona so lepenka ama nemozeshe lepenkata da zalepi od tolku silno sto teci jas staviv 3 naednas i gajkite ne dokrenati po noze mi protece hahahah (rolll) (rolll) (rolll)
Samo so lesno mila da ste dobri i ti i bebe drugo e sporedno (kup)

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: Што да се понесе во родилиште?

Post by Bube » 23 Dec 2014, 22:20

E taka happiness bas mi trebase vaka detalno objasnuvanje (thumbsup) (big-hug)
I jas si mislev kako tie vir bez lepenki ke gi koristam ako mi trebaat podolgo vreme . Ama ete za vo bolnica so niv a posle doma zdravje boze ke najdeme drugi.
A za vodenjakot me nasmea , da si ziva I zdrava aj ke vidam kakva ke e situacija kaj mene koga ke dojde vreme :ymblushing:

cicamaca
Нов член
Нов член
Мислења: 56
Придружен: 26 Oct 2014, 13:31
Му се допанале: 11 пати
Им се допаднал: 18 пати

Re: Што да се понесе во родилиште?

Post by cicamaca » 28 Jan 2015, 20:11

Здраво мешковци.... Како сте?

Еве ние си растеме и си уживаме... (rad)
Сакав да прашам дали некој во скоро време се има пораѓано во Чаир ??? Како е таму???
Дали сте задоволни од сестри и доктори, дали е чисто???

Ве прашувам зошто матичниот таму ме праќа да се породам а мене искрено не ми се оди (unsure) .

Па ако има некоја мамичка да ми пренесе искуство .... Зошто навистина незнам што да правам... (ner)

И што треба да се понесе конкретно таму зошто прочитав во различни болници е различно????

Поздрав (t3)

SnowWhite91
Нов член
Нов член
Мислења: 2
Придружен: 04 Feb 2015, 16:49
Им се допаднал: 2 пати

Re: Што да се понесе во родилиште?

Post by SnowWhite91 » 06 Feb 2015, 16:35

Јас се породив во Чаир пред неполн месец.
Се беше во ред, чисто, има тоалет во секоја соба кој се чисти секој ден. 2 пати во текот на денот даваат чиста спавача, нова постелнина.
Јас сум прилично задоволна од односот на докторите и сестрите, иако искрени да бидеме секој првите 2-3 дена би сакал да има помош 24 часа на ден, што во болница и не можеме да го добиеме. Ништо не се плаќа за породувањето, само 150ден. за првото ЦТГ. Храната е прилично добра. Не е нешто посебно, за доручек даваат некоја сува кифла со млеко или чај, за ручек јас начекав 1. ориз со батаци, 2. чорба грав, 3. сарма и обавезно имаш супа за ручек, а за вечера се сеќавам дека имавме потпечени макарони и ич не ми текнува другите 2 дена што ни даваа. Кога ќе доаѓаат твоите можат и нешто за јадење да ти носат затоа што термините за јадење се безврска: 08, 12 и 17 часот, а ти и навечер ќе бидеш будна со бебето па потребни ти се повеќе од 3 оброци.
Иначе, за бебето треба да носиш пелени, влажни марамици и павловичева.
За тебе влошки (од тие со мрежичка, јас потрошив скоро 3 паковања за 3 дена), четка и паста за заби, собни папучи и апостолки, јас носев и течен сапун за раце ама имаше таму, тоалет, најубаво е да си купиш кутивче со гази за да се миеш на интима повеќе пати на ден (ако си природно породена) и со газите само се допираш за да ја впијат водата, твоите во текот на денот можат да ти донесат и нешто повеќе ако ти треба, а најмногу течности, полнач за мобилен и мобилниот, некои витамини ако пиеш (јас ги пиев мамавит во текот на бременоста и продолжувам со нив и додека дојам па затоа и ги носев) и мислам дека тоа е тоа.
Среќно!

alanis
Нов член
Нов член
Мислења: 3
Придружен: 11 Feb 2015, 02:27
Му се допанале: 1 time

Re: Што да се понесе во родилиште?

Post by alanis » 13 Mar 2015, 22:36

@SnowWhite91 фала за сеопфатниот пост. Само сакав да прашам дали е дозволена посета во Чаир или ако нешто ти треба ќе им остават на сестрите твоите?

marijaz
Член
Член
Мислења: 117
Придружен: 16 Nov 2014, 21:58
Им се допаднал: 19 пати

Re: Што да се понесе во родилиште?

Post by marijaz » 20 Mar 2015, 12:36

Meskovci ke ve molam da mi kazete za vo Gak sto treba da ponesam za mene i bebusko..

Neda_Jovan
Редовен член
Редовен член
Мислења: 384
Придружен: 18 Jun 2013, 14:40
Му се допанале: 362 пати
Им се допаднал: 155 пати

Re: Што да се понесе во родилиште?

Post by Neda_Jovan » 20 Mar 2015, 13:54

Marijaz jas se porodiv vo Gak pred 3 meseca. Ne zadrzaa 6 dena. Za mene nosev dve paketcinja Boni vloski so mrezicka no mi donesoa uste 4 pakuvanja. Spavaka nosev i mozev da ja nosam bidejki samo ednas uspeav da dobijam cista spavaka. Vlecki , peskir golem za tusirsnje i mal za race i lice. Cetka i pasta za zabi. Vlazni maramici . Mm posle poragjanjeto mi donese i sprej "octo sept" za ranata. Telefon i polnac i cetka za kosa. Za bebeto tamu imaat spilhozni no im se mali od tolku perenja pa jas si go oblekuvav vo moji alista i ne se letea sestrite. Pampersi najmalku 15 i pavloviceva. Si nosev i dve tetra peleni za pod bebeto koga go soblekuvav. Pozdrav

marijaz
Член
Член
Мислења: 117
Придружен: 16 Nov 2014, 21:58
Им се допаднал: 19 пати

Re: Што да се понесе во родилиште?

Post by marijaz » 20 Mar 2015, 14:49

Neda_Jovan ti blagodaram mnogu

marijaz
Член
Член
Мислења: 117
Придружен: 16 Nov 2014, 21:58
Им се допаднал: 19 пати

Re: Што да се понесе во родилиште?

Post by marijaz » 21 Mar 2015, 08:40

Neda_Jovan kazi mi bebenceto e celo vreme so majkata? po kolku majki lezat vo soba? Ima li sansi da se istusira majkata tamu ili? I uste ova edno cigarce uspat ili tesko..

Одговори

Return to “Породување”