Колкаво го родивте бебето?

Сите теми што се поврзани со породувањето. Термин за породување, болница, искуства итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Одговори
Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11047
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5840 пати
Им се допаднал: 3573 пати

Колкаво го родивте бебето?

Post by Debora » 16 Dec 2010, 00:43

При крајот на бременоста лекарот ја проценува големината на бебето, дали се роди толкаво колку што очекувавте и колкаво беше? (love5)

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Колкаво го родивте бебето?

Post by Petra » 17 Dec 2010, 17:58

Кај мене докторот не направи проценка на големината на бебето пред породувањето. Ќерка ми се роди 3 кг и долга 51 см.

vessna123
Нов член
Нов член
Мислења: 2
Придружен: 14 Dec 2010, 20:51

Re: Колкаво го родивте бебето?

Post by vessna123 » 18 Dec 2010, 22:54

nekade uste od osmiot mesec doktorot mi vikase deka ke rodam bebe od
3.500-3.800 a jas rodiv kerka 3.520kg i dolga 50sm

Carolina02
Нов член
Нов член
Мислења: 20
Придружен: 13 Mar 2011, 02:18
Им се допаднал: 1 time

Re: Колкаво го родивте бебето?

Post by Carolina02 » 31 Mar 2011, 20:18

po sto po priroda ne sum mnogu golemaa :) i ne ocekuvav golemo bebe, vo bremenosta se popraviv minimalno pa ocekuvav bebeto da bide nesto pred 3 kg . ama toa jadelo namesto mene ! hehe se rodi sosema normalno 3410 a dolgo 52 cm .

martina_boss
Нов член
Нов член
Мислења: 30
Придружен: 02 Mar 2011, 14:57

Re: Колкаво го родивте бебето?

Post by martina_boss » 01 Apr 2011, 15:25

poradi goleminata na moeto bebce doktorot mi ja premesti poslednata data od 21 avgust na 5 avgust. bebeto resi da izleze na 13 avgust a tezese 4 kg i dolgo 52 sm.mozam da kazam deka lesno e da se poviva golemo bebce (smile) .
pozdrav

Bonita
Нов член
Нов член
Мислења: 16
Придружен: 02 Apr 2011, 16:54
Им се допаднал: 1 time

Re: Колкаво го родивте бебето?

Post by Bonita » 03 Apr 2011, 14:10

3600 гр и 52 цм

Anabanana
Нов член
Нов член
Мислења: 44
Придружен: 30 Mar 2011, 14:12
Им се допаднал: 2 пати

Re: Колкаво го родивте бебето?

Post by Anabanana » 07 Apr 2011, 16:02

Марко се роди 3.350 г и 50 цм. Проценка докторот не ми направи зошто мислеше дека ќе го носам до краен термин ама јас се породив 2 недели порано.

Marija
Нов член
Нов член
Мислења: 40
Придружен: 24 Oct 2010, 10:00

Re: Колкаво го родивте бебето?

Post by Marija » 07 Apr 2011, 18:04

Edna nedela pred da se porodam doktorot mi kaza deka bebus mi e 3800, a jas go rodiv moeto malo srcko 3980. Bravo za doktorot prezadovolna sum!

ELIANA
Редовен член
Редовен член
Мислења: 369
Придружен: 21 Dec 2009, 15:32
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 18 пати

Re: Колкаво го родивте бебето?

Post by ELIANA » 09 Apr 2011, 22:14

Моето сонце се роди 2,840 кг а долга 51cm (lovet) Д-р рече дека ќе биде до 3кг.

Ana.I
Домашен член
Домашен член
Мислења: 523
Придружен: 27 Oct 2010, 22:03
Им се допаднал: 8 пати

Re: Колкаво го родивте бебето?

Post by Ana.I » 24 Apr 2011, 00:08

Филип се роди 3340гр. и 51 см. долг,а од болница излеговме со 3210гр.

Одговори

Return to “Породување”