Карлично породување

Сите теми што се поврзани со породувањето. Термин за породување, болница, искуства итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
bubace
Домашен член
Домашен член
Мислења: 601
Придружен: 02 May 2012, 20:32
Му се допанале: 249 пати
Им се допаднал: 235 пати

Re: Карлично породување

Post by bubace » 19 Nov 2012, 21:44

Леле ајде и јас да се приклучам на темава, денес бев на гинеколог, скоро сум 31-ва недела и бебето ми е карлично поставено. Со газето ми е доле, главчето надесно а ноџињата налево. Ептен страв ме фати...мене ова ми е прво дете и незнам како би ме пораѓале, природно или со царски...?

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11049
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5844 пати
Им се допаднал: 3573 пати

Re: Карлично породување

Post by Debora » 19 Nov 2012, 22:04

Бубаче тоа зависи од лекарот, знам жени што и природно се породија карлилчно. Ама тебе ти е рано за да мислиш на тоа затоа што бебето може да се сврти во следните неколку недели.

bubace
Домашен член
Домашен член
Мислења: 601
Придружен: 02 May 2012, 20:32
Му се допанале: 249 пати
Им се допаднал: 235 пати

Re: Карлично породување

Post by bubace » 19 Nov 2012, 22:13

Debora wrote:Бубаче тоа зависи од лекарот, знам жени што и природно се породија карлилчно. Ама тебе ти е рано за да мислиш на тоа затоа што бебето може да се сврти во следните неколку недели.
Фала ти Дебора, и јас се андевам дека ќе си се сврти, ама ако ме пораѓаат природно со карлично бебе, ќе биде лудница. Сигурно многу боли (l2)

kukli4ka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 415
Придружен: 19 Apr 2011, 16:35
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 13 пати

Re: Карлично породување

Post by kukli4ka » 19 Nov 2012, 22:53

bubace uste e rano ima vreme da se svrti,dodusa mene mi bese karlicno od 5 ti mesec i ne se svrte cekavme do 37 nedela i 38 me porodija carski,kaj nas ne se nafakaat karlicno prirodno ne me ni prasaa ,odma me operiraa,i da ti kazam pravo koga mi kaza doktorot nema sansi da se svrti izgleda ke mora carski tolku si se opustiv sto da mi platea da ragam prirodno nemase da se nafatam :))mala sala kako i da e neka se rodi zdravo i zivo

Bambina
Нов член
Нов член
Мислења: 96
Придружен: 05 Mar 2012, 15:59
Му се допанале: 19 пати
Им се допаднал: 11 пати

Re: Карлично породување

Post by Bambina » 20 Nov 2012, 09:26

bubace не се оптеретувај...уште ти е рано...мојата смрдличка се заврте неколку пати последните 8 недели од бременост. На крај во 38-ма недела си беше надолу завртена, ама една недела пред пороѓај (39-та недела) се заврте трансверзално и мораше со царски рез да ме породат... (ner) Како и да е, мислам дека малку веројатно е дека ќе се решат да те пораѓаат природно ако е карлично, ама во овој момент ти е рано да се грижиш за ова...
Како и да е, слушај ги докторите твои и не се прави херој(ова ти го кажувам со многу љубов,а не дрско и безобразно:).
Се надевам дека ќе си имаш лесно породување. (kup)

bubace
Домашен член
Домашен член
Мислења: 601
Придружен: 02 May 2012, 20:32
Му се допанале: 249 пати
Им се допаднал: 235 пати

Re: Карлично породување

Post by bubace » 20 Nov 2012, 10:30

Кукличка и Бамбина ви благодарам на одговорите, Кукличка незнам каде живееш ти, но мене матичната вчера ми кажа дека кај нас во МК,сега пораѓале и карлично, све додека можат да те малтретираат природно они така си тераат.
Бамбина, ме изнасмеа, (rolll) , ич нејќам да се правам херој, и јас сакам да ме породат со царски,доколку не ми се сврти бебево, јас се плашам ако ме пораѓаат природно со вакво ,,попреку,, поставено бебе.
(l2)

kukli4ka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 415
Придружен: 19 Apr 2011, 16:35
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 13 пати

Re: Карлично породување

Post by kukli4ka » 20 Nov 2012, 23:34

bubace jas sum od ohrid inace maticniot mi rece deka sega i karlicno gi poroduvale prirodno sekako dokolku ti se nafatis,ama iskreno ne bi se nafatila od pricina sto mene majka mi me ragala prirodno karlicno i se iznamacila i na kraj me izvadile so vakum i taa ne me ostavase prirodno,sepak majka ne ti misli loso ,i ne zalam sto taka odluciv a voopsto ne mi napravija problem za carski,ama cekaj imas uste vreme moze ke se svrti,kaj mene nemase mesto da se svrti imav mnogu stegnata matka piev i magnezium za da se opustat muskulite ama dzabe nejkese

bubace
Домашен член
Домашен член
Мислења: 601
Придружен: 02 May 2012, 20:32
Му се допанале: 249 пати
Им се допаднал: 235 пати

Re: Карлично породување

Post by bubace » 21 Nov 2012, 13:11

Aха, епа добро е тогаш кога ти оставаат простор да си избереш. И јас не би се правела херој, во секој случај царски би го родила, немам во план да се расчепувам таму,па после да неможат нозете да ми ги спојат (rolll) . Мене ме исплаши тоа што мојава матична ми го кажа баш спротивното,дека прво те мачат природно па после ако не успееш те пораѓаат царски. Ајде ќе видиме, што викаш има уште време.
Ти благодарам Кукличка.

Mia85
Редовен член
Редовен член
Мислења: 377
Придружен: 06 Mar 2011, 23:11
Им се допаднал: 10 пати

Re: Карлично породување

Post by Mia85 » 25 Nov 2012, 22:57

Bubace, ti kje insistiras carski....kad eplaniras da se poragjas....dogovori se so doktorot predvreme...nemoj prirodno, cim si so karlicno postaveno bebe, batali prikazni otvori na internet da vidis sto mislat doktori za ov...site se za cezarea:)))))

bubace
Домашен член
Домашен член
Мислења: 601
Придружен: 02 May 2012, 20:32
Му се допанале: 249 пати
Им се допаднал: 235 пати

Re: Карлично породување

Post by bubace » 26 Nov 2012, 11:10

Da,da Mia, taka ke napravam. Ako ne se svrti insistiram na carski I točka. Ne sum Herkules pa da se pravam deka mozam sve da istrpam. E Sega pošto na GAK ke se poragam neznam kakvi pravila imaat ama jas sve ke napravam da bide po Moe:-)

Одговори

Return to “Породување”