Породилни болки

Сите теми што се поврзани со породувањето. Термин за породување, болница, искуства итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Породилни болки

Post by Petra » 14 Jan 2011, 18:15

Скоро секоја жена кога наближува терминот за пораѓај си го поставува прашањето како ќе ги препознаам породилните болки? Кога е време да се оди во болница? Секое породување е различно и никој со сигурност не може да каже како ќе се одвиваат породилните болки затоа што тука влијаат повеќе фактори.
http://tvoebebe.com/BREMENOST/bolki.php
На овој линк може да се прочитаат корисни информации за породилните болки.

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Породилни болки

Post by Petra » 14 Jan 2011, 18:49

Еве јас ќе го напишам моето искуство.
Кaј мене беше поминат терминот. Требаше да се породам на 05, а се породив на 16. 09. Па поради тоа секој ден одев на цтг и амниоскопија. Јас не отидов сама во болница туку мене ме задржа матичниот лекар. Утрото кога отидов во болница кога ми правеа цтг докторот ме праша дали имам болки. Му одговорив дека немам. Он рече имаш, тука се гледа дека веќе имаш контракции. Навистина тогаш јас имав болки како пред добивање. Но не знаев дека и тоа се рачуна во болки. (laugh1) Останав во болница. Цел ден беа истите болки. Значи ги чувствував постојано, ама таа болка како пред добивање мензис. Бев отворена мислам два прста. Вечерта болките станаа посилни и околу полноќ ми пукна водењакот. Е од тогаш болките станаа болни. Интересно беше тоа што болките беа силни и мислам дека цело време беа на 5 мин ако не сум заборавила, а јас не се отварав. И наредниот ден болките беа силни. Се породив наредниот ден попладнето.
Од ова не треба да се заплашите вие што сте пред пораѓај туку да бидете спремни за она што следи. Значи ништо не е страшно, нити толку болно да не може да се издржи. Јас не ги избегнав природните болки. И ако по втор пат треба, јас пак ќе се одлучам за природен пораѓај и на природен начин да ги поминам породилните болки. Значи не доаѓа во предвид медицинска терапија за намалување на породилните болки, затоа што тоа може да донесе сериози компликации. Ние сме силни, во нас има сила поголема од секоја болка, а овие се убави болки затоа што сме свесни дека во тие најголеми болки се случува најубавата работа. На свет доаѓа нашето мило чедо. И кога ќе го гушнете веднаш се заборавате. Ќе гледате во малото човече со очи полни со љубов и благодарност што имате таков дар. (bu) (bu) (bu)

SILVANA
Нов член
Нов член
Мислења: 14
Придружен: 20 Dec 2010, 13:57

Re: Породилни болки

Post by SILVANA » 24 Jan 2011, 15:51

jas sega go procitav tvoeto mislenje Petra za porodilnite bolki i dobro e sto go procitav i mene vcera i sabajlevo me boli stomak kako za pred dobivanje i jas gi ignoriram ama moze treba da proveram i da pojdam na lekar, utre odam na ctg pa ke proverime dali se vistinskite bolki, vo sekoj slucaj ubavo e toj sto go pominal poroduvanjeto da napise za toa iskustvo za tie sto neznaat da imaat otprilika pojma sto da ocekuvaat, ti blagodaram Petra sto go spodeli so mene tvoeto iskustvo (thumbsup)

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Породилни болки

Post by Petra » 25 Jan 2011, 15:11

Силвана беше ли денес на лека за да се утврди за какви болки се работи?

taci83
Член
Член
Мислења: 239
Придружен: 14 Nov 2009, 00:57

Re: Породилни болки

Post by taci83 » 02 Mar 2011, 14:03

Eve i jas da vi napisam Terminot mi bese do 11 09,nemav nikakvi bolki samo stomakot mi bese spusten i nemozev da sedam samo setav ili stoev,se sekavam toj den doma pravev generalka,svekrva mi usisa so plosmukalkata i ja namesti zavesata a jas se izbanjav i se sredi ubavo kako da znaev deka e dojden deno,toj den cel den setav bez nikakov problen,vecerta vo 19h mi pukna vodenjakot i vednas vo bolnica me pregledaa i mi kazaa deka sum otvorena 4 prsta i deka i prethodniot den sum imala mali kontrakcii,me smestija vo soba i mi rekoa da odmaram,maticnata mi rece deka naredniot den ke se porodam a sestrata tvrdese deka toa ke se sluci vecerta i taka i bidna,vecerta okolu 12h pocna nepodnoslivi bolki,imav bolki mi stavija provokacija na 05 09 vo 01 h vecerta se rodi nasata princeza koja tezese 3200, moeto poroduvanje pomina za 5-6 h i mn.lesno

Ana.I
Домашен член
Домашен член
Мислења: 523
Придружен: 27 Oct 2010, 22:03
Им се допаднал: 8 пати

Re: Породилни болки

Post by Ana.I » 03 May 2011, 11:55

mene prvo mi pukna vodenjakot,pa posle dojdoa bolkite,e sega pocetnite bolki mozebi moze da se pomesaat so onie lazni bolki,no koga ke fatat jakite bolki,nema sansi da ne gi poznaete,znaci takov vid na bolka barem jas do sega vo zivotot nemav pocustvuvano.

Lolka
Нов член
Нов член
Мислења: 2
Придружен: 01 Jul 2011, 18:52

Како изгледаат породилните болки?

Post by Lolka » 01 Jul 2011, 18:56

Jas sum nova na forumov i bi ve zamolila da spodelime iskustva za toa kako izgledaat porodilnite bolki,dali se navistina jaki kako sto gi opisuvaat,kako se izdrzuvaat i sl. (bu)

Marina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 643
Придружен: 22 Mar 2011, 15:00
Location: Giessen,Germany
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 20 пати

Re: Како изгледаат породилните болки?

Post by Marina » 01 Jul 2011, 20:08

Dobredojde na forumov Lolka ,temava e top (thumbup) uste ne sum se porodila,od toa sto citav vikaat deka od pocetok (vo faza na otvaranje) bolelo kako za pred dobivanje,od prilika 100 pati pojako,a posle toa koga treba da davas napon,togas se osekjalo ko da treba da odis vo wc,znaci na debeloto crevo pritiskalo.nekoi zeni osekjale povekje bolka vo grbot otkolku vo stomakot.bas me interesira sto ke pisat mamickite i sto ke pisuvame nie ponataka (thumbsup)

Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Како изгледаат породилните болки?

Post by Mamino_srce » 01 Jul 2011, 22:52

Добредојде Лолка. ти посакувам убава дружба тука, можеш да ни пишеш и во темата Како ни се трудниците исто така, ќе ни биде мило да споделиш твоите искуства со нас.

Мене ме исто така интересира ова тема, па ајде некоја мамичка да се јави наскоро со своето искуство (thumbsup)

Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Како изгледаат породилните болки?

Post by Mamino_srce » 01 Jul 2011, 22:55

Сега видов дека има оваква тема topic708.html
па може таму да прочитаме некоја искуства или некоја мамичка со свежо искуство да ни пише (laugh1)

Одговори

Return to “Породување”