Царски рез по избор или природно породување?

Сите теми што се поврзани со породувањето. Термин за породување, болница, искуства итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
saska075
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1714
Придружен: 17 Apr 2012, 19:48
Му се допанале: 335 пати
Им се допаднал: 614 пати

Re: Трудници ајде на муабет, кафе и благце

Post by saska075 » 12 May 2014, 21:23

Филигран убаво ме потсети за Бракстон Хиксови сега баш ќе прочитам повеќе за нив, сум слушнала ама не ми текна да прочачкам низ интернентов.Срцка си (lovet)
Кукличка има да частам мекици само се да се заврши добро. Јас стварно едвај чекам да си ја видам срцката. Но знам дека ќе се породам со царски бидејќи претежно тие што се со ИВФ оделе на царски. Барем мене така гинекологот ми кажа.

Filigran
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1827
Придружен: 22 Jul 2012, 15:43
Му се допанале: 898 пати
Им се допаднал: 738 пати

Re: Трудници ајде на муабет, кафе и благце

Post by Filigran » 12 May 2014, 21:50

Леле Сашка и јас така слушнав за царскиот. А јас пак мислев и сакам природно??? Ај со лесно, велат чим влегуваш во 9 месец може да биде секој момент. Само здрави и живи...... (bu) (big-hug)

april21
Нов член
Нов член
Мислења: 45
Придружен: 14 Jun 2011, 23:41
Им се допаднал: 2 пати

Re: Трудници ајде на муабет, кафе и благце

Post by april21 » 12 May 2014, 22:06

Сашка 075, тоа што си забреминила со ИФВ не мора да значи дека мора со царски да се породиш. И јас забременив по пат на ИВФ па се породив природно. Сепак одлуката е твоја и на докторот и прави како што мислиш дека е најдобро.

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1926 пати

Re: Трудници ајде на муабет, кафе и благце

Post by Радост » 12 May 2014, 23:56

И јас ќе се вмешам малку за да не ми е на мисла дека не сум кажала иако гледам дека Сашка веќе си има одлучено.
Сашка на крајот е најбитно да сте добри и двете и не е битен начинот на кој ќе ја донесеш на овој свет. Но, најискрено те советувам дека ако немаш реални компликации не оди на царски. Тотална небулоза е ин витро и царски јас од тебе тоа го слушнав. Ете ја и Сашка на форумов е со ин витро па си имала најлесен природен пораѓај и покрај тоа што имаше комплицирана бременост.
Немој да легнуваш под нож без да е тоа навистина потребно зошто верувај ми не се имаш спасено од ништо. Ако одиш на царски ќе видиш на што мислев ...

Сепак, не ми е намерата да те убедувам во она што го имаш одлучено ама размисли си пак ... Со лесно да ти е и да си се гушкате набрзо. (big-hug)

Гушки за сите мешиња и за тикерчето на Хепи. (rad)

Sashka
Администратор
Администратор
Мислења: 867
Придружен: 01 Oct 2009, 22:08
Му се допанале: 1150 пати
Им се допаднал: 549 пати

Re: Трудници ајде на муабет, кафе и благце

Post by Sashka » 13 May 2014, 13:22

И јас да се умешам во муабетот (smile) . Радост, јас правев инсеминација ама не е ни битно. Начинот на кој е зачнато бебето е апсолутно небитен со начинот на кој ќе се роди (smile) Совет од мене, не планирајте пред време да одите на царски. Ако има компликации во ред, ќе ве спремат за 5 минути за операција, ама ако се си тече како што треба ... спонтаниот пораѓај е подобар според мене. Како и да е, со лесно Сашка, да си поминеш најубаво и да славиме за твојата принцеза. А другите мешковци уивајте, галете се, ќе ви фалат мешињата и мрдањето на бебушите внатре (love5) Вчера ми скркореа цревата и ме фати носталгија па си викам сакам пак (t3) (smile)
Хепиии, честито тикерче, гушка до тебе и мешко твој (big-hug)

Filigran
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1827
Придружен: 22 Jul 2012, 15:43
Му се допанале: 898 пати
Им се допаднал: 738 пати

Re: Трудници ајде на муабет, кафе и благце

Post by Filigran » 13 May 2014, 14:00

Фала на утехата на поискусните мајки. И јас се прашував која е потребата од царски доколку е бебето зачнато со ИВФ??? А и јас така имам слушнато, демек лекарите така претпочитале.
Ова само кај нас го има (confus) (confus) (confus)

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1413
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1549 пати
Им се допаднал: 903 пати

Re: Трудници ајде на муабет, кафе и благце

Post by SMESKO » 13 May 2014, 14:20

Сашка уште малце остана (rad) (rad) (rad)
Во однос на дилемата околу царски или природно,јас преферирам природен пораѓај,ако веќе не може природно тогаш царски,мислам дека болките се исти(дали е царски или природно),но имам зборувано со жени кои се породиле природно и имале болки колку 1 до 2 недели,а царски е веќе друга приказна.Сепак на Вас е да одлучите како би се породиле,иако сега преферираат да си закажат и да се породат.
Јас доколку Господ не сака поинаку,не би се одлучила за царски,би одела на природен пораѓај.
Поздрав мешковци (kup) (kup) (kup)
Патем в4ера ја имам првата трудничка мачнина,ама се преморив (sad1)

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1126
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1339 пати
Им се допаднал: 890 пати

Re: Царски рез по избор или природно породување?

Post by ripcence » 13 May 2014, 20:12

Ајде и јас да се замешам во муабетот (smile)
Се имам пораѓано и природно и со царски, веќе скоро два месеци се прашувам што е царското во царскиот... да бев породена пиродно до сега веќе ќе летав (rolll)
Ќе речам фала му на бога што постои таква опција како царскиот-животи се спасуваат, ама ако не мора- вистина не мора, болките со природниот се 2,3...5часа а со царскиот се со недели.
И уште, братучедка ми е со инвитро и си се породи природно.

Miki
Домашен член
Домашен член
Мислења: 600
Придружен: 09 May 2012, 17:27
Му се допанале: 33 пати
Им се допаднал: 133 пати

Re: Царски рез по избор или природно породување?

Post by Miki » 14 May 2014, 10:16

Драги идни мајки, пишувам на оваа тема иако можда личи дека не е за тука. Ама посакувам мене некој да ми го дадеше овој совет. Не се оптеретувајте премногу со породувањето, царски, природно....многу поважно е што после. Читајте и учете за цицањето (ако имате намера да доите). За да се оствари успешно доење треба да се знаат некои работи и поради не доволно информации и несоодветна стручна поддршка, многу често мајките не успеваат. Многу мнооогу поважна тема од породувањето (и за бебето и за мајката), а гледам никој за тоа не размислува и не се подготвува на време.

srculence
Редовен член
Редовен член
Мислења: 499
Придружен: 13 May 2013, 22:17
Му се допанале: 212 пати
Им се допаднал: 296 пати

Re: Царски рез по избор или природно породување?

Post by srculence » 14 May 2014, 14:37

Сашка еве и јас ке се умешам и јас бев Инвитро и се породив природно,иако сакав царски но како што вика рипченце маките јас би рекла дека не се часа туку денови но помалку од царскиот нож си е нож и ке се надоврзам на Мики сите сме оптеретени со порагајот а никој со доењето како понатака зашто во цела работа тоа е најбитно.

Одговори

Return to “Породување”