Во која болница се породивте?

Сите теми што се поврзани со породувањето. Термин за породување, болница, искуства итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Nadja
Редовен член
Редовен член
Мислења: 445
Придружен: 26 Aug 2012, 19:03
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 52 пати

Re: Во која болница се породивте?

Post by Nadja » 18 Sep 2012, 20:04

Јас се породив на ГАК(во стариот дел). Добро поминав, иако немав врски. Задоволна сум од хигиената и од односот на вработените. Прво сакав да се пораѓам во Ре-Медика, меѓутоа размислив и решив да не фрлам толку многу пари за нешто што можам да го направам за без пари. Потоа одлуќив да се пораѓам во Чаир, ама кога отиодв таму рекоа дека примаат само итни случаи. Па решив да одам на ГАК. За второ пак ќе одам таму.

lavanda
Нов член
Нов член
Мислења: 66
Придружен: 29 Jul 2012, 20:02
Им се допаднал: 11 пати

Re: Во која болница се породивте?

Post by lavanda » 10 Oct 2012, 11:59

Se porodiv vo re medika i iskreno ne sum zadovolna. navistina bese sredeno extra, cisto nema zbor, ama personalot bese katasrtofa. Sega neznam kako e , ama jas se porodiv prvata godina koga ja otvorija i bea celosno ne koordinirani i ne ekipirani. Se nadevam deka seka e ok. Nemase dovolno sestri pa mora da cekas po 30 min da dojde sestra . Mislam koga veke davas tolku pari, i im davas celosna dovrba za svojot i zivotot na deteto mislam deka treba da se malku po spremni. navistina se nadevam deka sega e ok.

sunshine_2012
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1153
Придружен: 04 Jul 2012, 23:01
Location: Tetovo
Му се допанале: 548 пати
Им се допаднал: 738 пати

Re: Во која болница се породивте?

Post by sunshine_2012 » 16 Oct 2012, 20:33

jas so site tri se porodiv vo remedika i sum zadovolna, cisto, novo, ubavo a i sestrite sekogas doagaa koga ke gi viknam za pomos.

carina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 726
Придружен: 20 Jul 2011, 08:21
Location: skopje
Му се допанале: 193 пати
Им се допаднал: 279 пати

Re: Во која болница се породивте?

Post by carina » 17 Oct 2012, 00:06

се породив во чаир далечната 2006 г. (smile) .тогаш и никад више.анестезиологот и двајца доктори познавав,ама сестрите не,додека е докторот тука трчаат по тебе,кога ке си отиде,друга песна,не постоиш,ни против болка нешто да ти дадат,трпи си.ужас

Luna12
Нов член
Нов член
Мислења: 15
Придружен: 29 Oct 2012, 12:28
Му се допанале: 1 time

Re: Во која болница се породивте?

Post by Luna12 » 29 Oct 2012, 19:08

Zdravo mamicki :)
Jas sum nova na forumov,mada ve chitam sekojdnevno,veke sum vlezena vo 9ti mesec,37 nedela sum,nosam devojche <3
Idam na redovni kontroli vo drzavna klinika GAK...ctg,exo itd...
Sakav da prasham dali nekoj vo skoro vreme se ima porodeno vo novata bolnica vo GAK i kakvi se uslovite? bidejki planiram tamu da se porodam.

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Во која болница се породивте?

Post by Peperutka » 31 Oct 2012, 14:40

Луна (dobr) ,па ти си веќе на крајот,со среќа и брзо и лесно породување (a2)
Јас се породив во Јуни месец во Државна.Условите се одлични,хигиената на највисоко ниво,во претпородилната соба постојано има сестри кои се тука ако нешто ти треба,доктори кои проверуваат до каде е родилката,колку прста е отворена т.е.дали е подготвена за породување,нема да бидеш оставена сама тоа е сигурно.Маана е што има едно ВЦ,од клизмата ќе се прочистуваш повеќе пати па ако сте повеќе родилки треба да чекаш ред.Има доволно и сестри и доктори.На одделение,собите во кои лежат мајките се одлични,има само два кревета значи ќе бидете по две во соба,до креветите се и креветчињата за бебињата (smile) .Секоја соба е со ВЦ,кое секој ден се одржува чисто,има ВЦ шолја,када со туш и чешма.
Храната е супер(доручек,ручек и вечера),мене многу ми се допадна,секој ден доаѓаа сестри да сменат чаршафи и спавачи.Доколку нешто ти треба ќе викнеш сестра која ќе помогне за било што.
Мене не ми е во убаво сеќавање ГАК зошто ми се случи голема трагедија,бебето ми почина по само 15 дена живот.Кога ми истече водењакот,пл.вода беше заматена,докторите го видоа тоа и ме оставија природно да се породам,а бебето се изнаголтало од неа,фати бронхитис а после и сепса која го уништи целосно,сите органи му беа заболени.Инаку детето ми лежеше во Детска клиника.

cucamaca
Нов член
Нов член
Мислења: 60
Придружен: 24 Aug 2012, 17:18
Му се допанале: 18 пати
Им се допаднал: 9 пати

Re: Во која болница се породивте?

Post by cucamaca » 31 Oct 2012, 16:01

Peperutka wrote:Луна (dobr) ,па ти си веќе на крајот,со среќа и брзо и лесно породување (a2)
Јас се породив во Јуни месец во Државна.Условите се одлични,хигиената на највисоко ниво,во претпородилната соба постојано има сестри кои се тука ако нешто ти треба,доктори кои проверуваат до каде е родилката,колку прста е отворена т.е.дали е подготвена за породување,нема да бидеш оставена сама тоа е сигурно.Маана е што има едно ВЦ,од клизмата ќе се прочистуваш повеќе пати па ако сте повеќе родилки треба да чекаш ред.Има доволно и сестри и доктори.На одделение,собите во кои лежат мајките се одлични,има само два кревета значи ќе бидете по две во соба,до креветите се и креветчињата за бебињата (smile) .Секоја соба е со ВЦ,кое секој ден се одржува чисто,има ВЦ шолја,када со туш и чешма.
Храната е супер(доручек,ручек и вечера),мене многу ми се допадна,секој ден доаѓаа сестри да сменат чаршафи и спавачи.Доколку нешто ти треба ќе викнеш сестра која ќе помогне за било што.
Мене не ми е во убаво сеќавање ГАК зошто ми се случи голема трагедија,бебето ми почина по само 15 дена живот.Кога ми истече водењакот,пл.вода беше заматена,докторите го видоа тоа и ме оставија природно да се породам,а бебето се изнаголтало од неа,фати бронхитис а после и сепса која го уништи целосно,сите органи му беа заболени.Инаку детето ми лежеше во Детска клиника.
Пеперутка, малку ме збуни... (confus)
Во првиот пасос кажуваш најубави зборови за Државна болница, а во вториот пасос дека ГАК не ти е во убаво сеќавање... Зарем ГАК не е Гинеколошко Акушерска Клиника - дел од Државна болница?

Без разлика каде, тоа што се случило е ужасно... не дај Боже никому никогаш да не му се случи...

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Во која болница се породивте?

Post by Peperutka » 31 Oct 2012, 16:08

Да,за истата болница зборуваме (smile)
Сакав да кажам дека условите и хигиената се одлични во ГАК,но со тоа што ми се случи,не ми е во убаво сеќавање,јас и во Систина да се породев(каде има беспрекорни услови) со оваа случка пак исто ќе мислев.Најважно е со (b4) да си се вратите од болница живи,здрави и среќни а дали си се породила во приватна или во државна болница,не е толку важно.
Да не бидам погрешно разбрана,секој со свое искуство.

Luna12
Нов член
Нов член
Мислења: 15
Придружен: 29 Oct 2012, 12:28
Му се допанале: 1 time

Re: Во која болница се породивте?

Post by Luna12 » 31 Oct 2012, 19:58

Uff draga moja,tolku mnogu mi e zal za toa shto se slucilo,jas navistina mnogu se plasham od toa,mislam deka kje pretrpam sekakva bolka ,samo so bebushot da bide se vo red.
Voedno ti blagodaram za iscrpniot odgovor.

imambebe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1603
Придружен: 30 Apr 2011, 00:18
Му се допанале: 216 пати
Им се допаднал: 588 пати

Re: Во која болница се породивте?

Post by imambebe » 15 Sep 2013, 18:26

Се породив во државна и убаво поминав. Дури чудно ми беше, ама се беше ок, од приемот, па во предродилна сала, во родилна, а и после тоа, сегде убав однос од страна на сите сестри, докторки, болничарки. Чисто беше, менуваа постелнина, даваа спавачи, јадењето исто беше убаво. Се на се ОК.

Одговори

Return to “Породување”