MISSED ABORTION

Место за подршка на сите оние кои се соочиле со спонтан абортус. Што после спонтан абортус, причини, испитувања итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
SimonaT
Нов член
Нов член
Мислења: 7
Придружен: 28 Sep 2016, 15:50
Им се допаднал: 1 time

Re: MISSED ABORTION

Post by SimonaT » 02 Dec 2016, 19:38

Lejla7 wrote:Не верувaм дa е дo пaдoт. Ембриoните се убaвo зaштитени вo мaткaтa. Сaмo пoсериoзнa пoвредa кoјa би бaрaлa бoлничкo лекувaње е oпaснa зa нив.

Дa, и јaс сум нa мислење декa при еден спoнтaн aбoртус не се пoтребни генетски испитувaњa. Нo истo тaкa дa знaеш декa и тoa сo нaстинкaтa не држи вoдa - трудниците нaстинувaaт кaкo и небремените жени, пa рaѓaaт здрaви живи децa. И јaс бев aсaлнo нaстинaтa уште вo 6тa неделa (пoрaди пaдoт нa имунитетoт кoј гo зaштитувa плoдoт oд oтфрлaње oд oргaнизмoт) и примaв и aнтибиoтик, пa ете дoтуркaв дo 35 неделa, сo Гoспoд нaпред.

Ќе си рaзгoвaрaте сo сoпругoт и ќе решите штo дa прaвите зaтoa штo oвa ве зaсегa и двaјцaтa.


Тешко го поминавме и двајцата ова немав некој проблем со зачнувањето останав после 4-5 месеци од обидите не е ништо страшно немаме никој шо имал ваков проблем во фамилијата и слично... Незнам дали да истрчам и да испитам се или да остам се на господ оти и во медицинава многу веќе и не се верува.. сите се со платени дипломи.. Дали да одам кај Таше?

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: MISSED ABORTION

Post by Lejla7 » 02 Dec 2016, 20:02

Мoе мислење е дa пoчекaш мaлку. Генетски испитувaњa се прaвaт пo некoлку спoнтaни aбoртуси. Сo среќa и не oчaјувaј, ќе биде (bu)

SimonaT
Нов член
Нов член
Мислења: 7
Придружен: 28 Sep 2016, 15:50
Им се допаднал: 1 time

Re: MISSED ABORTION

Post by SimonaT » 02 Dec 2016, 20:15

Lejla7 wrote:Мoе мислење е дa пoчекaш мaлку. Генетски испитувaњa се прaвaт пo некoлку спoнтaни aбoртуси. Сo среќa и не oчaјувaј, ќе биде (bu)


И јас така мислам оти се е останатово во ред а и напната бев цело време нервози стрес и се останато подготовки за свадба и се отанато.. а првите болки ми се јавија првиот ден ко застанав на нозе да работам во долниот дел од стомакот и половината премногу јаки болки имав од 1 сатот до вечерта 10-11 ставив утрогестан и ми прекина болката вечерта околу 1- 1 и нешто. Истиот ден ми зеде брис од уреоплазма и микроплазма ама не ме виде на ехо ( сме претерувале на секое ) Пресметано по неделите како шо се датумот од прилика иди ден два после падот или на самиот ден кога прекинало срцето и затоа се сомнеавам во тоа убо траснав и ме здоболи ама само моментално после немав проблем ден пред свадбата беше на денот на свадбата ми студеше во стомакот премногу.. А болките ги имав од 30 ти септември па до 10-12 октомври дури стоев на работа од ко седнав ми се намалија да не речам и ми исчезнаа.. Можи сето заедно ми се собра подготовка за свадба на работа 8 сати во место стоење трчање брзање паѓањето нервозите си го направија своето.. НЕ СЕ ОТКАЖУВАМ премногу ми е тешко и можи не сум подготвена моментално за бременост но за 2-3 месеци ќе пробам да изненадам со bfp ако треба и на крајот од светот ќе појдам само да го имам.. премногу сум емотивна и тешко го поминувам овај период сопругот ми е најголемата подршка ако не беше тој сега ќе бев којзнае каде психички многу паднав (sad1)

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1413
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1549 пати
Им се допаднал: 903 пати

Re: MISSED ABORTION

Post by SMESKO » 07 Apr 2017, 19:01

Се распишав многу но оваа тема неможам никако да ја отскокнам (unsure) .
И до ден денешен солзи во очите кога ќе помислам на мојата прва радост,на моите први мачнини и на моето радување на мешето.И до ден денешен болка како в4ера да беше киретажата,нема ден а да не помислам на него,на моето прво беб4е,уф ќе ре4и некоја имаш де ете ти даде Господ друго па еве сега и уште едно бебе е на пат,ама не е така секое си зазема свое место во моето срце,а тоа пола срце ми го скрши.Му Благодарам на Бога што не ме оставе сама што ми даде девојка здрава и жива и сега нова (t3) која ми помина скоро како по книга,ама дали мораше да ми го земе тоа бебе во кое љубовта кон него го достигна максимумот.Никогаш нема да ги заборавам неговите ладни допири на моите нозе,никогаш ама баш никогаш нема да заборавам како изгледаше ангелче мое слатко,и иако ме напушти засекогаш,никогаш ама никогаш нема да заборавам колку те сакав,а те сакав многу.Моите солзи пролеани за тебе никогаш нема да пресушат,за тебе секогаш ќе течат.Те сака мама АНГЕЛ мој на небото,Господ е со тебе (bu) (bu) (bu)

Ќе ми извините на овој пост ама неможам да го прежалам.

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: MISSED ABORTION

Post by Lejla7 » 07 Apr 2017, 20:48

(big-hug)

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: MISSED ABORTION

Post by Bube » 09 Apr 2017, 14:38

(a2) (racinja)

An!ta
Нов член
Нов член
Мислења: 2
Придружен: 08 Oct 2017, 19:14

Re: MISSED ABORTION

Post by An!ta » 09 Oct 2017, 08:10

Samo sto mi soopstija na den rodenden deka po vtor pat mi e uginat plodot so pojavena srceva akcija vo 6 ta nedela a uginal vo 8 ma.
Za razlika od prviot pat ovoj pat totalno se srusiv.
Odev kaj dimitrov koj posle prviot pat mi otkri mutacija MTHFR heterozigot i odkako po vtor pat ostanav se bockav kleksan sekoj den i piev metilirana fola....no DZABE!
..Imam prasanje..dali nekoja od vas ima iskustvo so nekoi apcinja sto predizvikuvaat prirodno isfrluvanje na plod..da bi izbegnala povtorna kiretaza ???
Ve pozdravuvam site

Lili2
Нов член
Нов член
Мислења: 4
Придружен: 23 Oct 2017, 16:19
Им се допаднал: 1 time

Re: MISSED ABORTION

Post by Lili2 » 24 Oct 2017, 14:17

Еве ме и мене во оваа тема, со 2 абортуси. Една година се обидувавме за бебе и конечно 2 црти, открив во шеста недела а плодот имаше срцева акција. Ми се појави кафен исцедок ме оставија во болница и после 6 дена го исфрлив плодот. Веднаш продолжи борбата за бебе. После 6 месеци пак 2 црти, отидов на преглед и веднаш лоши вести, докторот ми кажа дека плодот е мн мал да дојдам за 2 дена, за 2 дена почнав да крварам и се беше јасно.... еве сега чекам сама да го исфрлам плодот.. убиена сум од болка и веќе имам страв за нова бременост.. ужасно се чувствувам овој жар во душата е неопишлив.

viki19
Нов член
Нов член
Мислења: 8
Придружен: 25 Dec 2017, 23:41
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 2 пати

Re: MISSED ABORTION

Post by viki19 » 23 Jan 2018, 02:23

Женички минатиот месец минав низ спонтан...
Моето прашање е кога добивте менструација после абортусот...и колку време чекавте за следна бременост ?

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11004
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5788 пати
Им се допаднал: 3547 пати

Re: MISSED ABORTION

Post by Debora » 24 Jan 2018, 20:51

Вики повели линк до темата каде што е пишувано за времето на чекање до следна бременост после спонтан абортус viewtopic.php?f=17&t=706 А ова е линк до темата за менструација после спонтан viewtopic.php?f=17&t=1524

Одговори

Return to “Спонтан абортус”