Испитувања после спонтан абортус

Место за подршка на сите оние кои се соочиле со спонтан абортус. Што после спонтан абортус, причини, испитувања итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Испитувања после спонтан абортус

Post by kit-kat » 12 Jun 2013, 13:40

Јас денес го зедов и последниот резултат за херпес и негативен е (rad)
Се јавив кај матичната,и ги прочитав резултатите вика супер се.А оние IGg била стара инфекција за која организмот си има сторено имунитет.Како што ми кажа и Дебора (smile)
Ама закажав и за кај Др ТАше сепак тој ми ја следеше ситуацијата и ме киретираше ,па ќе видиме.
Инаку за кандидата ми рече кога ќе добијам мензис да почнам со апчиња и вагиналети.
А мене денес ми е 25 ден а неа никаде ја нема (tap)
Хепи со Господ напред утре се да биде во ред (bu)

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Испитувања после спонтан абортус

Post by Happy^_^ » 20 Jun 2013, 13:46

Еве ме и мене со резултатите (за торч кога ќе бидат готови ќе пишам зошто во Ск ги пракаат)

Аеробени патогени бактерии не пораснаа

Микроплазма и уреоплазма негативни

Брис за кламидија негативен

Уринокултурата е стерилна по инкубација од 48h

(rad) (rad) (rad) (rad) (rad) (rad) (rad) (rad) (rad) (rad)

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Испитувања после спонтан абортус

Post by Happy^_^ » 27 Jun 2013, 16:23

Еве ме мене повторно тука. Конечно го земав резултатот од Ману, кадешто го испитуваа плодот. Во делот што го испитуваа во Систина немаше дијагнози и причини а еве резултатот од Ману кадешто испитуваа хромозомски анеуплоиди излезе: Тризомија на 16-от хромозом. Прво мојата матична ме исплаши но среќа Др од Систина си ја знае работата и ми кажа дека не е ништо страшно, едноставно хромозомска грешка. Фала и на Сашка што ми даде еден убав линк да прочитам за ова. Патем, др од Систина ми рече најчесто не се објаснува причината за абортусот но кога пациентот ќе го направи и ова испитување се утврува дека тоа е причината за абортусот. 16-хромозом. Е сега наредна недела ќе одам до Систина др убаво да ми објасни а во случај некој да знае нешто во врска со ова нека ми пише.. Дали ќе треба да се прават дополнителни испитувања или не? (confus)

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Испитувања после спонтан абортус

Post by kit-kat » 27 Jun 2013, 20:29

Хепи ние такви испитувања не правевме,бидејки имаме едно дете.
Не знам да ти одговорам,но ако било нешто застрашувачко,ќе ти кажеа во Систина.
Како што ти рече и Сашка не е ништо страшно.Не читај многу,бидејки колку повеќе знаеш полошо е.
Ајде се ќе биде во ред наредната (t3)
Кој знаеше хромозоми кога ние се раѓавме или уште пред нас?
ДА даде Бог (bu)

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Испитувања после спонтан абортус

Post by Happy^_^ » 04 Jul 2013, 10:27

Не сакам да бидам негативна, ама некогаш мора (ner) Требаше да ми се јават кога ќе ми биде готов и последниот резултат од Torch арно ама јас гледам немаат абер и им пишав. Матичната само ми врати има нешто позитивно.. Луѓе јас оваква (scared) (scared) (scared) многу се исплашив. Па можеше да ме утеши малку (comp) (comp) (comp) (rp) (rp) (rp)
И одма и вртев и само ми кажа дека е IgG и вечер да отидам до кај неа. Претпоставувам IgG е стара инфекција и нема да треба терапија? Совет? (confus) И дали ќе се знае дали инфекцијата настанала за време на бременоста или пред тоа? (rolll)
пс: Знам дека вечер ќе ми објаснат се, т.е нема да ми објаснат ништо ама јас ќе си сфатам благодарение на вас ама не ми се чека до вечер (sneeky) (piggy)

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: TORCH тест

Post by kit-kat » 04 Jul 2013, 12:44

Хепи не паничи.И јас имам IGg токсоплазмоза и рубеола.
Баш вчера др.Таше пак ги виде кога ги предавав и рече секој втор човек има.Тоа е хронично во нас и нема опасност.IGm e опасно кое за 6 несеци преминува во IGg поради што организмот создрава антитела.
А рубеолата кај мене била вакцината.
Леле дипломирав и микробиологија :ymblushing:

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Испитувања после спонтан абортус

Post by Happy^_^ » 05 Jul 2013, 11:07

Конечно завршив со испитувањата и ете кај мене причината беше хромозомска грешка, значи што викаат така требало да биде, и да ви кажам мило ми е што ја најдовме причината (при генетското испитување на плодот) барем знам дека не е ни до мене ни до мм а ако не го испитавме тоа и да беше без причина сигурна сум дека ќе се обвинував себе си. (smile) Затоа на сите им препорачувам доколку ги направат потребните испитувања и се е во ред, во НИКОЈ СЛУЧАЈ да не се обвинуваат себе си !!!

Резултатите од торч ми беа добри, цитомагало вирус и рубеола ми беа ИгГ, и ми препишаа само Immuno komlex за имунитет на природна база било, дали некој го има пиено или знае нешто за него?
(Деборче, ако треба да се отвори нова тема кажи ми, зошто според мене еден сируп не заслужува нова тема) хаха

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Испитувања после спонтан абортус

Post by Lejla7 » 10 Aug 2013, 15:19

Сакам да прашам нешто и овде - дали ќе биде потребно да правам микробиолошки брисеви по киретажава ако последните ми се правени во мај, пред да ја почнам постапката? Плус кога почнав со стимулација превентивно примав антибиотски вагиналети, па мислам во случај да имало нешто ќе се средело. Докторот не ми спомна ништо за овие да ги правам. Секако, понатаму ќе ми требаат за аплицирање преку Фонд, но дали сега морам или...?
А и ТОРЧ испитување не ми спомна, но јас би сакала да го направам. Гледам пишувате дека кај матичен се прават овие - како е тоа? Се зема брис како за микробиолошки и се носи каде? Фала

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Испитувања после спонтан абортус

Post by kit-kat » 10 Aug 2013, 16:03

Јас торчот и микробиолошките ги направив кај матичната,а потоа ги однесов на микробиологија во болницата тука.
А не знам дали треба да ги направиш микробиолошките.Најдобро нека помине некое време.И јас брзав на почетокот,но матичната ми рече да добијам прво циклус(кој го добив 25 ден од киретажата)па потоа земав брисеви. (a2)

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Испитувања после спонтан абортус

Post by Happy^_^ » 10 Aug 2013, 18:07

Лејла, јас би те посоветувала да го почекаш прво резултатот од МАНУ.
Па после ако треба ќе ги направиш и другите испитувања а секако тие се прават после 1 менструација. Е сега микробиолошки мислам дека нема да треба да правиш бидејќи во мај си правела.
Миробиолошките се носат во лабараторија, а кај мене за торчот матичната крвта ја прати во Ск, зошто кај нас не ја испитуваат.

Одговори

Return to “Спонтан абортус”