Испитувања после спонтан абортус

Место за подршка на сите оние кои се соочиле со спонтан абортус. Што после спонтан абортус, причини, испитувања итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Одговори
carina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 726
Придружен: 20 Jul 2011, 08:21
Location: skopje
Му се допанале: 193 пати
Им се допаднал: 279 пати

Испитувања после спонтан абортус

Post by carina » 22 Jan 2013, 11:14

Кои испитувања ви ги препорачуваа да ги извршите вашите гинеколози по спонтаниот за да се заштитите од повторни трауми следната бременост.ова го пишувам поради тоа што многу од гинеколозиве не бараат причина зошто се случило тоа,едноставно се случило,не значи дека и следната бременост ке има ризик-тоа им е објаснувањето.а што ако има реална причина за неуспех во следната бременост,како и претходната? кој ке ја сноси одговорноста? нормално никој.едноставно повторно се случило....
секој совет е добредојден и ке им користи на многу жени кои поминале низ ова горчливо искуство

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: Испитувања после спонтан абортус

Post by maried » 22 Jan 2013, 11:55

Јас после спонтан ги направив следниве испитувања. значи пап тест, микробиолошки тестови, уринокултура и торч испитувања (smile) (smile)

mammi
Нов член
Нов член
Мислења: 23
Придружен: 30 Oct 2012, 20:44
Им се допаднал: 16 пати

Re: Испитувања после спонтан абортус

Post by mammi » 22 Jan 2013, 12:06

Кај мене не беше спонтан јас имав прекин на бременоста и секако направив пап тест, брисеви, торч , но гинекологот ми препорача да испитаме јас и мм кариотип за да бидеме сигурни за следната бременост.

tina
Член
Член
Мислења: 110
Придружен: 07 Feb 2011, 17:53
Му се допанале: 32 пати
Им се допаднал: 12 пати

Re: Испитувања после спонтан абортус

Post by tina » 22 Jan 2013, 13:04

Jas pred 10 godini imav prekin na bremenosta vo 17 nedela mi pukna vodenjakot i plodot bese mrtov,gi pravevme istite ispituvanja kako mammi znaci i kariotip i dvajcata i se si bese super posle nepolna godina pak zabremeniv i pak spontan vo 7-8 nedela,pa pak nemozev skoro dve godini da zabremenam i sega si imame since koe vo mart ke polni 6 godini,za vtoro se obiduvame 3-4 godini ama tesko ni odi.

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Испитувања после спонтан абортус

Post by kit-kat » 12 May 2013, 15:25

Па утре сум за пап и микробиолошки тестови.
Што ми препорачувате да испитам.Како што гледам повеќето испитале Уринокултура,торч,пап,микробиолошки.
А што е тоа кариотип?Кога и зошто се испитува.
и колку чинат овие испитувања на приватно?

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Испитувања после спонтан абортус

Post by kit-kat » 13 May 2013, 13:09

Денес бев на преглед 20 ден после киретажа.Матката е супер,вратена во нормала,зрела јејце клетка во десен јајник,јајниците во ред.Малку задебелен ендометриум што малку е (confus) после киретажа.
И ме прати после мензис да направам брисеви за
-Микробиолошки брисеви за што не е читливо,
-брис кламидија,
-брис уреоплазма,
-крв за торч.
Дали е доволно.Бидејки ми бил прв спонтан,а и едно живо родено дете немало потреба од други испитувања.Па сега чекаме циклус.
Ваше мислење?

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Испитувања после спонтан абортус

Post by Debora » 13 May 2013, 14:55

Кит кет кариотипот што со спомна е генетско испитување и имаме тема за него во Испитувања на неплодноста, ама бидејки си имате живо и здраво детенце нема да ви го препорачаат, сигурно.
Мое лично мислење е дека брисовите, TORCH и уринокултурата ти се доволни, колку да се види дека немаш некоја бактерија, едноставно некогаш овие работи се случуваат. За жал спонтани во прво тромесечие не се реткост. Ама следната бременост ќе биде во ред.
Те гушкам и одвај чекам да поминат овие 2 месеци. (a2)

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Испитувања после спонтан абортус

Post by kit-kat » 13 May 2013, 15:20

Фала Дебора (smile)

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Испитувања после спонтан абортус

Post by kit-kat » 19 May 2013, 16:08

Па еве дочекавме циклус 25 дена после киретажата. (rad)
Сега да поминат 10 дена(бидејки ставам вагиналети против кандида),ќе одам за брисевите.
Се надевам на добар исход (smile)

Bobe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1055
Придружен: 20 Nov 2010, 14:35
Му се допанале: 1344 пати
Им се допаднал: 800 пати

Re: Испитувања после спонтан абортус

Post by Bobe » 21 May 2013, 15:36

So sreka Kit-kat daj Boze da bide se ok,barem da izbegnes dopolnitelni glavobolki,ili uste poloso da se zaprasuvas ....iskreno ti posakuvam site naodi petka da ti se od srce (smile) (smile) (smile)

Одговори

Return to “Спонтан абортус”