Испитувања после спонтан абортус

Место за подршка на сите оние кои се соочиле со спонтан абортус. Што после спонтан абортус, причини, испитувања итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
kuklickaa
Член
Член
Мислења: 126
Придружен: 08 Jun 2013, 23:38
Им се допаднал: 67 пати

Re: Испитувања после спонтан абортус

Post by kuklickaa » 16 Dec 2013, 14:20

dusicke nema potreba od mnogu cekanje da znaes...sto pobrgu toa poubavo...jas imav minatiot pat spontan vo 7ma endela iskreno da ti kazam ne napraviv ni edno ispituvanja (znaci imav vo 7ma ned.samo plod so prestanata srceva akcija) i ne napraviv nitu edno ispituvanje 3 meseci jas ne sakav da probuvame i vednas 4 tiot mesec probavme i sega eve sum bremena 11 nedela i 2 dena.i se e super masala..znaci sakam da ti kazam da ne se opteretuvas so razni problemi ,nz tocno sto ti bila procinata ama ke si ostanuis pak za brzo samo opustise i ne milsi negativno

Da4i
Нов член
Нов член
Мислења: 21
Придружен: 05 Dec 2013, 20:48
Им се допаднал: 4 пати

Re: Испитувања после спонтан абортус

Post by Da4i » 16 Dec 2013, 23:35

Така е бобе...ќе биди се во ред...како што напишав и на претходната тема веднаш чим ги направам испитувањата ќе ве известам (smile) се надевам со добри вести и позитивни резултати (b4)

Da4i
Нов член
Нов член
Мислења: 21
Придружен: 05 Dec 2013, 20:48
Им се допаднал: 4 пати

Re: Испитувања после спонтан абортус

Post by Da4i » 29 Dec 2013, 17:03

Zdravo...ete me pak posle dolgo vreme...Kako shto veke znaete imam eden spontan abortus zad sebe,i znaete bev na site ispituvanja i mi ustanovija deka imam bakterija toxoplasma i deka taa e pricinitelot . Mi dadoa terapija na spiramicine 0.5 mg dnevno samo edna nedela od koja dobiv alergiska reakcija posle pettata den gi prekinav i doktorkata mi rece deka e dovolno da ne primam dr lekarstva ama mene toa nekako mi e sumljivo zatoa sto smetam deka samo so pet dena primanje na lekot se iscistila ovaa bakterija molam za pomos i sovet sto ponatamu bidejki mi rekoa posle 5 meseci na kontrola za toxoplasma a jas nemozam da cekam tolku mislejki deka lekot ne deluval i deka bakterijata se uste e prisutna.Mi predlozija da odam vo Plodnost kaj Dr.Tashe bidejki toj bil ekspert vo toa...dali znaete nesto vo vrska so toa? Blagodaram odnapred !!!

hope14
Нов член
Нов член
Мислења: 49
Придружен: 29 Oct 2013, 13:29
Му се допанале: 23 пати
Им се допаднал: 17 пати

Re: Испитувања после спонтан абортус

Post by hope14 » 06 Mar 2014, 22:05

Еве ме и мене после подолго време, милам дека имав реално оправдување за отсуството. Собрав сили за позитивни мисли и да почнам да го реализирам мојот долгогодишен план. Почнав со основните испитувања, ама сепак барам и ваша мала консултација. Денес ми земаа ПАП и брис од вагина, од цервикс, од цервикс за микроплазми и тест за CNL урогенитална. Ми беше кажано и за ТОРЧ тест, но треба ли да се закаже во микробиологија, зошто во институт за јавно здравје немале реагенси. Дали треба и генетски испитувања, кое е вашето мислење, бидејќи имам веке едно родено. Поздрав до сите (kup)

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Испитувања после спонтан абортус

Post by kit-kat » 07 Mar 2014, 18:07

Хоуп мило ми е што се дигна од дното (big-hug)
Дај Боже да успее твојот долгогодишен план (bu)
Јас во БТ испитуваа на микробиологија, беше без електронските упати.
Сега не знам како е.
Со среќа и на принцезата поскоро да и родиш здраво и живо другарче (smile)
(bu)
А за генетски те испитувања не треба бидејки имаш веќе родено здраво дете (kup)

Miicka
Нов член
Нов член
Мислења: 64
Придружен: 04 Jul 2014, 01:18
Му се допанале: 3 пати
Им се допаднал: 8 пати

Re: Испитувања после спонтан абортус

Post by Miicka » 14 Jul 2014, 17:07

Kolku vreme posle spontaniot gi napravivte ispituvanjata?
Vednas po prestanuvanje na krvarenjeto ili po dobiena menstruacija?
Jas sakam sto pobrzo da ispitam se.

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Испитувања после спонтан абортус

Post by Lejla7 » 14 Jul 2014, 21:44

Pozelno e da pocekas menstruacija.Taka sovetuvaat lekarite. I ne se sekiraj, dobro sto ti napravile kiretaza, jas so prviot spontan vaka krvarev deset dena isto tolku obilno i so parcinja kako sto opisa ti, i mene isto mi rekoa moze bilo bremenost moze ne, no jas ubavo si znam deka vidov dve crti na domasen test i deka bese definitivno spontan!

Miicka
Нов член
Нов член
Мислења: 64
Придружен: 04 Jul 2014, 01:18
Му се допанале: 3 пати
Им се допаднал: 8 пати

Re: Испитувања после спонтан абортус

Post by Miicka » 14 Jul 2014, 22:53

A otkako ti ja napravija kiretazata posle nekoe vreme dobi rezultati od isprateniot primerok?
Mene mi rekoa deka za 2 nedeli ke mi se javat da odam da si gi podignam rezultatite od napravenata kiretaza...

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Испитувања после спонтан абортус

Post by Lejla7 » 15 Jul 2014, 06:32

Mojot primerok bese praten na ispituvanje vo MANU i ottamu cekav rezultat eden mesec. Ako ti kazale na GAK za dve nedeli, togas sigurno za tolku i ke bide.Ne se sekiraj (a2) Neli ti ostavija broj da se javis da proveris?

PS Za cajot od zalfija-kako se pie procitaj vo temata "Prirodni sredstva vo borba protiv neplodnosta" mislam ako planiras otkako ke se sredis da go pies.Ne moze da se pie kako normalen caj, steten e na podolg period. Pozdravce.

Miicka
Нов член
Нов член
Мислења: 64
Придружен: 04 Jul 2014, 01:18
Му се допанале: 3 пати
Им се допаднал: 8 пати

Re: Испитувања после спонтан абортус

Post by Miicka » 15 Jul 2014, 13:44

Ti blagodaram, ke procitam. Sekako ke go pijam bidejki sakam da mi se stabilizira ciklusot kako sto mi bese...

Inaku, mi dadoa broj ama nikoj ne se javuva :)
Trebase vcera da se javam, zvonev 20 pati, nikoj ne kreva.
A za rezultatite mi rekoa deka oni ke mi se javat koga ke stignat.

Одговори

Return to “Спонтан абортус”