Испитувања после спонтан абортус

Место за подршка на сите оние кои се соочиле со спонтан абортус. Што после спонтан абортус, причини, испитувања итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Одговори
Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Испитувања после спонтан абортус

Post by Lejla7 » 10 Aug 2013, 19:05

Дефинитивно ќе почекам циклус прво и резултатот од МАНУ, и јас така мислам Хепи. За Торчот ќе се распрашам кај матичната, а ако не бива преку неа веројатно ќе може во некоја приватна лабораторија овде да го направам. Пап морам да правам, ама после циклус, веќе повеќе од една година не сум правела, а ќе ми треба. За микробиолошките знам каде се носат, сум ги правела овде, само за Торч не знам. Ќе видам што ќе каже матичната дали пак да ги правам брисевите или пак д-р Митко. Фала многу во секој случај за информациите (a2)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Испитувања после спонтан абортус

Post by Lejla7 » 11 Aug 2013, 14:42

А треба ли да одам пред циклус на контрола за матката - да се види дали е вратена во нормала, како пред бременоста или не? Малку сум збунета (confus)

carina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 726
Придружен: 20 Jul 2011, 08:21
Location: skopje
Му се допанале: 193 пати
Им се допаднал: 279 пати

Re: Испитувања после спонтан абортус

Post by carina » 11 Aug 2013, 17:18

лејла мене ми рекоа за месец дена на контрола,без разлика на циклус.ама моето патешествие е малку поинакво,го знаеш.

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Испитувања после спонтан абортус

Post by Lejla7 » 13 Aug 2013, 17:30

Happy, еве да ти одговорам овде
На извештајот ми е запишано предлог за хистероскопија и плус АФА, АНА, Д-димери и ХЛА типизација и по потреба кариотип, зависно што ќе покаже резултатот од МАНУ. Ова и беше логично затоа што мене не ми се случува прв пат ова, па плус и во речиси иста недела. И редовно се советува хистероскопија после неколку неуспешни ин витра, а јас веќе имам две + три неуспешни инсеминации.
Плус јас сакам да направам и ТОРЧ (не за друго, оти јадам сувомеснато, а и по трансферот еднаш каснав така непоминато низ температура) (ner) На се ќе помислиш (ner)
Ти немој да се секираш. Ако ти се случи еднаш не значи дека ќе се повтори. Ако сакаш можеш да ги направиш за да си бидеш мирна. А и блиску си до Скопје. Но сепак мое мислење е дека не ти требаат.

Dorotea111
Домашен член
Домашен член
Мислења: 538
Придружен: 07 May 2013, 10:14
Му се допанале: 128 пати
Им се допаднал: 142 пати

Re: Генетско испитување - ХЛА и кариограм

Post by Dorotea111 » 07 Oct 2013, 23:00

По спонтаниот, т.е немав спонтан, туку имав мисетиран плод, испитав само ТОРХ, микробиолошки. Никој од докторите дека би требало да се испитаат оние генетски, имунилочки испитувања, на Трансфузиологија, или слично. По тоа еве веќе две години, не можам да забременам, а потоа се појави и послаб спермограм, ама има подобрување, со терапија.Сега планирам кога ќе одам за микробиолошки, да и кажам на матичната да ми даде упат за ова испитување. Кажете ми, оние кои имаат искуство, кои ги испитувања ги направивте по спонтаниот? Во смисла, Афа, Хла...и сл.? Благодарам (smile)

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Испитувања после спонтан абортус

Post by kit-kat » 08 Oct 2013, 07:03

Доротеа обично после 1 спонтан се врши само Торч,а не дај Боже после повеќе спонтани се вршат повеќе испитувања плус генетски.Ако грешам нека ме поправи некој (smile) .
И јас после спонтаниот баав повеќе испитувања,па ова ми го кажаа,плус бидејки јас имам едно родено(здраво живо)нема потреба од тие генетски-испитувања.
Ајде сега ќе биде и кај тебе.Знам звучи ислитено,ама мораш да се опуштиш се е до главата (kup)

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Испитувања после спонтан абортус

Post by Happy^_^ » 10 Oct 2013, 15:58

Dorotea а имаш испитано тироидна жлезда? Јас кога бев кај матичната (општ лекар) ми рече познавала многу парови што немале дечиња и од кога откриле пролем со тироидна жлезда и со терапија си добиле дечиња.

Dorotea111
Домашен член
Домашен член
Мислења: 538
Придружен: 07 May 2013, 10:14
Му се допанале: 128 пати
Им се допаднал: 142 пати

Re: Испитувања после спонтан абортус

Post by Dorotea111 » 10 Oct 2013, 20:51

Da, imam ispitano, super e. Site rezultati izlegoa vo red. Nemav jas spontan nitu krvarenje, tuku snema srceva reakcija, togas doktorite mi rekoa ete taka se slucuva, sekoja vtora zena vo mk imala spontan spored najnovata statistika, mi kaza maticnata, a kiretaza i dr ispituvanja gi pravev vo privatna klinika vo sk, me odraa od pari :), ama ako. Sega planiram da napravam na transfuziologija, dimerite da ne mi se pokaceni. I toa, za sekoj slucaj, makar sto i dr vo sistina, i dr vo remedika mi velat nema potreba, deka e rabotata do spermogramot na mm , zatoa ne doagja do zabremenuvanje, pa sega ocekuvame naskoro pozitivni rezultati :), za razlika od prethodno sega sum pozitivna mnogu, a ima i podobruvanje kaj mm, znaci kje bide se super :)

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Испитувања после спонтан абортус

Post by Happy^_^ » 10 Oct 2013, 21:29

И јас имав ист случај како тебе со плод без срцева акција :( пред 5 месеци. И сега се надевам на нова бременост. Ајде мила не се сеќирај, се ќе биде во ред и ќе имаме бебчиња наскоро :-)

andrea
Редовен член
Редовен член
Мислења: 297
Придружен: 22 Oct 2013, 14:07
Му се допанале: 60 пати
Им се допаднал: 142 пати

Re: Испитувања после спонтан абортус

Post by andrea » 23 Oct 2013, 21:05

Vo nikoj slucaj nemojte da se okrivuvate sami za toa sto vi se slucilo...
Jas ziveam vo Germanija i ovde na prv pregled od bremenost ti gi pravat site ispituvanja sto gi nabrojavte,pap test,chlamydia,IgM,IgG,HIV,iregularni antitela,normalno krvna grupa,krvna slika itd...i pokraj sve sto bese kaj mene negativno,mislam ok,jas imav missed vo 11 nedela,na sto i doktorot bese neprijatno iznenaden (confus) ,ama rece deka e cesta pojava i tuka...
Zatoa posle abortusot nemase potreba od nikakvi ispituvanja od toj tip,osven EHO za da se vidi dali e se iscisteno,bidejki prirodno go isfrlav plodot,nemase kiretaza...Mi rece pauza od 2 meseci...

Одговори

Return to “Спонтан абортус”