Испитувања после спонтан абортус

Место за подршка на сите оние кои се соочиле со спонтан абортус. Што после спонтан абортус, причини, испитувања итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
peperutka24
Нов член
Нов член
Мислења: 7
Придружен: 23 Jun 2013, 09:52
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 5 пати

Re: Испитувања после спонтан абортус

Post by peperutka24 » 25 Oct 2013, 18:34

Здраво девојки еве и јас после два месеци после спонтан ги правев сите анализи значи ПАП, микробиолошки брисеви, TORCH и се е добро само позитивен е брисот за ureaplasma urealytica, пијам таблети па треба пак да го повторам. Сакам да прашам дали е нешто загрижувачки, дали сте имале и вие ваков проблем?
Однапред благодарам

Bobe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1055
Придружен: 20 Nov 2010, 14:35
Му се допанале: 1344 пати
Им се допаднал: 800 пати

Re: Испитувања после спонтан абортус

Post by Bobe » 25 Oct 2013, 21:22

Peperutka mila,spored mislenjeto na mojot lekar,bi ti kazala deka ovaa bakterija ja tretira I te kako seriozno,ne sakam da te uplasam,ednas mi se pojavi t.s posle vonmatericnata I mi rekoa deka za celata situacija I toa kako igra uloga prisustvoto nejzino,terapijata ne e lesna,tesko ja podnesovme I jas I soprugot,a I vo najcesti slucai se pokazuva deka,i ne si odi lesno,konkretno kaj nas ne,sega povtorno se obiduvame za bebus I povtorno me praka na mikrobioloski,sto e I normalno,no akcentira deka saka da vidi negativen na ureoplasma,na forumov imas poopsirno objasnuvanje procitaj si ako mozes,i iskreno ti posakuvam vo najbrzo vreme da se otarasis od nea I da ni se pofalis so bfp (bu)

peperutka24
Нов член
Нов член
Мислења: 7
Придружен: 23 Jun 2013, 09:52
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 5 пати

Re: Испитувања после спонтан абортус

Post by peperutka24 » 26 Oct 2013, 16:29

Ти благодарам за одговорот во среда сум повторно на анлиза па ке видиме дали ке биде се во ред и што поскоро bfp (rad)

lide86
Нов член
Нов член
Мислења: 75
Придружен: 10 Aug 2013, 16:27
Му се допанале: 14 пати
Им се допаднал: 40 пати

Re: Испитувања после спонтан абортус

Post by lide86 » 27 Oct 2013, 16:36

peperutka а каква терапија примавте??? исто и мене ми излезе позитивна таа пред месец некаде, ама докторот ми рече да не се плашам не е ништо страшно и дека ќе ја излечиме...ми даде вибрамицин два пати на ден десет дена и јас и мм... сега треба и јас пак да испитам па да видам дали се излечила... се надевам дека ќе ја нема повеќе и кај двете...

peperutka24
Нов член
Нов член
Мислења: 7
Придружен: 23 Jun 2013, 09:52
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 5 пати

Re: Испитувања после спонтан абортус

Post by peperutka24 » 01 Nov 2013, 17:47

Lide86 jas piev Sumamed od 500 antibiotik na baza azithromycin, po edna doza(od tir tableti vo pakuvanje) ispivme i ja si soprugot. I ja svo sreda treba da ja povtoram analizata pa ke vidime, a i mene mi rece maticniot deka ne e mnogu zagrizuvacki, pobitnen bil negativen rezultat od citomegalovirus :) :)

Da4i
Нов член
Нов член
Мислења: 21
Придружен: 05 Dec 2013, 20:48
Им се допаднал: 4 пати

Re: Испитувања после спонтан абортус

Post by Da4i » 13 Dec 2013, 22:56

Zdravo....Me interesira koi se ispituvanja treba da se napravat posle spontan abortus....i kade najdobro bi mozela da go napravam toa...nekoj soodveten doktor za toa?(jas sum od Ohrid) i kolkavi se shansite za povtorna bremenost? Fala :)

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Испитувања после спонтан абортус

Post by kit-kat » 14 Dec 2013, 09:05

Погоре имаме пишувано за испитувањата.Тоа се Торц,токсоплазмоза,рубеола,херпес,хепатит.Можеби нешто испуштив.
А за повторна бременост секако дека шансите се големи.
Но од искуство ќе ти речам да не очекуваш веднаш.На телото му треба време барем 4-6 месеци да се среди од тој хормонален шок-прекин на бременоста.
Времето лета и наскоро да си ги видиш bfp

hrizantema
Домашен член
Домашен член
Мислења: 516
Придружен: 01 Nov 2013, 11:44
Му се допанале: 150 пати
Им се допаднал: 252 пати

Re: Испитувања после спонтан абортус

Post by hrizantema » 14 Dec 2013, 09:22

Душо вака јас сега испитав ТОРЧ,микробиолошки ќе правам после следнава менструација,испитав и на Трансфузиологија д-димери,фактори на хемостаза,АФА и Лупус антикоагуланс.Исто ме гледаа на 4 д за да не случајно има септум на матката.За други испитувања кога прашав генетски и сл.ми рекоа дека сега немало потреба бидејќи всушност кај мене не ни беше спонтан туку blighted ovum во рана бременост.А за понатаму докторот ми рече ако е се во ред да поминат три месеци и може да се обидуваме.Така да се зависи и од случај до случај,во која недела ти се случил спонтаниот ,причината итн,може ќе ти предложат и хистероскопија ако се увиди дека има нешто на матката.
Како и да е со помин нека е и со среќа нареден пат да си ја износиме бременоста до крај на сите што сме го почувствувале ова горко искуство.

Da4i
Нов член
Нов член
Мислења: 21
Придружен: 05 Dec 2013, 20:48
Им се допаднал: 4 пати

Re: Испитувања после спонтан абортус

Post by Da4i » 15 Dec 2013, 21:06

Kit-kat i hrizantema фала ви на одговорите и на поддршката...најдобро ке биде да се обратам кај доктор соодветен за тоа и да ги направам сите испитувања страшно е или не???ме фаќа по малку паника (sad1) но сигурно не е ништо страшно нели? (pipi)

Bobe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1055
Придружен: 20 Nov 2010, 14:35
Му се допанале: 1344 пати
Им се допаднал: 800 пати

Re: Испитувања после спонтан абортус

Post by Bobe » 15 Dec 2013, 23:15

Страшното помина мила (cry1) (a2) било и неповторило се никад дај Боже (bu) ,со лесно испитувањата се надеваме на супер резултати (bu) (bu) (bu) а и да не е нешто ок,барем ке се знае да се корегира лесно (pipi)

Одговори

Return to “Спонтан абортус”