КИРЕТАЖА-што потоа

Место за подршка на сите оние кои се соочиле со спонтан абортус. Што после спонтан абортус, причини, испитувања итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: КИРЕТАЖА-што потоа

Post by kit-kat » 01 May 2013, 22:03

Вчера бев на доктор и не прашав,кога се оди на контрола?Треба ли сега да одам или да чекам циклус (confus)
И како што рече Дебора и за мене дијагнозава е кинеско писмо.
Поздрав

tina
Член
Член
Мислења: 110
Придружен: 07 Feb 2011, 17:53
Му се допанале: 32 пати
Им се допаднал: 12 пати

Re: КИРЕТАЖА-што потоа

Post by tina » 02 May 2013, 10:23

Kit-ket moj sovet za gradite da si odis da te vidi ginekologot,jas pred 10 godini imav missed abortus vo 16 nedela posle 2-3 dena gradite mnogu me bolea duri i grutki mi se napravija,koga otidov odma inekcii mi dadoa,primav 3 dena,toa e od mlekoto isto kako koga prekratuvas so doenje

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Спонтан абортус

Post by Happy^_^ » 02 May 2013, 13:59

Фала, фала, фала за одговорот (smile) Мене докторот ми рече за околу 5 дена ќе бидат готови резултатите од Систина а за 2-3 недели од Ману. Се мислам денес да му пишам да докторот или да почекам до понеделник да не го замарам на празници па ќе видам. Ми кажа дека кога ќе бидат готови резултатите ќе ме викне на муабет и контрола.

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: КИРЕТАЖА-што потоа

Post by Happy^_^ » 02 May 2013, 14:03

Мене матичната (на која не и верувам многу, многу) ми рече ај нека поминат празниците па на контрола и испитувања и јас и викам ами читав дека треба после првиот менструален циклус и ми вика е да нека ти помине првата менструација па дојди... (unsure)

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: КИРЕТАЖА-што потоа

Post by kit-kat » 03 May 2013, 11:35

Фала Тина сега видов дека си ми пишала.
Прашав за градите,ама бидејки бев 11-12 недела нема опасност од воспаление.И како што поминува времето,целосно ми се смалија и истушија како порано после мензис.
Сега ќе чекам да овулирам и повторно да ојачаат (smile)
А Хепи какви резултати чекаш од систина а какви од Ману.Мене само примерокот ми го пратија на патологија и толку-се било во ред.
Ми рече кога сакаш дојди за брисеви(кламидија.торч,пап,...)
А може да се оди пред да добијам прв циклус после киретажата??????????
Фала однапред (smile)

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: КИРЕТАЖА-што потоа

Post by maried » 03 May 2013, 12:53

Kit-Kat мила јас од лично искуство ќе ти кажам да не брзаш, нека помине еден циклус(јас добив еден месец после киретажата), после тоа кога ќе ти заврши почекај 5 дена и можеш да си направиш пап и микробиолошки, секако и торч...секако мораш да почекаш 3 циклуси до следна бременост, јас чекав 5 циклуси и останав бремена...не се секирај набрзо ќе не израдуваш сите (smile) (smile) (smile)

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: КИРЕТАЖА-што потоа

Post by Happy^_^ » 03 May 2013, 13:10

Појма немам кит-кат. Кога отидов ми рекоа сакаш само киретажа или испитувања и викам кога веќе ми спомнаа зошто да не направам е сеа мислам дека во Систина испитувањата се како твоите а во МАНУ генетски испитувања ... Кога ќе дознаам ќе ти пишам (smile) Матичната ми рече пап, микробиолошки и торч ќе треба да направам ама јас прво ќе си почекам во Систина што ќе ми речат и така (smile) Моја пријателка што правеше во Систина киретажа исто после резултатите од киретажата ги следеше хормоните и враќањето на матката во нормала и кога се среди тоа им дадоа зелено светло и сега си има здраво, право и убаво синче (smile)

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: КИРЕТАЖА-што потоа

Post by kit-kat » 03 May 2013, 13:33

Мерид фала ти.И нас ни рече др.да почекаме 3 месеци,па и така планираме,нека олади работата.
А ќе си дојде друга бременост кога ќе сака Бог.Оваа последнава ја чекавме 18 месеци,ама не била за нас.
А во синко од прво забременив.
Сега сакам малку и хормониве да ми се смират,па да испитам особено прогестеронот.
Со разговор од искуства мислам дека низок ми е,бидејки пред да останам бремена цела година добивав многу рано 22-23 ден што за мене не беше случај.Цел живот имав на 27-28 ден.
А и осетливоста на градите ми се зголеми.
А Хепи не се секирај преживеан спонтан или missed абортус не е мерило за наредна здрава бременост.
Мајка ми после киретажа и воедно ревизија во ист месец(не ја дочистиле со киретажата)после 2 месеци забремени во сестра ми а година и пол по неа во мене (smile)

tina
Член
Член
Мислења: 110
Придружен: 07 Feb 2011, 17:53
Му се допанале: 32 пати
Им се допаднал: 12 пати

Re: КИРЕТАЖА-што потоа

Post by tina » 03 May 2013, 14:14

Kit-kat i jas kako majka ti,vo edna nedela imav i kiretaza i revizija,posle toa uste eden spontan vo 7 nedela,sega imama since koe ima 6 godini,a za bratce ili sestricka tesko ni odi,pred dve godini imav pak nekoj ran spontan abortus,a prethodno isto se macevme dve godini (ner)

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: КИРЕТАЖА-што потоа

Post by kit-kat » 03 May 2013, 14:38

Дај боже да бидне и се да е во ред Тина.Па синко ваш е помал од нашиот.Сега ќе полни 8 год и не се предаваме.
А и форумкиве ме охрабрија за разликата.Па сега во мода е поголема разлика (smile)

Одговори

Return to “Спонтан абортус”