КИРЕТАЖА-што потоа

Место за подршка на сите оние кои се соочиле со спонтан абортус. Што после спонтан абортус, причини, испитувања итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: КИРЕТАЖА-што потоа

Post by Happy^_^ » 24 May 2013, 00:18

Која недела беше?

anabejbi
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1522
Придружен: 21 Nov 2012, 17:19
Му се допанале: 462 пати
Им се допаднал: 850 пати

Re: КИРЕТАЖА-што потоа

Post by anabejbi » 24 May 2013, 09:06

Каланинана, не се секирај мила, докторите сигурно знаат, и на мене не ми ги дадоа, јас мислам дека тие капки се за крварењето побрзо да престане.
Јас прво примав метотрексат инекции па потоа ми правеа киретажа, а кај тебе највероватно поради тоа што гестациската кесичка беше празна.
Ти посакувам што побргу ова да го заборавиш (a2) и да продолжиш понатаму по патот до најпосакуваното bfp и (b4) за кое сум сигурна дека во скоро време ќе не известиш и повторно ќе бидеме многу среќни за тебе. (bu)

Kalaninana
Редовен член
Редовен член
Мислења: 455
Придружен: 07 Mar 2013, 16:43
Му се допанале: 120 пати
Им се допаднал: 40 пати

Re: КИРЕТАЖА-што потоа

Post by Kalaninana » 25 May 2013, 13:40

Eve me devojki. Inaku bev 8ma nedela. Go prasav doktorot zosto ne mi gi dadoa kapkite. Mi odgovori deka nemalo potreba kaj mene. Samo antibiotik da pijam.
Fala vi na odgovorite. (kup)

kuklickaa
Член
Член
Мислења: 126
Придружен: 08 Jun 2013, 23:38
Им се допаднал: 67 пати

Re: КИРЕТАЖА-што потоа

Post by kuklickaa » 12 Jun 2013, 00:23

zenski imam edno prasanje,posle kiretazata po 3 dena bev na ginekolog da me vidi maticnata i mi rekoa uste malku deka imam zgrutcena krv ama toa e normalno i deka poleka poleka ke s eiscisti ...mi dadoa ergotril kapki i vibramicin gi zavrsiv i sega nemam tolku jaki bolku samo nekogas po malce(se mislam nekogas deka duri i mozebi e potsvesno) doktorkata mi rece posle 1tq menstruacija deka mozam da probam pak ama jas si mislam ke pocekam najmalce 3 meseci..p.s sakav da prasam koj vi gi dade ovie b6 i t.n z aposle kiretazata nekoj vi gi preporaca ili samo gi zemavte...i folna smee da se pie vednas posle kiretazata ili posle prviot menzis??

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: КИРЕТАЖА-што потоа

Post by maried » 12 Jun 2013, 00:38

Kuklickaa (dobr) , јас за мене ќе ти кажам, после киретажата ми рекоа да поминат минимум 3 циклуса па после може да пробаме за бебе, ама пред тоа да си направиш пап тест, микробиолошки тест обавезно, јас после 5 месеци останав бремена, за б6 си ги земав на своја рака, а фолната ми ја препиша доктор, ама мислам дека можеш да си ја земаш, затоа што се препорачува 3 месеца пред планирање на бременост, се надевам дека ти помогнав и те очекувам наскоро да ни пријавиш bfp (smile) (smile)

kuklickaa
Член
Член
Мислења: 126
Придружен: 08 Jun 2013, 23:38
Им се допаднал: 67 пати

Re: КИРЕТАЖА-што потоа

Post by kuklickaa » 12 Jun 2013, 22:24

blagodaram maried za informaciite...i jas tak aotprilika planiram barem tolku da pocekam a pap test i mikrobioloski ispitav kogha bev bremena se vo red mi e samo D DIMERI ne ispitav,nekoi mi vikaat deka treba da se ispitaat a nekoi ne...deneska eve nedela i nesto posle kiretazata a jas povtyorno prokrvariv...normalno e toa ili ??

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: КИРЕТАЖА-што потоа

Post by Happy^_^ » 13 Jun 2013, 00:40

Нормално е, барем мене така мо рекоа. Ми правеа киретажа на 26.04 а имав крварење неколку дена од 1.05.

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: КИРЕТАЖА-што потоа

Post by kit-kat » 13 Jun 2013, 08:12

Кукличка ти пишав и во испитувањата после спонтан.
А ти која недела беше?
За крварењето е нормално.Ијас со прекини крварев.Се на се 2 недели но слабо.
Не се секирај се ќе се нормализира.
Сега знам сакаш што побрзо да помине времето,да се случи нова бременост.
Еве скоро 2 месеца после тоа јас сум многу посмирена.Помирена,и некако поодмерено чекам нова бременост.
Од срце ти посакувам побрзо опоравување,знам што чувствуваш.Но посвети се на нешто,побрзо и полесно ќе надминеш (kup)

kuklickaa
Член
Член
Мислења: 126
Придружен: 08 Jun 2013, 23:38
Им се допаднал: 67 пати

Re: КИРЕТАЖА-што потоа

Post by kuklickaa » 16 Jun 2013, 00:04

kit kat jas bev 7ma nedela....se nadevam za 2-3 meseci da mi se sredi ciklusot i vednas da se frlam na rabota a za ispituvanjata ne planiram da pravam zatoa sto pap mikrobioloski site za kandida i TIORCH gi ispitav ko bev bremena..ne znam dali e pravilno.....odvaj cekamm :)

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: КИРЕТАЖА-што потоа

Post by kit-kat » 16 Jun 2013, 08:44

Со среќа (rad) Набрзо да се среди се па да се пофалиш со нова (t3)

Одговори

Return to “Спонтан абортус”