MISSED ABORTION

Место за подршка на сите оние кои се соочиле со спонтан абортус. Што после спонтан абортус, причини, испитувања итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Одговори
kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

MISSED ABORTION

Post by kit-kat » 07 May 2013, 17:31

Па вака после мојата приказна,висење на нет,размена на искуства,да споделам за оние на кои не дај Боже им е потребна ваква помош.
Треба да се разликува спонтан абортус од missed ab.
Кај мене се случи второво.Тоа е кога веќе заживеан плод,со констатирана срцева реакција,одеднаш престанува да се развива т.е.престанува срцевата реакција (sad1) .Без разлика која е причината за тоа,повеќето жени(како и јас)немаат симптоми,па може да носат мртов плод повеќе време(јас 2 недели)
А СПОНТАН абортус е назив за случај кога доаѓа до губење на бебето,па најчесто прв знак е крварење,бидејки самиот плод веќе започнува да излегува.
И во двата случаи кога се работи за поодминати недели потребна е киретажа со локална или целосна анестезија.А кога бременоста е во почеток може самиот организам да се исчисти и не е потребна киретажа.
После киретажата важно е да се следи телесната температура на жената да не се покачи над 38 што значи со киретажата не е целосно исчистена матката,што може да доведе до инфекции или уште полошо сепса (scared) По што следи ревизија.
Можеби звучи лаички,но за оние кои прв пат се наоѓаат во ваква непосакувана ситуација,и вакви совети се од корист.

saska075
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1714
Придружен: 17 Apr 2012, 19:48
Му се допанале: 335 пати
Им се допаднал: 614 пати

Re: MISSED ABORTION

Post by saska075 » 07 May 2013, 17:42

Kit-ket bas ubavo objasneto, jas mislev deka dvete spontan abortus i misses abor. e edno isto. Vaka ke znaeme barem za sto stanuva zbor. Mnogu e dobra temava i se nadevam deka nema da ima prijaveni na ovaa tema.

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: MISSED ABORTION

Post by kit-kat » 07 May 2013, 18:16

И јас исто Сашка се надевам да сум последната.
Инаку не напоменав дека во Македонија драстично е зголемена бројката на спонтани а уште повеќе на missed абортуси. (sad1)
А missed ovum било дијагноза во рана бременост,кога не се формира плод само гестациска кеса,па доаѓа до сушење на плодот.И тука воопшто нема срцева реакција.
Ако грешам нека ме поправи некој. (smile)

saska075
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1714
Придружен: 17 Apr 2012, 19:48
Му се допанале: 335 пати
Им се допаднал: 614 пати

Re: MISSED ABORTION

Post by saska075 » 07 May 2013, 18:23

I jas samo slusam za vakvi slucaevi, kako na forumov taka i vo mojot grad. Ne znam zosto vakvite slucaevi se mnooogu cesti. Dali nekogas premnogu se pazime i plasime da ne se sluci nesto nesakano, ili vo takvo vreme ziveeme kade pretezno edvaj kraj-so-kraj svrzuvame pa imame golem pritisok. Kade edvaj so 300 maki ostanuvame bremeni, pa na kraj i nesto nesakano da se sluci (sad1)
I tvojata zaguba e teska, no se ndevam deka vo bliska idnina ti pak ke si vidis bfp

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: MISSED ABORTION

Post by Happy^_^ » 08 May 2013, 04:06

Кај мене се води missed abortion а јас не го слушнав ни видов срценцето не ни знам дали воопшто имаше срцева акција. Среќа што на форумов дознав за овие работи инаку ќе мислев дека само мене ми се случило такво нешто.

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: MISSED ABORTION

Post by kit-kat » 08 May 2013, 11:37

Хепи не треба да се вртиме назат.Тоа беше болно искуство за нас.
Јас само напишав тоа што ми кажаа и што слушнав.
Но страшното е што е честа појава и додека не сетив на себе не знаев ништо за ова.
Но сега тоа го оставаме во минатото и со нови сили продолжуваме напред. (a2)

cacka
Нов член
Нов член
Мислења: 5
Придружен: 06 Sep 2013, 19:57
Им се допаднал: 5 пати

Re: MISSED ABORTION

Post by cacka » 18 Oct 2013, 19:12

zdravo moze li da mi objasnite dali nekoja od vas bila cistena so tableti bez poseg vo matkata kaj mene se sluci na zal toj missed abortio (stomp) n nervozna sum nema do kade se se slucu nabrzina vcera bev vo ambulanta mi dadoa tableta i mi kaza doktorot deka e mozno da imam blago krvarenje a kaj mene nisto i sega imam utre pak zakazano i kako sto mi kaza sleduvat uste 4 tableti ama tie gi primas vaginalno i deka toa e dovolno da se ocistis kaj mene plodot prestanal da se razviva 6 nedela a sega sum 11 vi se molam za sovet dali nekoj ima vakvo iskustvo (sad1)

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: MISSED ABORTION

Post by kit-kat » 19 Oct 2013, 09:11

Цацка многу ми е жал мила.И кај мене беше исто во 8 недела слушнавме срцева акција,па во 12 ништо.
Но имаш среќа што не те пратиле на киретажа.Најболна работа за една жена.Не физичка туку душевна болка.
Мислам дека со апчињата ќе биде во ред.
Ти посакувам се најдобро и скоро една здрава (t3)

anabejbi
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1522
Придружен: 21 Nov 2012, 17:19
Му се допанале: 462 пати
Им се допаднал: 850 пати

Re: MISSED ABORTION

Post by anabejbi » 19 Oct 2013, 09:41

Цацка, (a2) многу ми е жал се надевам дека пак во скоро време ќе бидеш (t3) и да заврши бременоста со преслатко (b4)
Јас не сум имала баш таков случај како твојот но се надевам дека докторите знаат што е најдобро за тебе, кај мене се случи првиот пат спонтан во 6 недела и преку крварење сама го исфрлив ембрионот а вториот пат имав како вонматерична бременост и примав прво цитостатици 4 или 5 инекции на 48 часа и потоа го отстранија плодот.

andrea
Редовен член
Редовен член
Мислења: 297
Придружен: 22 Oct 2013, 14:07
Му се допанале: 60 пати
Им се допаднал: 142 пати

Re: MISSED ABORTION

Post by andrea » 23 Oct 2013, 14:12

Eve da vi go raskazam i mojot slucaj,pa moze na nekoja od vas ke bide od korist,a iskreno bi sakala nikoj od nas da ne go dozivee toa i samo na vedri temi da pisuvame site...
Vo mart ovaa godina i jas imav missed ab.vo 11 nedela,taka sto vo 6-ta nedela koga bev na pregled imase srceva akcija...
Jas prokrvarev toj den i vednas u bolnica...me pregledaa vaginalno i rekoa deka nema srceva akcija,bidejki bese sabota,a mojot maticen ne rabotese me pustija doma i ako imalo nekoe pogolemo krvarenje da se javam pak vo bolnica.Da kazam deka nemav nekoi golemi bolki se do nedela navecer koga mislev deka ke umram (ner) i mm se izvadi od pamet,ama izdrzav nekako i sabajleto odma kaj maticen...me pregleda i mi rece da si cekam,plodot sama ke go isfrlam,taka i bese...ama mi dade apcinja protiv bolovi i ja i ne osetiv nikakva bolka poveke...samo kako sto stanav (posle edna nedela)plodot ispadna od mene (cry1) (comp) .
Ne bi sakala niedna od vas da ima vakvo iskustvo (shaking) .
Bev posle redovno na kontroli i fala bogu sve bese ok,mi rece doktorot samo dva meseci pauza,bidejki nemase kiretaza i Eve sega pak pokusavame,ama nesto slabo ni odi (confus)

Одговори

Return to “Спонтан абортус”