Крварење после спонтан абортус

Место за подршка на сите оние кои се соочиле со спонтан абортус. Што после спонтан абортус, причини, испитувања итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
srcence moicko
Нов член
Нов член
Мислења: 15
Придружен: 08 Nov 2013, 12:54
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 1 time

Крварење после спонтан абортус

Post by srcence moicko » 01 Jan 2014, 23:42

zdravo ke moze li nekoj da mi kaze posle spotaniot abortus kolku dena se krvari posto jas veke cel mesec krvaram so kafeav iscedok a dr mi kazuva deka e noramlon,ako ima nekoj kako mojot slucaj go molam da mi pise posto panika me faka veke!!!
Last edited by Debora on 02 Jan 2014, 13:50, edited 1 time in total.
Reason: Ја раздовив темава, лесно да се наоѓа одговор

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Спонтан абортус

Post by Lejla7 » 02 Jan 2014, 11:59

Ne panici,isto bese i kaj mene,mi se sredi ciklusot duri posle vtorata menstruacija.Po kiretazata postojano imav kafeav iscedok ili slabo pa i poobilni krvarenje so prekini od po nekolku dena.Vazno postojano nosev sekojdnevna vloska oti znaese da me iznenadi koga ne treba.Znam deka e uzasno i dosadno ama ne grizi se ne e nisto nenormalno

hrizantema
Домашен член
Домашен член
Мислења: 516
Придружен: 01 Nov 2013, 11:44
Му се допанале: 150 пати
Им се допаднал: 252 пати

Re: Спонтан абортус

Post by hrizantema » 02 Jan 2014, 12:03

Срценце и јас крварев подолг период од киретажата и тоа кога црвено,кога кафеаво,така да кај и да е ќе ти се среди.А беше ли на контрола после спонтаниот да те видат на ехо дали е се убаво исчистено?Поздрав и без грижи ќе се среди се

andrea
Редовен член
Редовен член
Мислења: 297
Придружен: 22 Oct 2013, 14:07
Му се допанале: 60 пати
Им се допаднал: 142 пати

Re: Спонтан абортус

Post by andrea » 02 Jan 2014, 12:47

Srcence,ne procitav dali imase kiretaza,posto jas spontano go isfrlav plodot(nemav kiretaza) i normalno e deka krvarev podolgo,samo sto moras da ides kako sto rece hrizantema da te vidi dr. na eho dali e sve iscisteno...ne se sekiraj ke se sredi so vreme,treba i hormonite da se stabiliziraat...
te guskam (a2)

srcence moicko
Нов член
Нов член
Мислења: 15
Придружен: 08 Nov 2013, 12:54
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 1 time

Re: Крварење после спонтан абортус

Post by srcence moicko » 02 Jan 2014, 22:17

fala vi na site za odvovorite,bev posle kiretaza na kontrola i mi kaza deka se e vo red,a i denes bev na doktor i mi rekoa deka se e normalno so matkata ali dr mi rece deka toa so krvaram e od hormonite ne se stabelizirani,a posto bev oplodena so invitro me napumpaa so hormoni i kako ke e ponatam ne znam,mi dadoa tableti za hormonite da gi smirat pa ke videme ve guskam site

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Крварење после спонтан абортус

Post by Lejla7 » 02 Jan 2014, 22:23

Aaa,znaci zatoa taka bilo i kaj mene,i jas bev so IVF,a maticnata-pametna mi kaza oti sum imala ovulacisko krvarenje,vrska nema (ttc)

srcence moicko
Нов член
Нов член
Мислења: 15
Придружен: 08 Nov 2013, 12:54
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 1 time

Re: Крварење после спонтан абортус

Post by srcence moicko » 04 Jan 2014, 19:31

Lejla7 wrote:Aaa,znaci zatoa taka bilo i kaj mene,i jas bev so IVF,a maticnata-pametna mi kaza oti sum imala ovulacisko krvarenje,vrska nema (ttc)
da Lejla 7 toa bilo od hormonite!!i koga ti rekoa posle na IVF,posto jas ne ziveam vo mk!kako e tamu?

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Крварење после спонтан абортус

Post by Lejla7 » 04 Jan 2014, 19:44

Kaj nas,ako pravis IVF na privatno mislam deka so eden mesec pauza se pravi novo IVF.Preku Fond se ceka 6 meseci.
E sega drugo e neuspesno in vitro,a drugo e koga in vitroto zavrsilo so revizija i kiretaza.Mislam deka 6 meseci preporacuvaat pauza i pri spontano zabremenuvanje koe zavrsilo so kiretaza,kamoli pak zabremenuvanje so in vitro.
No od prijateli vo stranstvo znam deka tamu ne se ceka tolku dolgo po neuspesno IVF

srcence moicko
Нов член
Нов член
Мислења: 15
Придружен: 08 Nov 2013, 12:54
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 1 time

Re: Крварење после спонтан абортус

Post by srcence moicko » 07 Jan 2014, 13:43

[quote="Lejla7"]Kaj nas,ako pravis IVF na privatno mislam deka so eden mesec pauza se pravi novo IVF.Preku Fond se ceka 6 meseci.
E sega drugo e neuspesno in vitro,a drugo e koga in vitroto zavrsilo so revizija i kiretaza.Mislam deka 6 meseci preporacuvaat pauza i pri spontano zabremenuvanje koe zavrsilo so kiretaza,kamoli pak zabremenuvanje so in vitro.
No od prijateli vo stranstvo znam deka tamu ne se ceka tolku dolgo po neuspesno IV tuka mene mi rekoa posle kiretaza odma mozam na ivf ako e e se normalno so matka i hormoni,posto citam ovde na forumot se ceka po 3 ili 6 meseci ne znam so da pravam,ali po moe mislenje po dobro e da pominat nekolku meseci pa da probame po priroden pat,kaj tebe kako e?

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Крварење после спонтан абортус

Post by Lejla7 » 07 Jan 2014, 19:47

Jas morav da napravam nekoi ispituvanja koi mi odzedoa dosta vreme i veke pominaa 5 meseci po mojata kiretaza. Tek vo fevruari ke podnesam dokumenti za novo IVF,pa duri da odobrat ke pomine vreme, no i onaka poradi rabotni obvrski a i poradi finansiski oricini ne mozam da pravam sledno in vitro pred da dojde leto. Taka da sega sum vo miruvanje.
Da ti kazam duri i da dozvoluvaa kaj nas vednas po kiretaza da se pravi invitro, jas nemase da mozam.Psihicki ne bev vo sostojba da minuvam niz toa, mi trebase dosta vreme da se oporavam.Duri sega mozam da se prisetam na spontaniot bez solzi,do pred eden mesec se uste mi bese premnogu bolno.Ne znam sto da ti kazam,ti najdobro
znaes sto e pravilno za tebe.Sekoja zena e prikazna sama za sebe, nekoi se oporavuvaat brzo, na nekoi im treba poveke vreme.Generalno znam deka vo stranstvo dozvoluvaat vednas po kiretaza da se pravi nov obid, verojatno i imaat pricina za takvata praksa, pa veruvam deka ispravno ke si odlucite so soprugot.
Pozdrav

Одговори

Return to “Спонтан абортус”