Крварење после спонтан абортус

Место за подршка на сите оние кои се соочиле со спонтан абортус. Што после спонтан абортус, причини, испитувања итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1422
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: MISSED ABORTION

Post by SMESKO » 30 Jan 2014, 21:59

Женски,имам едно прашање,колку време после киретажа се крвари,кај секој е различно ама отприлика колку време?Јас еве веќе една недела пиев капки за крварење Метилергометрин (2 пакетчиња испив во рок од 1 недела,пиев 2-3 пати по 20 капки),и имам уште по малце,како кафеава е крвта,изгледа ќе ми запри....дали е можно 1 недела да се крвари,или повремено ќе се губи,па павторно ќе имам,затоа што ми имаат кажано дека 6 недели се крвари?
И сексуални односи не смее да се има дури се крвари?
Здравје сабота сум на преглед во Плодност кај д-р Кристинка,таму ќе си прашам пак јас,но дотогаш ако некој знае нешто нека пиши.....Поздрав (kup) (kup) (kup)

hrizantema
Домашен член
Домашен член
Мислења: 516
Придружен: 01 Nov 2013, 11:44
Му се допанале: 150 пати
Им се допаднал: 252 пати

Re: Крварење после спонтан абортус

Post by hrizantema » 30 Jan 2014, 23:01

Смешко кај секој е различно,јас не пиев никакви капки крварев може две три недели ама испрекинато,некои денови чиста крв,па некој ден кафеаво или ша некој ден воопшто не крварев па после пак.Не се секирај треба се средат хормоните и матката да се врати во нормала

Bobe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1055
Придружен: 20 Nov 2010, 14:35
Му се допанале: 1344 пати
Им се допаднал: 800 пати

Re: Крварење после спонтан абортус

Post by Bobe » 31 Jan 2014, 01:51

Да Смешко нормално е да се крвари толку,6 недели-не,по првиот спонтан крварев десет дена,и сега скоро една недела и бидејки остана маса следната менструација ми беше 13 дена дури,мене лично не ми сметаше крварењето,освен самиот чин што симболизираше(нели загуба (cry1) ) и грчевите кои ги имав во стомак беа посилни дури и од оние кога се ширеше матката,болни беа во секој случај.
и да тоа кафеавото може да потрае неколку дена...пожелно е да избегнуваш односи (pipi)
Биди силна (a2)

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1422
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: Што после губење на плодот???

Post by SMESKO » 18 Mar 2014, 15:52

Женски под хитно ми треба (help) Во саботата значи бев на преглед после прв мин.циклус,после киретажа.Докторката ме прегледа и ми ре4е дека е супер матката и е спремна за нова бременост(има поминато скоро 2 месеци).А денеска баш пред некој саат,забележав огромна количина на течност и малце крв,многу малце и сега имав во бришење кафеава крв и тоа многу малце.Од што можи да биди (confus) .А со мм имавме односи што самиот чин завршуваше внатре од саботата откако док дозволи мм внатре да свршува,до сега значи 3 пати.Што се случува со мене (help) ?Некакво слично искуство,помагајте?Ве (kup)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Што после губење на плодот???

Post by Lejla7 » 18 Mar 2014, 17:34

И мене ми се случи слично нешто, по првиот менструален циклус по киретажа имав кафеаво, па лекарката ми кажа дека е овулациско крварење можеби и дека е нормално. По вториот циклус се ми се среди. Немав повеќе такви сред-менструални исцедоци и крварења. Мислам дека на матката и требало повеќе време да закрепне, а и плус бев со ин витро, па можно е од многуте примени хормони да било

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1422
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: Што после губење на плодот???

Post by SMESKO » 18 Mar 2014, 17:58

Значи можеби е нормално.Неможам да објаснам колку плодна слуз имаше на бришење(се надевам дека беше плодна слуз како што мислам (scared) ).Незнам дали да ја побарам док да ја прашам,ама еве сега нема ништо ни во бришење.Ако ми се повтори ќе ја прашам док,да видам што ќе ми ре4и.А што мислиш ти,после колку време е најдобро повторно да се забремени?Јас се распрашував и секој има различно мислење,но си велам дека док повеќе од мене знае,а таа ре4е дека можи да си останам пак (t3) .Поздрав и Lejla 7 ти благодарам за повратниот одговор,ме смири (a2)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Крварење после спонтан абортус

Post by Debora » 18 Mar 2014, 22:09

Смешко еве ја темата за чекање после спонтан topic706.html

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Што после губење на плодот???

Post by Lejla7 » 19 Mar 2014, 08:37

SMESKO wrote:А што мислиш ти,после колку време е најдобро повторно да се забремени?Јас се распрашував и секој има различно мислење,но си велам дека док повеќе од мене знае,а таа ре4е дека можи да си останам пак (t3) .Поздрав и Lejla 7 ти благодарам за повратниот одговор,ме смири (a2)
Штом докторката ти дала зелено светло, нема зошто да чекате ако и ти и маж ти се чувствувате психички и физички спремни.
Мене кога ми се регулираа циклусите по киретажата си продолживме со нормално (ttc) со маж ми, онака спонтано, без план и броење плодни денови, едноставно водење љубов без размислување за бебе ( а и онака до сега не ни се случило со години природно, па воопшто не ни паѓа ни на ум да планираме). Си се сакаме кога ќе ни текне (smile)
Ти посакувам да се израдуваш многу, многу скоро. Поздрав

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1422
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: Крварење после спонтан абортус

Post by SMESKO » 19 Mar 2014, 21:59

Здраво женски.Извинете мислам дека моево прашање не е во соодветна тема(Извини Debora,те измачив (a2) ),нека биди префрлено неможам да најдам соодветна тема,можи и има.После киретажа ги направив микробиолошките испитувања и на хламидија,кандида и брис од цервикс сум негативна,додека од брис од вагина ја имам бактеријата enterococcus?
Тоа значи дека треба да чекам да не забременувам додека не ја излечам?Или нема да има последици врз плодот доколку останам (t3) ?Ми кажа гинекологот дека не е опасна бактерија (confus) ?Помош (kup)

Miicka
Нов член
Нов член
Мислења: 64
Придружен: 04 Jul 2014, 01:18
Му се допанале: 3 пати
Им се допаднал: 8 пати

Re: Крварење после спонтан абортус

Post by Miicka » 12 Jul 2014, 22:55

Девојки ве молам за побрз одговор.
Гледам дека сите сте напишале дека сте го исфрлиле плодот и знаете дека тоа било плодот.
Јас од 9ти кон 10ти почнав преобилно да крварам, како никогаш до сега и со секое одење во тоалет ми испаѓаат парчиња.
Дали покрај крварењето кое траеше после спонтаниот ви испаѓаа и парчиња?
Јас буквално на секое одење во тоалет исфрлам парчиња :(
Вчера кога бев на гинеколог имаше нешто ситно во матката и ми рекоа дека има шанси за киретража, ама денес бев пак на ехо и го немаше тоа делче значи нема да треба киретража.
Ама што е тоа што испаѓа????

Веќе што и да беше мислам дека требаше да испадне :(
И исто така, штом седнам на вц шолја како со чаша да истураш вода, така ми протекува крв :(

Ве молам некој нека ми одговори...

Одговори

Return to “Спонтан абортус”